На міжбанківському ринку знову дорожчає долар. Учора вартість «зеленого» зросла до нової позначки — 12,15 гривні, а відкривалися торги котируваннями 11,85-12, повідомляє «Інтербізнесконсалтинг». До історичного квітневого рекорду, коли вартість долара сягнула 13,9 гривні, ще далеко. Чи є підстави для подальшого зростання?
Фінансовий аналітик Ерік Найман назвав «Дню» два фактори подорожчання долара. Перший — вплив емісії, яка була направлена на фінансування АТО. Другий — психологічний вплив на населення відставки уряду. «Крім того, є певна знервованість щодо курсу гривні на південному сході України», — додає Найман. Все це, на думку аналітика, і провокує курсові коливання.
«Курс коливатиметься. У певні періоди серпня послаблюватиметься гривня», — говорить Найман. Однак, за його словами, не треба чекати, що нацвалюта різко девальвує, наприклад, на 40%. Послаблення буде поступовим, переконаний експерт. Втім, жодних цифр називати не береться, мовляв, ситуація в країні вкрай напружена, тому робити якісь конкретні прогнози не варто. Визначальний фактор стабільності гривні — успішність АТО, вважає він.
Щойно конфлікт на сході закінчиться, можна очікувати на притік інвестицій в Україну (а відтак і посилення гривні), вважає виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» Дмитро Боярчук. «Найважливіший елемент реформ сьогодні — це вирішення ситуації на сході. Ми бачимо, що відтік капіталу припинився. Якщо до травня йшло по прямих іноземних інвестиціях близько півмільярда щомісяця — мінус, то зараз відтоку немає. Для нас критично, щоб закінчилася війна. І я можу з упевненістю сказати: щойно вона закінчиться — у нас буде досить непоганий старт вгору», — прогнозує експерт.
З іншого боку, девальвація, яка відбулася, на думку експертів, дала певну фору економіці. За словами Боярчука, після неї зріс зовнішній попит на українську продукцію (крім російського ринку). За його інформацією, у травні 2014 року приріст експорту на неросійські ринки становив 16%.
ДО РЕЧІ!
Українську гривню вчора визнали найбільш недооціненою національною валютою у світі. Як сказано у рейтингу індексу «Біг Мак» (The Big Mac index) журналу The Economist, гривня недооцінена на 66,1% щодо долара і на 67,2% — щодо євро. За результатами дослідження, до групи країн, національні валюти яких недооцінені на 50% і вище, крім України, увійшли Індія, Південна Африка, Єгипет, Малайзія, Гонконг та Індонезія. Нагадаємо, що даний індекс журнал розраховує з 1986 року.