Росія ввела заборону на постачання ядерного палива для українських АЕС. Про це заявив віце-прем’єр Російської федерації Дмитро Рогозін. Мовляв, через нестабільну ситуацію в Україні виникли проблеми, пов’язані з транзитом ядерного палива через її територію і проблеми з постачанням палива на атомні станції України. Очевидно, що чиновники РФ хочуть відкрити другий фронт агресії в Україні й намагаються влаштувати ядерно-енергетичну блокаду. Та це звучить страшніше, ніж є в реальності. Так, залежність від російського ТВЕЛ — висока, кажуть експерти, але це не єдиний постачальник ядерного палива в Україну. Вже понад п’ять років українці працюють із американського компанією Westinghouse Electric Sweden AB. 2010-го року ми закупили в неї найменший об’єм ядерного палива, і то його частка тоді становила 10%. Тож українські АЕС не голодуватимуть, кажуть експерти, а от російські експортери зазнають збитків від політиканства «рідної» влади. І не тільки атомники.
ВИРОБНИКИ
«У випадку продовження дестабілізації в Україні, безумовно, продовжуватиметься негативний вплив на економіку Росії. І це відбувається вже сьогодні. Крім того, ЄС і США запроваджуватимуть економічні санкції. А якщо ні, то люди в Європі та в інших країнах масово, на знак солідарності з Україною, відмовлятимуться купувати російські товари. Експортні можливості Росії в такому випадку скорочуватимуться», — говорить голова Всеукраїнського союзу вчених-економістів Олександр КЕНДЮХОВ.
Що стосується інших галузей співпраці, президент Української асоціації економістів-міжнародників Антон ФІЛІПЕНКО відзначає, що наразі зменшується співпраця США і Росії у військово-промисловому комплексі.
Однозначно, скоротиться товарообіг з Україною. Нагадаємо, що за підсумками минулого року, сума торгівельного обороту України з РФ склала 39,6 мільярдів доларів (4,7% від загального зовнішньо-торгівельного обороту і 35,4% від обсягу торгівлі РФ із країнами СНД). На думку Кендюхова, найперше зниження україно-російської торгівлі спостерігатиметься в енергетиці. І саме торгівля енергоносіями забезпечує Росії значне позитивне торгове сальдо в торгівлі з Україною. Тож, за його словами, Україні слід переглянути газові угоди постачань, посилити власне видобування газу і укладати відповідні угоди з іншими країнами.
В Україні також виробляють два товари, зупинка експорту яких може стати критичною для самої Росії. Це — діоксин титану і цирконію. Про це наголошував у попередніх розмовах із «Днем» експерт у галузі світової торгівлі та фінансів, екс-заступник міністра фінансів, а нині голова ради «Українського кредитно-банківського союзу» Борис СОБОЛЄВ («Війна». Мобілізація. Наслідки від 20 серпня 2013 року). За його словами, з українського діоксину титану, або концентрату ільменітової й рутилової руди на заводі в Пермі виробляється титановий прокат, із якого потім виробляється Boeing, Airbus, Embraer, Bombardier. «Усі чотири світові авіавиробники, а насамперед перші два, дуже залежні від пермського прокату», — наголошував Соболєв.
З українського цирконію російський Часовярський завод виробляє твели, трубки, в які закладаються так звані уранові таблетки. Наразі це єдиний доступний матеріал для російських виробників. Припинення його постачання автоматично означає припинення виробництва трубок і, відповідно-на певний час— призупинення роботи атомної промисловості. І це вже питання не лише економічних ризиків, а й безпеки.
ІНВЕСТОРИ
Агресія від «доброго сусіда» не лише провокує погіршення настроїв інвесторів щодо РФ, але й приносить збитки їхнім експортерам та імпортерам, а отже, — відобразиться на динаміці ВВП. «Негативний настрій інвесторів, як очікується, приведе до збільшення відпливу приватного капіталу, що позначиться на темпах зростання ВВП РФ», — зауважують у рейтинговому агентстві Moody’s Investors Service.
Вірогідність втечі капіталу з Росії допускають і в рейтинговому агентстві Fitch. Зростання реального ВВП скоротилося до 1,3% в 2013 році. «Зростаюча інфляція, більш високі процентні ставки і потенційна втеча капіталу — усі ці чинники збільшують риски погіршення ситуації. Зарубіжні кредитори, можливо, прагнутимуть скорочувати кредитування російського приватного сектора, що матиме негативні економічні наслідки, — відзначається в повідомленні Fitch. — Відплив приватного капіталу перевищив 5% ВВП 2013-го року і залишається проблемою».
Падіння курсу рубля та акцій провідних російських компаній на 10—12%, зокрема, і Газпрому, стане потужним сигналом для інвесторів, які можуть в подальшому розпочати виведення свого капіталу, говорить Філіпенко.
БАНКІРИ
Від нестабільності в Україні страждатимуть і російські банки. По-перше, в Україні знаходиться наразі чимало дочірніх відділень банків РФ, зокрема — Зовнішекономбанк, Ощадбанк і ВТБ. І дестабілізація української банківської системи має на ці відділення такий самий негативний вплив, як і на вітчизняні банки.
По-друге, підвищення ставки надання внутрішніх кредитів для російських фінансових установ. «Підвищення Центробанком РФ ставки рефінансування приведе до зростання внутрішньої вартості запозичення і спричиняє за собою ризик уповільнення темпів економічного підйому, що може зробити тиск на якість активів і рентабельність банків, і є негативним рейтинговим чинником», — вважають аналітики Moody’s.
По-третє, падіння рубля щодо інших валют. Це, у свою чергу, матиме вплив на розвиток інфраструктури, говорить Антон Філіпенко. «Те, що рубль має тенденцію до знецінення, а індекс капіталізації знижується, може вплинути на сферу послуг, які пов’язані з інфраструктурою. Бо вкинути гроші в «площу» — просто, а розвивати інші регіони, як то кажуть «кутки ведмедя», — це потребує інвестицій. А коли банківська та фінансова системи переживають не найкращі часи, і наразі облікова ставка Центробанку Росії вже піднята на 23 пункти, то це означає, що дорожчають кредити, піднімають ставки комерційні банки— і бізнес починає стагнувати», — пояснює він.
Голова Всеукраїнського союзу вчених-економістів відзначає, що фінансові збитки вже можна приблизно оцінити. «У перший день російська інтервенція знизила вартість російських компаній, за різними даними, на 100 — 120 мільярдів доларів у масштабах країни. Я думаю, що це вже великі втрати», — говорить Кендюхов.