Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Довірче управління: індивідуальний підхід

Ризики тут вищі, але й доходи приємніші
10 квітня, 2008 - 00:00

Гравці фондового ринку України збільшують свій потенціал. Після багатьох років і розмов Державна комісія з цінних паперів і фондового ринку (ДКЦПФР) видала першу ліцензію для управління цінними паперами. Експерти говорять, що це нарешті узаконить відносини по вертикалі «інвестор-торговець» і дозволить збільшити кількість нових клієнтів.

«Головна відмінність від колективних інвестиційних фондів, довірчого управління ґрунтується на індивідуальному підході до клієнта, який може собі дозволити сформувати на власний розсуд інвестпортфель», — коментує цю новацію «Дню» інвестиційний управляючий Департаменту довірчого управління «Конкорд Капіталу» Олександр Гаврутенко. «Довірче управління дозволяє скласти для кожного клієнта унікальну інвестиційну стратегію. Однак воно розраховано на добре підготовленого клієнта, який може оцінити ризики і спрогнозувати прибутковість», — доповнює його голова наглядової ради групи компаній «ТЕКТ» Вадим Гриб. Інакше кажучи, фондові торговці збираються «ловити» інвесторів, яким не шкода і не боязко для формування свого інвестпортфелю викласти як мінімум мільйон гривень. За словами генерального директора компанії «Тект-трейд» (вона першою отримала ліцензію) Олександра Ананьєва, ризики в цьому сегменті й вищі, але доходи більші.

«Де-факто це керування було завжди: за статистикою ДКЦПФР 45% операцій, або на 150 мільярдів гривень щороку, торговці здійснювали на себе, але ж вони не банки, тому це і було керування цінними паперами для клієнтів. Тепер воно може бути формально легалізоване», — висловлює свою позицію член ДКЦПФР Сергій Бірюк. За його словами заявки на отримання такої ліцензій вже подали десять «провідних» компаній.

Тим часом учасники ринку відзначають, що хоча першу ліцензію й видано, ще залишилося багато законодавчо неврегульованих питань. Йдеться, зокрема, про облік коштів та активів, інвестування у валюту та закордонні цінні папери. На думку В. Гриба, найактуальніше — вирішення податкового блоку питань: чи вважати торговця цінними паперами податковим агентом, яким є податковий період та інші. Підтримує ідею податкових змін Гаврутенко, який висловився за зниження оподаткування такого виду діяльності до 5%.

Механізм довірчого управління простий: визначаються інвесторські очікування — рівень прибутковості, термін вкладення грошей, баланс ризиків і прибутків, ліквідність активів. Далі розробляється інвестиційна стратегія. Після її затвердження клієнтом купуються цінні папери, якими й керує управляючий.

Сумнівів в успіхові довірчої справи на нашому ринку В. Гриб не має і як приклад наводить Росію: «Сьогодні там активи інститутів довірчого управління становлять $18,8 мільярдів, а активи інвестфондів — $28,3 мільярда. В Україні за підсумками 2007 року об’єм активів пайових інвестфондів склав $554,46 мільйона. Якщо припустити, що співвідношення активів ПІФів і коштів у довірчому управлінні в Україні співпадає з таким же відношенням у Росії, то український ринок можна оцінити у $400 мільйонів». Говорячи про плани В. Гриб відмітив, що за короткий термін компанія планує залучити «кілька десятків мільйонів доларів», а згодом збільшити цю суму до декількох сотень мільйонів.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: