Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Дорожня карта» для інвестицій

Влада робить широкі жести. Якими будуть діла?
20 грудня, 2005 - 00:00

Влада намагаться активізувати діалог з іноземними інвесторами. Наприкінці минулого тижня під головуванням Президента України Віктора Ющенка відбулося чергове пленарне засідання Консультативної ради з питань іноземних інвестицій — вже друге поспіль за короткий проміжок часу. На порядку денному були першочергові заходи державної політики зі створення передумов для інвестиційного прориву в Україні.

Як повідомив перший заступник голови Секретаріату Президента Іван Васюник, за результатами засідання була затверджена «дуже конкретна «дорожня карта» із створення умов для приходу інвестицій в Україну. Йшлося насамперед про створення рівних правил та умов діяльності як для вітчизняних, так і для іноземних інвесторів. За словами Васюника, усі зійшлися на тому, що задекларовані Президентом принципи верховенства права, недоторканності прав власності та стабільності створення рамкових умов для інвесторів вже дають перші плоди. Про це, зокрема, свідчить зустріч Ющенка з президентом російської компанії «Лукойл» Вагітом Алекперовим, який разом із президентом німецької компанії UHDE GmbH Вольфгангом Ессигом підписав контракт про інвестування в розвиток нафтохімічного комплексу України. На першому етапі інвестиції становитимуть близько 130 млн. євро, на другому — 200 мільйонів. Йдеться про запуск нових високотехнологічних виробництв, які не мають аналогів на просторі СНД. У результаті «Карпатнафтохім» стане єдиним підприємством, де використовується мембранна технологія у виробництві хлору та каустичної соди. Воно працюватиме на обладнанні та за технологією UHDE.

На засіданні Консультативної ради, повідомив Васюник, уряд запропонував низку масштабних ініціатив. До них слід віднести прийняття урядом рішення про підготовку конкурсу на проведення дослідницьких робіт на 14 ділянках шельфу Чорного моря. Вартість інвестиційного проекту складає близько двох мільярдів євро. Його здійснення дозволить Україні вже в найближчі роки отримати для власних потреб понад чотири мільярди куб. метрів газу. За попередніми даними, бажання взяти участь у конкурсі вже виявили п’ять іноземних компаній. Серед них — американська «Ханд Ойл».

Інвесторам було оголошено про наміри влади у найближчий час створити сприятливе бізнес-середовище у сфері будівництва, а також землекористування шляхом проведення кардинальних змін у цих сферах. Із цих питань готується відповідний указ Президента. Найближчим часом, пообіцяв Васюник, Президент оприлюднить масштабні ініціативи по перетворенню України в «серйозний» центр високих технологій. Це дозволить використовувати великий інтелектуальний і освітній потенціал нашого народу для виробництва та експорту високотехнологічної продукції.

Обговорювалися також цілком конкретні питання сьогодення, зокрема, проблема відшкодування ПДВ. Зі слів Васюника, президент ЄБРР Жан Лєм’єр та інші учасники відзначили, що на кінець року Україна виходить практично без боргів із ПДВ. Цей процес набуває прозорості, і, за визнанням іноземних інвесторів та вітчизняних підприємців, це приведе до значного зменшення хабарництва й корупції. Міністерство фінансів оголосило про те, що найближчим часом можливе створення умов для переходу підприємців-платників ПДВ на електронний обіг, що буде, на думку Васюника, «важливим кроком в антикорупційній політиці уряду». Розглядалася й така пропозиція: з наступного року уряд продаватиме інвесторам об’єкти нерухомості разом із землею, на якій вони знаходяться. Усе це загальновідомі проблеми, які накопичувалися протягом багатьох років. Однак раніше влада тільки вислуховувала пропозиції щодо їх вирішення і нічого не робила. Як буде цього разу?

На переконання учасників, стверджує Васюник, засідання було успішним, і його рішення будуть закріплені указом Президента. Також буде створена спеціальна моніторингова група, яка слідкуватиме за виконанням «дорожньої карти». Наступне засідання планується провести наприкінці першого кварталу 2006 року.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: