Масштабний контракт, найбільший за всі роки незалежності, укладено Вінницьким 45-м експериментальним механічним заводом з «Укроборонпромом» на випуск продукції для потреб армії. Також кредитні кошти розміром 100 млн грн під державні гарантії отримає науково-виробниче об’єднання «Форт», яке виготовляє різноманітне озброєння та стрілецьку зброю. В обох випадках це поштовх для розвитку підприємств і суттєві кроки для наближення нашої перемоги.
Міноборони уклало із 45-м експериментальним заводом договір на 26,55 мільйона гривень. Підприємство робить ремонт автопаливозаправників, автоцистерн та причепцистерн для Збройних сил України. У цехах підприємства проводять капітальний ремонт усіх вузлів автомобілів, а особливо — спецобладнання. Перші відремонтовані автомобілі для перевезення пально-мастильних матеріалів уже перевірили й днями відправили у військові частини.
За словами начальника Управління забезпечення технічними засобами Центрального управління забезпечення пально-мастильними матеріалами Збройних сил України полковника Андрія Тучапського, потреба в таких спецавтомобілях велика. Адже пальне зі складів та баз зберігання потрібно доставляти до військових частин чи підрозділів. На підприємство було доставлено перші 70 автомобілів, які потребують поглибленого регламентно-технічного обслуговування. Від загальної кількості автомобільної техніки, що до кінця року заплановано відремонтувати на заводі, це лише 30%.
«Замовлення, яке отримав завод від військового відомства, є найбільшим за всі роки незалежності, — зазначив директор підприємства Микола Чумак. — Воно дасть можливість удвічі збільшити кількість працівників. Крім того, визначено кілька пілотних проектів, аби модернізувати технологічні лінії та оптимізувати виробництво, це зменшить собівартість продукції. Основним видом діяльності підприємства залишається виробництво паливозаправників, які виготовляють на базі вітчизняних автомобілів КрАЗ. Залишатися на плаву заводу вдавалося тільки завдяки зарубіжним замовленням. Наша держава не цікавилася продукцією підприємства вже багато років».
25 років тому чимало підприємств Вінниці працювали на оборонку. Уціліло лише одне — 45-й оборонний завод, і навколо нього час від часу збиралися хмари. Найважче було 2007 року, коли здавалося, що і це підприємство піде шляхом занепаду ще одного 732-го військового вінницького заводу, який два роки тому таки ліквідували. Тоді Міністерство оборони просило Раду нацбезпеки, Генпрокуратуру, СБУ, Фонд держмайна не передавати складські приміщення 45-го заводу в приватні руки. А 2008 року Вінницька обласна екологічна прокуратура порушила кримінальну справу по факту незаконної передачі у приватну власність земельної ділянки загальною площею 13 га, що належала комунальній власності і була у розпорядженні державного підприємства Міністерства оборони «45-й експериментальний механічний завод». При цьому 7,5 га землі, розташовані в прибережній захисній лінії річки Тяжилівка, за законом є землями водного фонду й не можуть бути в приватній власності. Тоді комерційна фірма отримала відмову в приватизації орендованих складських приміщень. Все одно з роками чимало все-таки роздерибанили. Що там планували зробити: черговий супер— чи гіпермаркет, під який у Вінниці вже пішло свого часу кілька крупних, стратегічно важливих підприємств («Хімпром», радіоламповий завод та ін.), — питання залишилося в минулому. Бо тепер Україна в огні, і продукція 45-го заводу, єдиного, що спеціалізується на ремонті автопаливозаправників, автоцистерн та причепцистерн (свого часу завод виробляв і автомобілі для перевезення пально-мастильних матеріалів) для Збройних сил України виявилася не просто необхідною (як і все, що йде на обороноздатність держави), а просто рятівною.
Зовсім інша доля у Вінницького державного казенного підприємства з виробництва стрілецької зброї МВС України заводу «Форт». Воно було створене 1994 року для виробництва вогнепальної зброї та спеціальних пристроїв для потреб силових структур України. Нині КНПО «Форт» МВС України займається виробництвом стрілецької зброї та боєприпасів, крім того, значну частину продукції становить травматична зброя для цивільного ринку. Основна частина продукції підприємства орієнтована на експорт, тому для того, щоб відповідати високим вимогам міжнародних ринків, особливу увагу приділяють втіленню прогресивних матеріалів та технологій виробництва. Серед експортерів була і Росія. І лише на початку липня цього року підприємство припинило співпрацю з замовниками з Російської Федерації.
За словами керівництва підприємства, компенсувати втрати планують за рахунок партнерів з інших країн. Зокрема, у співпраці зацікавилась одна з держав-учасниць НАТО.
Одна з останніх розробок фахівців підприємства — нові зразки стрілецької зброї та удосконалена система прицілу до автомата Калашникова. Нею обладнано зброю, що її отримав загін добровольців МВС «Вінниця», бійці якого перебувають у зоні АТО.
Сто мільйонів гривень кредиту завод витратить на збільшення обсягів виробництва і модернізації продукції. Крім стрілецької зброї, підприємство виготовляє спецзасоби для міліцейського та інших правоохоронних відомств держави.
В історію підприємство ввійшло 2005 року, коли випустило 1 000 одиниць інкрустованої золотом зброї з надписом «Так!» і «Вірю, знаю, можемо!». Стріляють подарункові пістолети резиновими кулями і виявились вчетверо дорожчими, ніж звичайні. Вони стали найдорожчим чи то нагадуванням про Майдан, чи то черговим кітчем, типу горілки «Так!» і матрьошок Ющенка, що приховували всередині Кучму з Кравчуком чи Тимошенко з Порошенком.
Наскільки вдалим був маркетинговий хід вінницьких зброярів, однозначно відповісти не можу. Але цього разу без кітчу перемога вінницького «Форту» буде серйозною, значною і вагомою.