Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Довгі гроші» хочуть гарантій

Українцям пропонують страхувати свої довгострокові депозити
24 березня, 2011 - 00:00
НОВИЙ ВИД СТРАХУВАННЯ МІНІМІЗУЄ РИЗИК НЕПОВЕРНЕННЯ ГРОШЕЙ ВКЛАДНИКАМ ТА ДОПОМОЖЕ УНИКНУТИ ДОВЖЕЛЕЗНИХ ЧЕРГ ПІД БАНКІВСЬКИМИ ВІДДІЛЕННЯМИ В РАЗІ «ФОРС-МАЖОРУ» / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Національний банк України хоче запровадити страхування довгострокових депозитів. У своєму повідомленні на сайті нацрегулятор пропонує визнавати довгостроковими депозити терміном на понад один рік. Сьогодні повернення банківських вкладів у разі форс-мажорної ситуації з банком забезпечує Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Він віддасть клієнтові такого банка депозит у сумі до 150 тисяч гривень. Нацбанк же пропонує страхувати «довгі гроші» фізичної особи, якщо банківські заощадження клієнта перевищують гарантовану Фондом суму виплати. Тобто граничну суму депозитної страховки пропонують зробити необмеженою.

У Нацбанку вважають, що страхуватися повинні гривневі та валютні депозити і вклади в банківських металах. Крім того, пропонується розглянути питання щодо поширення механізму страхування і на довгострокові депозити юридичних осіб.

Утім, страхування вкладів банки повинні застосовувати добровільно, із залученням надійних страхових компаній, вважають в НБУ. Аби заохотити банки до участі в страхуванні депозитів, регулятор готовий навіть розглянути запровадження певних стимулів.

На думку фахівців НБУ, це допоможе підвищити рівень захисту депозитів і сприятиме зростанню довіри до банків. Крім того, заощадить кошти й час, які вкладники з міркувань безпеки витрачають на відкриття кількох депозитних рахунків у різних банках, якщо сума депозиту перевищує гарантовану.

«День» попросив банкірів та фінансистів оцінити життєздатність зазначеної пропозиції за нинішніх умов розвитку українського банківського сектору.

КОМЕНТАРI

В’ячеслав ЮТКІН, перший заступник голови правління «Промінвестбанку»:

— Ідея хороша: її поява означає для вкладників додатковий захист вкладів. Вартість такої послуги коливається від 0,5% до 2% суми вкладу. Але ці витрати ляжуть на плечі вкладників, тобто сума депозитної ставки буде менша. Проте не варто розраховувати, що найближчими роками на українському ринку буде страхування банківських вкладів. Аби зважитися на це, страховики дуже ретельно підходять до вибору банків: перевіряють їхні договори, звіти тощо. Робити це в кризовий час — не найкраща ідея. Я не знаю таких страхових компаній, які відважилися б у кризовий час страхувати такі ризики, адже більшість українських банків збиткові. За таких умов ані українські, ані європейські страховики не працюватимуть із ними. Тому навряд чи сьогодні знайдуться страхові компанії, які приймуть на себе ризики українських банків.

Олександр ОХРІМЕНКО, президент Українського аналітичного центру:

— Банки радо застрахувалися б, але хто буде страхувати? Страховий ринок не готовий до цього. В Україні немає компаній, які зможуть повноцінно застрахувати банківські вклади й у разі форс-мажору виплатити їм усі суми компенсацій. Сьогодні це не реально. А страхуватися в закордонних компаніях наші банки не можуть, бо забороняє закон. Ще одна причина, чому банки не підуть на це, — Фонд гарантування вкладів.

Тому, найімовірніше, страхування банківських вкладів з’явиться через п’ять-сім років, коли на український ринок прийдуть закордонні страхові «монстри», здатні витримати систему банківських ризиків.

Наталія ГУДИМА, президент Ліги страхових організацій України:

— Складно оцінювати життєздатність такої ідеї в Україні. Але загалом ставлення позитивне. Бо така послуга забезпечить додаткові гарантії надійності для вкладників та банку. Успішність цього проекту залежатиме від того, як відбуватиметься перехід у площину взаємин банків та страхових компаній, від умов вибору банками страхових компаній. Тобто від того, наскільки успішно ці два учасники зможуть знайти оптимальний варіант взаємної роботи.

Думаю, що сьогодні в Україні знайдуться страхові компанії, які погодяться запровадити такий продукт (страхування довгострокових депозитів. — Авт.). Кількість таких бажаючих залежатиме від об’єму ризиків, які погодяться брати на себе самі страхові компанії та фінансові установи. При цьому важлива одна деталь: страхувати довгострокові вклади не обов’язково повинна тільки одна компанія. Страхові ризики вкладників банку може розділяти кілька компаній (в такому разі настання страхового випадку зобов’язання ділитимуться між ними). Мова йде про створення страхового пулу, співстрахування тощо.

Щоб цей напрямок страхового ринку розвивався, страховики повинні розробити окремі програми. Якість і успіх страхування вкладів залежатиме в великій мірі й від вимог перестраховиків, які братимуть на себе ризики самих страхових компаній, які погодяться надавати фінансові гарантії вкладникам банків. Як правило, це великі європейські страхові компанії. Тому такий продукт буде коштувати дорого. Але його появу потрібно стимулювати, бо ним активно послуговуються в усіх європейських країнах. Швидкість його запровадження в Україні залежить від політичної волі керівництва НБУ.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: