Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Економічне лідерство по-фінському

Як потоваришувати з майбутнім і почати заробляти на глобальних викликах?
19 листопада, 2018 - 18:34
ГЕЛЬСІНКІ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Фінляндія щороку інвестує у безперервну освіту близько 19 млрд євро. Це — один з найвищих показників в Європі, йдеться у свіжому звіті Державного фонду інновацій SITRA.

Концепція Lifelong Learning — це підхід до освіти, що базується на безперервному опановуванні нових знань та навичок. Уперше цей термін з’явився у матеріалах ЮНЕСКО наприкінці 1960-х років. Порівняно з іншими європейськими країнами фінські інвестиції в освіту входять до лідируючої групи за обсягом капіталовкладень.

Сьогодні Фінляндія за багатьма параметрами перебуває на передових позиціях у світових рейтингах, наприклад, входить до передової групи країн світу за показником ВВП на душу населення, входить до «10 найбільш процвітаючих країн світу» за рейтингом Forbes, стоїть другою у списку найкращих країн для життя в Європейському Союзі. Фінляндія посідає шосте місце у рейтингу «країна-інноватор» згідно з рейтингом Global Innovation Index 2015.

Що ж допомогло країні зробити такий значний ривок? Звичайно, цьому сприяла не одна, а кілька причин. Одна з них — ставлення держави до бізнесу, освіти, інновацій і... майбутнього. У Фінляндії створено особливі умови, які стимулюють і підтримують підприємництво.

У всіх містах Фінляндії існують центри підприємництва або консалтингові агенції, які допомагають бізнесові працювати. Такі центри почали створювати після економічної кризи 1990-х років. Держава таким чином допомагала громадянам, що залишилися без роботи, започаткувати власну справу. Ці центри субсидуються за рахунок місцевих регіональних бюджетів, і основним їхнім завданням є максимальне полегшення життя підприємця, аби він міг присвятити весь час реалізації своєї бізнес-ідеї, і, зрештою, зробити так, щоб його компанія успішно працювала і сплачувала податки.

Фінська економіка переорієнтовувалася з природних ресурсів на наукомістке виробництво. І сьогодні Фінляндія є одним із лідерів у світовому інноваційному тренді. Тут створено і працює багато підприємств, діяльність яких побудована на інноваціях і нових технологіях. Держава активно підтримує цей процес, створивши систему освіти починаючи від школи і закінчаючи університетами та вищими технічними навчальними закладами. Фінська освіта розглядається як чудовий кар’єрний старт для молодого фахівця не лише у Фінляндії, а й за кордоном. Тому до фінських вишів з’їжджаються зараз студенти з усього світу.

Держава через Академію Фінляндії, вищезгаданий фонд Sitra (що діє під егідою парламенту) і Національне фондове агентство з технологій та інновацій Tekes також активно вкладає в наукові дослідження, віддаючи пріоритет таким напрямам, як медицина, біологія, довкілля, техніка, природознавство, суспільство і культура.

SITRA

Але країна не лише акумулює світові знання, а й активно бере участь в його виробництві. Той самий фонд Sitra, в офісі якого кореспондентові «Дня» пощастило побувати минулого місяця, завдяки організованому Міністерством закордонних справ Фінляндії прес-туру, присвяченому інноваціям та енергетиці, взагалі дивна і украй корисна для сучасної України історія.

Фінський інноваційний фонд Sitra — незалежний суспільний фонд при парламенті Фінляндії, який було організовано 1967 року шляхом ендавменту (пожертви) на кілька сотень мільйонів євро. Сьогодні фонд не отримує від держави жодної копійки. А свою діяльність оплачує з отриманих доходів, шляхом вкладання отриманих 1967 року коштів.

Метою діяльності фонду є розвиток конкурентоспроможності і забезпечення поступального і збалансованого розвитку економіки Фінляндії, підвищення ділової активності в країні і рівня міжнародної кооперації фінських підприємств.

Зазначена мета досягається фондом шляхом стимулювання і фінансування наукових досліджень, організації і проведення навчальних програм, підтримки інноваційних проектів, розвитку малого і середнього підприємництва, сприяння і залучення венчурного капіталу до фінансування проектів.

Сьогодні основний капітал фонду Sitra перевищує 570 млн євро. Фінансування діяльності фонду здійснюється за рахунок відсотків від коштів фонду та інвестиційної діяльності.

На початку 2005 року портфель інвестицій Sitra складався з акцій 99 фінських компаній на 146,8 млн євро і коштів 95,3 млн євро, розміщених у 36 незалежних фондах і 12 керованих компаніях.

У фонді працюють 90 осіб, з яких 1/3 пов’язана з проектами у науково-дослідній галузі, 1/3 — у сфері розвитку бізнесу і капіталовкладень і 1/3 бере участь в керуванні діяльністю фонду.

Фонд Sitra є організацією, яка розробляє, випробовує і впроваджує в практику різні організаційно-структурні та фінансові схеми підтримки і розвитку сучасних високих технологій та розвитку підприємництва у Фінляндії. На базі рекомендацій фонду було побудовано діяльність Фінської агенції з фінансування технологій та інновацій Takes, запроваджено систему стартового фінансування для комерціалізації перспективних технологічних розробок, створено систему венчурного фінансування НДДКР і залучення приватних коштів в інноваційну діяльність. Створено систему підтримки підприємств, що розвиваються, на базі бізнес-інкубаторів, у Фінляндії успішно функціонують 14 бізнес-інкубаторів.

Значну увагу Sitra концентрує на підтримці малих та середніх підприємств, передусім в інноваційної галузі. Фонд створив систему венчурного фінансування НДДКР і реалізував на практиці можливість залучення приватних коштів в інноваційну діяльність.

У згаданих програмах фонду успішно використовуються переваги державно-приватного партнерства для реалізації довгострокових капіталомістких проектів, яке дає змогу рівномірно розподілити між учасниками економічні ризики, ефективно забезпечувати управління складним проектом, а також використовувати різні джерела фінансування.

Для розв’язання свого основного завдання — сприяння поступальному розвитку фінської економіки і підвищенню її конкурентоспроможності, фонд на регулярній основі організовує наукові дослідження з метою вироблення оптимальних механізмів реалізації програм розвитку високих технологій у країні.

На початку 2018 року Sitra став переможцем конкурсу The Circulars Awards у категорії «суспільний сектор», що проводиться в рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі.

Нагороду Фондові надали за новаторську роботу з прискорення переходу до економіки замкненого циклу (circular economy) і будівництва стійкішого майбутнього як для Фінляндії, так і в глобальному плані.

Фонд Sitra першим у світі створив національну «дорожню карту» з економіки замкненого циклу для Фінляндії. Для розробки цього чіткого плану дій, розрахованого на 2016—2025 роки, було залучено понад тисячу учасників з усіх прошарків суспільства. «Дорожня карта», зокрема, передбачає навчання принципів економіки замкненого циклу у 1500 школах і 50 вищих навчальних закладах Фінляндії.

За ініціативи Sitra 2017 року в Гельсінки було проведено перший Всесвітній форум з питань економіки замкненого циклу. У його організації взяли участь такі важливі партнери, як Рада міністрів північних країн, Програма ООН з довкілля (UNEP), Єврокомісія та інші. World Circular Economy Forum 2017 зібрав у столиці Фінляндії понад 1600 фахівців з 92 країн.

ЦИКЛІЧНА ЕКОНОМІКА

До того ж, щороку  Sitra готує певний орієнтир для підприємців Фінляндії у вигляді рейтингу «найпрогресивніших» (тих, які використовують моделі циклічної економіки) бізнесів у країні, за їхньою версією.

2016 року фонд виокремив 19 національних компаній, які використовують моделі циклічної економіки. В організації сподіваються, що успішні приклади підштовхнуть бізнес до переходу на екологічну модель. А вже 2017 року таких компаній назбиралося 100. Про це представники Sitra повідомили під час форуму із циклічної економіки.

Циклічна економіка пропонує п’ять бізнес-моделей. Компанії можуть використовувати відновлювану енергетику і біологічні  або перероблювані матеріали, видобувати з матеріалів корисні ресурси, подовжувати життєвий цикл продукту, просувати спільне використання товарів, пропонувати покупцям придбати не сам товар, а доступ до нього.

Представники відібраних компаній наголосили на прибутковості свого бізнесу та інтересі до нього серед споживачів. Наприклад, на сортувальні станції ZenRobotics, де працюють роботи, щороку надходить 30 тисяч тонн змішаного великогабаритного сміття. Автоматизовані пристрої сортують відходи на дерев’яні, металеві та пластикові. Відібрану сировину компанія продає. Організація взаємодіє з 20 тис. комерційних клієнтів.

Високі доходи, що їх приносить циклічна модель, відзначили в компанії Palpa. Організація збирає і переробляє упакування, переважно пластикові пляшки, продає вторсировину. Щорічний виторг від реалізації продукції Palpa оцінюється в 50 мільйонів євро. Упакування надходить із супермаркетів. Власники магазинів встановлюють спеціальні автомати для порожніх пляшок у своїх приміщеннях. Покупець опускає до пристрою використану тару, а натомість отримує гроші.

Власники ферми Qvidjа — фінський мультимільярдер Ілька Херлін (Ilkka Herlin) і його партнер Саара Канкаанрінта (Saara Kankaanrinta) — зазначили, що сільське господарство не принесе в майбутньому великого доходу, тому вони вирішили, що основним продуктом ферми стане енергія. Нині на фермі ведеться будівництво станції з біореактором. До установки запускаються мікроби, які виробляють біометан. За словами Канкаанрінта, вартість проекту оцінюється в €5 млн, 30% вартості покриває держава.

У Фінляндії набуває популярності ресторан Loop. У ньому страви готують з продуктів, які магазини вимушені були згідно із законом викинути. Щороку до закладу надходить 460 млн харчів, машини приходять п’ять разів на тиждень. 90% страв — вегетаріанські, оскільки риба і м’ясо швидко псуються. Меню в ресторані складається щодня — залежно від того, що надійшло на кухню.

До успішних компаній, які використовують моделі циклічної економіки, представники Sitra також зарахували виробника малогабаритних електричних автобусів Sohjoa, що не вимагають присутності водія, постачальників протеїнової їжі Gold&Green, виробника біогазу з пивних відходів Bryggeri, організацію з оренди електромобілів EkoRent, бренд одягу із вторинних матеріалів Globe Норі, компанію Destaclean, яка пропонує будівельні матеріали з відходів. Також до списку Sitra входять науковий фестиваль «Ніч циклічних рішень», житловий квартал Kera, ресторан Loop.

Експерти Sitra стверджують, що циклічне виробництво забезпечить компаніям стабільне зростання, скоротить виробничі витрати і підвищить щорічні доходи на €400—600 млрд до 2030 року. Перехід до замкненої моделі може, наприклад, збільшити кількість робочих місць у Франції на 500 тис., скоротити викиди парникових газів в Індії на 40%, знизити споживання енергії на 37% у Євросоюзі.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: