Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Економічна логіка» терористів

Експерт: «У точках, де зараз йдуть основні бої, знаходяться Луганська ТЕС і одна з двох найбільших в Україні Вуглегорська ТЕЦ»
11 лютого, 2015 - 11:33

Країна, яка воює й одночасно веде торгівлю з супротивником, змушена приймати на перший погляд дуже дивні рішення, в яких часто-густо не можуть розібратися не лише прості громадяни, але і висококваліфіковані фахівці. Так, минулого тижня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, ухвалила постанову, якою вноситься ряд змін до постанов, ухвалених  раніше існуючими аналогічними комісіями у вересні 2008-го, грудні 2011-го і червні 2013 років. Її сенс зводиться до того, що віднині, на час дії розпорядження Кабінету Міністрів України «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії», український енергоринок не оплачуватиме поставлену йому електроенергію компаніям, станції і енергетичне устаткування яких перебувають на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

•  У Всеукраїнській енергетичній Асамблеї таке рішення сприйняли як таке, що дискримінує окремих виробників. Зокрема, наголошується в її заяві, в результаті теплогенеруюча компанія «Донбасенерго» обмежена в праві на отримання коштів від реалізації електроенергії в об’єднаному ринку України. В умовах надзвичайного становища в енергетичному комплексі,  вважають в цій громадській організації, до якої входять провідні енергетики країни, керівництво енергетичної галузі продовжує ухвалювати рішення, які не лише суперечать положенню про НКРЕКУ в частині розвитку конкуренції на енергетичному ринку, але й становлять загрозу енергетичній безпеці держави.

Автори заяви передбачають, що таке рішення стало можливим ще і тому, що ніхто не зробив висновків з гучних скандалів з контрактами на постачання антрацитного вугілля і на імпорт електроенергії з Росії і до АР Крим. Вони звинувачують національного регулятора в тому, що він вирішив таким чином взагалі припинити діяльність компанії (25%+1 акція належать державі), чия електроенергія надходить в об’єднану енергосистему України і в мережі  НЕК «УкрЕнерго». «Донбасенерго» належать Старобешевська і Слов’янська ТЕС, розташовані в Донецькій області. Перша перебуває на території, не контрольованої українською владою, а друга на підконтрольній. Але фінансування компанії припинено повністю. Причому вона  ще торік була перереєстрована на території, підконтрольній Україні і відповідно своєчасно виплачує всі податки, збори і соціальні виплати (за 2014 рік до бюджету перераховано близько 698 мільйонів гривень. Виплати дивідендів державі  за 2013 рік становили 136 мільйонів). Затримка або невиплата зарплати шеститисячному колективу енергетиків, особливо в осінньо-зимовий період, як упевнені у ВЕА, поглибить кризові  явища у відповідних містах і призведе до втрати висококваліфікованих фахівців.

•  Екс-міністр енергетики і президент ВЕА Іван Плачков в коментарі «Дню» назвав рішення НКРЕКУ «абсолютно неправильним і нелогічним». Всі українські електростанції, що працюють і подають електроенергію до об’єднаної енергосистеми, мають бути в рівних умовах, незалежно від того, на якій території вони перебувають, упевнений Плачков. На його думку, українські підприємства і громадян України, які не з власної волі опинилися на території, зайнятій сепаратистами, не можна за це карати і залишати без обігових коштів і без зарплати. А рішення НКРЕКУ, на думку Плачкова, «не лише позбавляє людей зарплати, але і робить їх негромадянами України».

•  Дещо інша точка зору в іншого екс-міністра енергетики Сергія Єрмілова. «У зоні АТО перебуває ще і Зуєвська (що належить ДТЕК) і маленька Миронівська ТЕС, які теж підпадають під цю постанову НКРЕКУ.  Свого часу контракт на імпорт електроенергії прем’єр пообіцяв ДТЕК, яка їм дуже щільно займалася і напевно знає, яка має бути ціна за цю електроенергію. Купівельна ціна в Росії була  нижчою, ніж  визначило «Укренерго», але не факт, що вона була б дешевшою для України після продажу з боку ДТЕК. Проте цей неякісний, «незграбний» і взагалі шкідливий для України контракт діє і до сьогодні», — каже він.

Експерт пояснює, чому чотири лінії ЛЕП, що проходять між РФ і зоною АТО, виключили з переліку міждержавних. За його словами, причина цього в тому, що там не можна встановити митні пости і фіксувати перетікання. Зафіксоване перетікання означає заборгованість однієї країни перед іншою: «отже треба або зупиняти це перетікання з боку Росії, або, якщо вони його продовжують, то мають розуміти, що ця електроенергія більше не оплачуватиметься».

•  У заяві енергетичної асамблеї правильно вказується, зазначає Єрмілов, що в тому разі, якщо в зоні АТО зупиняться дві названі великі електростанції, то дефіцит електроенергії в цілому по Україні, включаючи Донбас, збільшиться і відповідно збільшиться і перетікання до нас з боку Росії. «В асамблеї, схоже, знають, яка там реальна ціна і чиї тіньові прибутки в цьому випадку істотно збільшаться», — припускає Єрмілов і сподівається, що Антикорупційному бюро вдасться запобігти корупційним заробіткам.

•  Але при цьому він заглядає глибше і звертає увагу на те, що «сьогодні бої на Донбасі йдуть в основному в двох точках поблизу Дебальцевого: у Щасті і Вуглегорську». «Там перебувають ще дві великі електростанції — Луганська ТЕС (власність ДТЕК) і одна з двох найбільших в Україні Вуглегорська ТЕЦ (у складі «Центренерго»),  — веде далі екс-міністр. — Якщо бойовики і російські війська просунуться ще на 5—6 кілометрів, то остання теж потрапляє в зону АТО. У результаті окуповані території отримають самодостатність у сфері енергетики в повному обсязі. Вони мають достатні ресурси вугілля. У них буде достатня потужність електростанцій. Це може в перспективі забезпечити і економіку, і навіть її зростання.  І якщо колишні правила на енергоринку зберігаються, то сепаратисти продаватимуть свою електроенергію, і Україна буде зобов’язана з ними розраховуватися, притому що на території Луганської і Донецької  областей електроенергія сьогодні витрачається безоплатно. Там же законно і незаконно спалюватиметься вугілля і практично відбуватиметься незаконне переведення в готівку коштів і фінансування за цією схемою терористичних організацій».

«Отож, —  приходить до висновків Єрмілов, — вони і б’ються за ці дві додаткові електростанції й за залізничний вузол в Дебальцевому, щоб возити туди вугілля. І ми там отримаємо величезний економічний незаконний конгломерат. Отже, відімкнувши станції, що перебувають на територіях. захоплених бойовиками, від схеми оплати з боку Енергоринку, Україна упереджує можливі негативні наслідки для економіки в цілому. Ми попереджаємо бойовиків: не бийтеся марно за електростанції — все одно ми грошей за електроенергію від них  не будемо платити».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: