Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Довіра — головний капітал

1 червня, 2000 - 00:00

Біографію голови правління Промінвестбанку України Володимира Матвієнка важко відокремити від новітньої історії України. Досить сказати, що саме він був першим головою правління Національного банку незалежної України. Ним же було багато зроблено для випуску національної валюти — гривні. На рахунку очолюваного ним банку десятки й сотні великих фінансових проектів, які не тільки допомогли піднятися з колін потужним українським підприємствам, а й підтримали славу України як надійного виробника високотехнологічних виробів, зокрема, на ринку озброєнь і виготовлення морських суден.

Втім, один з провідних банкірів країни ні зовні, ні за внутрішнім змістом не нагадує бухгалтера, що не може відірватися від дідівської рахівниці. З ініціативи В.Матвієнка сьогоднішній Промінвестбанк перетворився на суцільно комп’ютеризоване підприємство, у якому саме новітнім інформаційним технологіям належить провідна роль. На дисплеї свого комп’ютера Володимир Павлович щодня бачить усе, що відбувається у підрозділах банку в усіх куточках країни.

Та чи варто сприймати людину лише як фахівця, не помічаючи її моральних якостей? Відомий в Україні ліричний поет-пісняр, Володимир Матвієнкo цінує різнобічних людей, і не секрет, що його більше цікавлять не папки з особистими справами, а бібліотечні формуляри підлеглих... Про Матвієнка в колективі говорять: він любить вирощувати людей. Тож і на чергові щорічні збори працівники та акціонери банку прямували з гарним настроєм, а при зустрічі вітали одне одного зі святом. І це, мабуть, також один із найбільших здобутків Володимира Матвієнка, чию доповідь на цих зборах ми пропонуємо читачам як одне з свідчень неформального існування в наших душах української національної ідеї.

— У доповіді, мабуть, не вистачило місця для розповіді про підтримку Промінвестом також і сільськогосподарських виробників. Що робиться банком в цьому напрямку?

— З метою підтримки розвитку вітчизняного сільськогосподарського виробництва та в інтересах своєчасного проведення комплексу весняно- польових робіт 2000 року Промінвестбанк України активізував роботу, щоб укласти кредитні угоди з 400 платоспроможними сільськогосподарськими товаровиробниками на загальну суму 84,2 млн. грн. для забезпечення технікою, запчастинами, паливно-мастильними матеріалами.

— Дуже цікава колізія з аеропортом у Дніпропетровську. Невже сьогодні хтось може підписати кредитну угоду, а потім відмовитись платити? І хто провокує до таких дій?

— Промінвестбанк України підтримав заходи Дніпропетровської облдержадміністрації та Уряду щодо створення в м. Дніпропетровську сучасного аеровокзального комплексу. Завдяки довгостроковій фінансовій підтримці Промінвестбанку, яка надається ВАТ «Авіаційна компанія «Дніпроавіа», була здійснена реконструкція аеровокзального комплексу, аеропорт отримав статус міжнародного та поновив парк літаків. Строк користування довгостроковим кредитом спливає в листопаді 2001 року.

Після введення Дніпропетровського аеропорту в експлуатацію він привернув увагу різних «комерційних структур», які мають неабиякі зв’язки у вищих ешелонах влади. Одразу почали здійснюватись заходи щодо уникнення від сплати боргу банку. За допомогою прокуратури та регіонального фонду держмайна проводять роботу щодо визнання недійсним договору застави приміщення аеровокзалу.

З метою недопущення банкрутства підприємства та більш ефективного управління ним два роки Кабінетом Міністрів України разом з Промінвестбанком розробляється порядок реструктуризації компанії. Питання розглядались на нарадах у колишнього віце-прем’єр-міністра та міністра економіки України Тигипка С.Л. Однак через втручання «комерційних структур» двічі узгоджений проект постанови Уряду завертався на доопрацювання.

— Чи варто українським банкам боятися іноземного банківського капіталу? Може, слід прислухатися до тих, хто говорить: хай приходять, працюють, конкурують, аби тільки мали такі ж умови, як і українські банки?

— Сьогодні в Україні є 30 комерційних банків з участю іноземного капіталу, тобто кожний шостий банк. Це за офіційними даними. Насправді їх значно більше: іноземний капітал нерідко проникає в українські банки через підставних осіб.

Надмірна кількість карликових банків, у т.ч. і з участю іноземного капіталу не сприяє концентрації фінансових ресурсів. Банки з участю іноземного капіталу залучили на свої рахунки близько 3 млрд. грн. грошей юридичних та фізичних осіб України, з яких на кредитування використано лише 1,5 млрд. грн., та й то здебільшого не на виробничі потреби.

Логічно було б сподіватися, що іноземні банки України будуть залучати на потреби її економіки іноземні кредити. Проте цього не сталося. Іноземні банки опікуються перш за все отриманням прибутків за рахунок залученого капіталу в Україні.

Тому, мабуть, Україна передчасно широко розкрила двері іноземцям для банківського бізнесу. Адже, наскільки нам відомо, жодному українському банку не вдалося відкрити на Заході бодай одну філію. Там на відміну від нас дуже жорсткі умови для проникнення в банківський бізнес іноземців.

— Цікаво було б дізнатися і про те, звідки виходять атаки на Промінвест. Кому вигідно підривати так звані системні банки України? Чи є у цих дій конкретні замовники і чого їм врешті вдалося добитися?

— Промінвестбанк є найбільшим банком України. За рахунок обсягів кредитування та надання найрізноманітніших послуг в фінансово-грошовій сфері банк займає лідируюче місце в Україні.

Україна ще знаходиться в процесі перерозподілу ринку послуг, в тому числі, і в фінансовій сфері.

Деякі групи людей намагаються зайняти певну нішу в цьому «багатоповерховому будинку», але вони не можуть цього зробити, тому що не мають можливості боротися з банками, які дійсно вже стоять на ногах, які відомі населенню та яким довіряють найпотужніші підприємства країни. Така ситуація склалася з різних причин — це й недостатній рівень професійності працівників нових банків, які не пройшли «школи виживання» в чесній конкурентній боротьбі з іншими банками, це й недостатність власних грошових ресурсів для проведення великих грошових операцій та інше.

Тому обливати брудом інших — це для них єдиний спосіб для того, щоб хоч якось отримати нових клієнтів, послабити своїх конкурентів. Але такий спосіб не може налякати найпотужнішу комерційну банківську установу України, якою є Промінвестбанк, ми достатньо сильні, щоб захистити своїх акціонерів, клієнтів, себе.

Конкретно назвати таких людей важко, оскільки вони намагаються залишитись в тіні, підштовхуючи на «передову» так званих «героїв суспільства», які мають дуже сумнівний авторитет, які намагаються створити собі імідж борця за правду, але справжня правда їм не потрібна — їх професія бути «гарматним м’ясом», яке насправді нікому не потрібне: ні тим, хто стоїть за ними, ні тим, проти кого вони «гавкають».

— На чому грунтується довіра клієнтів до вашого банку? Якось ви говорили, що навіть тоді, коли ви зменшували відсотки, що виплачуються вкладникам, їх кількість істотно зростала? Як пояснити такий парадокс?

— Як і в попередні роки, Промінвестбанк України залишається лідируючою фінансово-банківською установою країни. Маючи найбільший капітал серед українських банків, Промінвестбанк входить до когорти 500 провідних банків Європи.

Висока довіра вкладників до Промінвестбанку існує завдяки його відомому авторитету, фінансовій стабільності, виваженій кредитно-депозитній політиці, високій надійності збереження грошових заощаджень, широкому спектру послуг, що пропонуються клієнтам — фізичним особам, швидкому та якісному їх обслуговуванню.

Операції по вкладах здійснюють 512 підрозділів банку. Кількість рахунків, відкритих вкладниками, зросла з початку року на 28,3 тис. одиниць, і на 29.05.2000 становить близько 2 мільйонів. Залишки коштів на рахунках фізичних осіб збільшились на 10,1% і досягли 616,7 млн.грн.

Газета: 
Рубрика: