У нашій країні з’явився попит на фінансову чесність. Інакше ніяк не можна пояснити те, що днями було оголошено про створення ще одного бюро кредитних історій. На додачу до бюро, заснованого Асоціацією українських банків, «Приватбанком» й іншими структурами створити аналогічну організацію вирішили Національна асоціація кредитних союзів (НАКСУ), ісландська компанія Кредітінфо Груп й інвестиційно-фінансова група «ТАС».
Безперечно, в країні з такою ризиковою економікою та не зовсім відповідними для іноземних інвесторів правилами гри необхідно щогодини доводити, що ти не верблюд і не крадеш. Саме цим і керувалися фундатори компанії, названої «Національне бюро кредитних історій». Поки що, природно, на масштабність роботи в межах всієї країни вони не претендують, а гучний бренд вирішили привласнити, мабуть, виходячи зі твердження президента НАКСУ Петра Козинця, переконаного прибічника єдиного бюро кредитних історій на території України.
Не факт, звичайно, що новачкам на цьому ринку вдасться об’єднатися та працювати разом із іншим існуючим бюро, проте надалі планується відвертість бази й обмін інформацією між усіма операторами кредитної звітності на території країни. Щоправда, поки що стверджувати що-небудь зарано, оскільки ні новостворене бюро, ні ті, які повідомили про свою появу раніше, не почали реально працювати на ринку й не надали ще жодному клієнтові довідку про його благонадійність.
Проте проблема не лише в самих фундаторах бюро, а й у тому, що згідно з відповідним законодавством, фундатори подібних організацій можуть бути реально визнаними такими тільки з наступного року. Тому, поки що, бюро кредитних історій залишається тільки домовлятися й створювати базу.
Як відзначив Козинець, іще влітку розпочалися переговори з ісландською компанією, спроможною поділитися досвідом і допомогти організувати адекватне бюро кредитних історій. Саме на іноземний досвід і спиралася компанія в прагненні позиціонувати себе як принципово нову форму організації кредитної звітності на території України. Як відзначив генеральний директор Кредітінфо Рейнір Гретарссон, ісландці, працюючи над кредитними історіями в багатьох країнах світу, готові до організації подібного закладу на території нашої країни. Безперечно, бюро кредитних історій необхідне нам на багатьох ринках. Як відзначив Козинець, хороша фінансова історія допоможе суб’єктам мікрокредитування надавати кредити, не закладаючи стільки ризиків у їхню вартість, і відповідно, швидше розвиватися. Про здешевлення кредитів говорив й оператор макрокредитування, корпоративний директор із банківських питань групи «ТАС» Микола Виноградов. За його словами, банки хочуть працювати за міжнародними нормами, вони документовано повинні довести свою законослухняність. Окрім того, це знову ж, на його думку, допоможе операторам передбачати майбутнє та розвиватися.
Проте хоча кредитна довідка й коштуватиме зовсім недорого — від 0,4 до 3 доларів у залежності від необхідного обсягу інформації, навряд чи бюро кредитних історій буде легко вийти на самоокупність уже через пару років, як, доосить самовпевнено, вважають організатори. Гроші, звичайно, вони вкладають пристойні — розмір статутного капіталу суспільства становитиме 5 млн. грн., проте чомусь не враховують реалії, в яких наш бізнес звик працювати протягом останніх п’ятнадцяти років. З одного боку, довести свою чесність хочеться, так ще й довідку про це надати. Але в нашій країні ще якось не звикли представляти інформацію про свої справи кому б то не було — і страх, що вона буде використана на шкоду, залишається. Цей стереотип іще треба зламати.