Компанія «Шелл» провела черговий етап моніторингу екологічних показників у зонах впливу бурових майданчиків свердловин Біляївська-400 і Ново-Мечебилівська-100 в Первомайському та Близнюківському районах Харківської області.
Моніторинг було проведено до початку робіт і після завершення буріння на двох свердловинах, а також після проведення гідророзриву пласта (ГРП) на свердловині Біляївська-400. Оцінювалися ключові показники стану навколишнього середовища: якість водних ресурсів, стан ґрунту і радіаційний фон. Заміри і добір проб здійснювали фахівці Харківського обласного лабораторного центру Державної санітарно-епідеміологічної служби України з участю фахівців «Шелл».
Як повідомляють у прес-службі компанії «Шелл», підприємство контролює стан навколишнього середовища в зонах впливу бурових майданчиків, керуючись як законами України в цій сфері, так і міжнародними стандартами. План моніторингу узгоджений і контролюється Департаментом екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації та Державною санітарно-епідеміологічною службою.
«Моніторинг водних ресурсів компанія «Шелл» і контролюючі організації проводили відповідно до кількох показників. Під час проведення робіт на свердловинах кожен квартал лабораторія робила хімічний, санітарно-мікробіологічний та вірусологічний аналіз проб води в артезіанських свердловинах на бурових майданчиках. На майданчиках здійснювали облік кількості використовуваної води і перевірку водомірних лічильників. Ці дані відповідальні співробітники заносили в журнал, його ведення перевірялося раз на місяць», — ідеться у повідомленні прес-служби компанії «Шелл».
Додатково фахівці державної лабораторії проводили контроль якості води у приватних криницях та відкритих водоймах найближчих сіл — Веселе (Первомайський район) та Алісівка (Близнюківський район). Нагадаємо, ще до початку буріння з ініціативи компанії «Шелл» експерти обласної СЕС та екологічної консалтингової компанії AECOM (Великобританія) здійснили моніторинг питної води в колодязях місцевих жителів. Тому зараз є можливість порівнювати дані та контролювати стабільність показників. У ході цього етапу моніторингу було досліджено 16 приватних колодязів, а також відкриті водойми сіл Веселе, Привілля та Алісівка.
Впливу роботи бурових майданчиків на стан водних ресурсів виявлено не було. Згідно з даними аналізу, порівняно з 2013 роком деякі санітарно-хімічні та мікробіологічні показники навіть демонструють позитивну динаміку якості води у приватних криницях.
Зокрема, за результатами аналогічних досліджень 2012 — 2013 рр. в усіх колодязях сіл Веселе, Алісівка та Привілля вода не відповідала нормативним вимогам за мікробіологічними показниками. Цього року в треті досліджених колодязів вода не містить кишкових паличок. Також за рік знизився рівень аміаку, нітритів, заліза, кальцію і карбонатів.
«Це свідчить про зменшення впливу продуктів життєдіяльності людей і тварин на якість води і, найімовірніше, пов’язано з більш ретельним прибиранням ділянок та своєчасним видаленням відходів місцевими жителями. Можливо, така практика з’явилась як наслідок інформування місцевих жителів та усвідомлення ними джерел потенційного забруднення води, про які вони були проінформовані під час отримання офіційних результатів аналізу проб води в їхніх криницях», — вважає Тетяна Бобровицька, глава відділу охорони праці та навколишнього середовища компанії «Шелл» в Україні.
Аналіз проб ґрунту в санітарно-захисній зоні бурових майданчиків і в зоні найближчої житлової забудови показав, що вміст у ґрунті хімічних речовин (свинцю, міді, цинку, кадмію, ксилолу, толуолу, нафтопродуктів, хлоридів, сульфатів, солей важких металів) не перевищує допустимого рівня згідно з п. 2.1.4 ДСанПіН 2.2.7-029-99 «Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їхнього класу небезпеки для здоров’я населення» та «Методичних вказівок з оцінки ступеня небезпеки забруднення ґрунту хімічними речовинами» № 4266-87. Так само не виявлено перевищення вмісту хімічних речовин у ґрунті довколишніх населених пунктів — сіл Веселе та Алісівка.
Радіологічні дослідження території майданчиків Біляївська-400 і Ново-Мечебилівська-100 та ґрунту в санітарно-захисній зоні навколо майданчиків також підтвердили відсутність негативного впливу діяльності компанії. Результати показали, що рівень гамма-випромінювання не тільки не перевищує, а й дещо нижчий від середнього значення природного фону для території Харківської області.