Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Додані серії

17 серпня, 2004 - 00:00

Не пізніше ніж завтра, відповідно до постанови Кабміну від 10 серпня, Державна податкова адміністрація України має подати Мінфіну узгоджений з Держказначейством реєстр інвентаризації платників податку, яким на 1 липня не компенсовано бюджетну заборгованість, що утворилася станом на 1 червня 2004 року. Річ у тому, що уряд України розділив на дві серії випуск п’ятирічних облігацій державної внутрішньої позики, яким оформляється борг із відшкодування ПДВ. Серія I — для оформлення боргу, що утворився на 1 листопада 2003 року і не відшкодований до 1 січня 2004 року; серія II — для оформлення боргу, що утворився на 1 червня і не відшкодований до 1 липня 2004 року без зміни загального обсягу емісії 1926 млн. грн. Дата випуску облігацій серії II — 1 липня 2004 року, дохід за ними у розмірі 120% середньозваженої облікової ставки НБУ і часткова амортизація 20% від номіналу виплачується щорічно 30 червня, тоді як серії I — 31 грудня.

Нагадаємо, що ПДВ-облігації випущено на початку року згідно із законом про держбюджет-2004 на термін п’ять років. Дохід за облігаціями з розрахунку 120% облікової ставки Нацбанку України (зараз — 7,5% річних) і 20% основної суми виплачуватиметься раз на рік. У держбюджеті на 2004 рік емісія облігацій внутрішньої державної позики для оформлення простроченої заборгованості держави з відшкодування ПДВ запланована на суму 1,926 млрд. грн. За словами першого віце-прем’єра, міністра фінансів України Миколи Азарова, на початок серпня обсяг розміщення ПДВ-облігацій становив 1 млрд. грн.

Котирування ПДВ-облігацій другої серії, термін випуску яких встановлено на 1 липня поточного року, буде нижчим, ніж ПДВ-облігацій першої серії. Так вважають багато експертів-банкірів. Проте попит на цей інструмент, особливо з боку нерезидентів, за словами опитаних фінансистів, залишається стабільно високим. Однак вони зазначають, що в тому разі, якщо пропозиція облігацій набагато виросте, то і дисконт за цими паперами підніметься. Котирування ПДВ-облігацій першої серії, за інформацією деяких банкірів, перебуває на рівні 840—860 грн., що вище за показник минулого тижня приблизно на 10 грн. А індикативні котирування ПДВ-облігацій другої серії — в межах 763—808 грн. За прогнозом банкірів, прибутковість ПДВ-облігацій першої серії (дисконт плюс купонний доход) може знизитися до 15—18% річних. Спред між прибутковістю ОВДП і ПДВ-облігацій, який зараз становить близько 10%, може скоротитися вдвічі.

Проте кількість підприємств, що будують свій бізнес головним чином на перспективі відшкодування ПДВ, очевидно, скорочуватися наміру не має. Державна податкова адміністрація України (ДПАУ) в липні виявила безпідставні заявки на відшкодування ПДВ на суму 1,3 млрд. грн., що на 48% більше, ніж за все перше півріччя. Як повідомив перший заступник голови ДПАУ, начальник податкової міліції Віктор Жвалюк, усього з початку року виявлено 4 тисячі безпідставних заявок на відшкодування ПДВ на суму 2,7 млрд. гривень.

ДПАУ розраховує на розв’язання проблем із відшкодування і адміністрування ПДВ вже цього року і запровадження на початку 2005 року механізму автоматичної сплати й відшкодування ПДВ з мінімальною участю «людського чинника».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: