Суперечка за сільськогосподарську сировину між альтернативною енергетикою та ринком харчових продуктів може перетворитися на одну із глобальних проблем людства. Це стало зрозумілим при обговоренні доповіді про розвиток сільського господарства на нашій планеті, яку підготували експерти Світового банку. В ній, зокрема, прогнозується масштабна трансформація ринку біопалива. На думку експертів СБ, зростання обсягів його споживання відкриє нові великі ринки в галузі сільського господарства.
Як уважають у Світовому банку, розширення такого ринку — позитивне явище, адже це дозволить країнам, що розвиваються, і навіть бідним державам завоювати свою нішу в світовій економіці. Керівник групи авторів цієї доповіді Дерек Бьєрлі радить і Україні брати активну участь у вирощуванні культур для виробництва біопалива, яке споживатиме Європейський Союз: «У короткостроковій перспективі ціни на зернові будуть дуже високими, що пов’язано з виробництвом біодизеля... А це — можливість для багатьох країн, зокрема, й України, захопити ці ринки».
Однак директор Інституту економіки та прогнозування НАН України академік Валерій Геєць по-своєму бачить такі перспективи: «Європа поставила собі завдання, яке так чи інакше стосується й нас: у структурі споживання енергоносіїв 20% має займати біодизель. І європейські вчені твердять, що Україна за умов реалізації певної політики має забезпечити 50, а то й 75% європейських потреб у біодизелі. На їхню думку, Україна має такі можливості, адже це результат серйозного економічного дослідження...»
Відтак, за словами вченого, в такому разі в Україні почнеться масове переведення сільскогосподарських земель під засіви рапсу. Це призведе до зміни структури посівних площ, зумовить їх надмірне екстенсивне використання й не дозволить упроваджувати раціональне землекористування. «Але найголовніше те, що така політика принципово змінить співвідношення цін на сільськогосподарську продукцію... В Європі вони хочуть засівати (рапсом. — Ред. ) лише ті площі, які не мають сільськогосподарського призначення. А в нас — будь ласка... Експерти прогнозують, що ця суперечка між біоенергетикою й харчовими продуктами стане глобальною проблемою людства...», — підсумовує Валерій Геєць.
Подібні побоювання висловлюють і економісти Світового банку. Співавтор доповіді Ірина Ключникова також стверджує, що виробництво біопалива як альтернативного джерела відновлювальної енергії, може стати основою нових великих ринків для сільського господарства. Але тут-таки перераховує й ризики для людства в цілому.
«Так, у ряді випадків зафіксований зв’язок між зростанням площ, що віддаються під «біопаливні культури», і цінами на продовольство, — відзначає Ключникова. — Така кореляція прослідковується, наприклад, у США, де значно подорожчала кукурудза, що використовувалася для виробництва етанолу». Однак експерт вважає, що поки рано робити з цього приводу остаточні висновки, «оскільки ми не знаємо, як уплинули на ріст цін посухи й інші природні катаклізми». Економіст також підрахувала, що 240 кілограмами кукурудзи, які йдуть на виробництво лише 100 літрів етанолу, можна прогодувати одну людину протягом цілого року...
Експерти Світового банку зазначають, що, можливо, у майбутньому для виробництва альтернативного палива будуть використовуватися спеціальні «енергетичні» культури, які зможуть поліпшити таку приголомшливу статистику. Однак технології другого покоління в цій сфері «поки ще комерційно неспроможні», відзначає керівник групи авторів доповіді Дерек Бьєрлі.