Уряд хоче з’ясувати причини падіння вітчизняного видобутку газу. Кабінет Міністрів утворив міжвідомчу робочу групу з проведення аналізу виконання Концепції розвитку газовидобувної галузі України. До складу робочої групи увійшли низка міністерств, а також Державна служба геології та надр і Державна аудиторська служба України.
У пояснювальній записці до проекту постанови про створення групи зазначено: торік видобуток газу в Україні відхилився від плану на 3,3 млрд кубометрів.
2019 року весь обсяг видобутого в країні газу склав 20,7 млрд кубометрів. Із них 14,9 млрд кубометрів — результат державного «Укргазвидобування».
Тоді як Концепція розвитку газовидобувної галузі України, ухвалена Кабміном 2016 року, лише для «Укргазвидобування» передбачала 18,2 млрд кубометрів. А на 2020 рік для держкомпанії запланували цифру 20,1 млрд кубометрів. Ще понад 7 млрд мала б видобути решта приватних і державних компаній.
Тим часом фахівці нагадують: про остаточний провал цієї концепції стало відомо ще торік. Так і не отримавши нових обіцяних ділянок для розвідки нових покладів, компанії заявили про нереальність збільшення видобутку. Адже замість зростання старі, виснажені родовища, навпаки, демонстрували природне падіння обсягів видобутку.5е4к120
Про це в прямому ефірі експертної онлайн-дискусії ENERGY INSIDE на тему «Український газовидобуток: чи можливий форсаж?» розповів директор дивізіону «Розвідка та видобування» Групи «Нафтогаз» Олександр РОМАНЮК.
«Залишкові запаси на балансі «Укргазвидобування» обмежені, нині це — близько 250 млрд кубометрів. Це приблизно 15% від первинних запасів, які колись були відкриті. Родовища перебувають на завершальній стадії розробки, коли відбувається природне падіння видобутку: тиск газу суттєво падає. Наша нинішня ресурсна база — недостатня для того, щоб збільшувати видобуток. Вона недостатня навіть для того, щоб утримувати поточний обсяг видобутку», — наголосив він.
Тож проблему падіння видобутку реально розв’язати лише завдяки відкриттю і розробці нових перспективних родовищ, наполягає директор дивізіону «Розвідка та видобування» Групи «Нафтогаз».
«Лише нові поклади газу, з новими тисками та об’ємами можуть надати нам можливість видобувати більше. На наявній ресурсній базі це неможливо, — констатує Олександр Романюк. — У своїй новій стратегії видобутку ми хочемо сфокусувати зусилля на пошуку та розвідці великих родовищ як традиційного, так і нетрадиційного газу. Найбільший потенціал — на шельфі Чорного моря. Доведені запаси там можуть досягати 150 млрд кубометрів».
Нову стратегію розвитку газовидобутку вже було представлено уряду. Тож що саме з’ясовуватиме новостворена робоча група — поки невідомо. Але її учасники сподіваються, що основна увага буде зосереджена саме на подальших кроках для реального збільшення видобутку.
«Робоча група ще не засідала. Тож яка її точна мета, дізнаємося вже під час засідання. Але позиція Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України: варто дивитися не назад, а вперед. Єдина мета, яку переслідує наше міністерство — зробити якісь висновки для планування короткострокового і довгострокового розвитку галузі. Тому ми б не хотіли зациклюватися на розборі причин, які здебільшого відомі. А слід робити ті кроки, які дозволять галузі розвиватися», — розповів перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Богдан БОРУХОВСЬКИЙ в ефірі ENERGY INSIDE.
Серед таких кроків він назвав підтримку урядового комітету ідеї про надання НАК «Нафтогаз України» права поза конкурсом отримати ліцензію на розвідку та видобуток газу на шельфі Чорного моря.
За словами першого заступника міністра захисту довкілля та природних ресурсів, наприкінці листопада відповідні зміни може затвердити уряд.
«Ми — за крок до ухвалення остаточного рішення, що дозволить зовсім по-іншому оцінювати енергетичну незалежність країни в цілому. Я вважаю, це одне із прогресивних рішень, яке буде ухвалено найближчим часом», — зауважив посадовець.
Фахівці таке рішення вітають. Адже в національних інтересах України — ефективна розвідка та розробка шельфу в найкоротші терміни. Саме тому ліцензію на розвідку та розробку шельфу має отримати державна компанія «Нафтогаз України», переконаний народний депутат України Сергій НАГОРНЯК.
«На мою думку, державній компанії потрібно надати ліцензію без будь-якого аукціону. Бо проведення аукціону несе для нас ризики», — пояснив він в ефірі ENERGY INSIDE.
За словами народного депутата, в разі проведення аукціону країна втратить забагато часу, за який нові перспективні поклади газу можна було б уже розвідати. Крім того, якщо аукціон відбудеться, то серед його потенційних переможців у підсумку можуть опинитися іноземні компанії, які контролюють росіяни. А це неприйнятний ризик для України.
«Ми тоді ні де-юре, ні де-факто не матимемо до нашого шельфу жодного стосунку. Тому я збиратиму коаліцію депутатів і проситиму прем’єр-міністра, щоб уряд якомога швидше ухвалив рішення надати Нафтогазу України можливість отримати ліцензію на розвідку та розробку шельфу без аукціону. Тому що це — державна компанія, і вона має першочергове право на це», — наголосив Сергій Нагорняк.
Фахівці наголошують: за умови державної підтримки галузі та доступу до нових ділянок газовидобувні підприємства можуть уже в найближчій перспективі провести розвідку й виявити нові, великі поклади газу. Саме вони дадуть довгоочікуване суттєве збільшення видобутку і забезпечать енергонезалежність нашої держави.