2008 року Україна стала шостою у світі державою за обсягом експорту на світові ринки зброї та військової техніки. Такі дані державного підприємства «Укрспецекспорт». На торгівлі зброєю вітчизняний оборонно-промисловий комплекс 2007 року заробив близько $700 мільйонів. Хоча торішній результат далекий від підсумку 2006 року — майже мільярдного показника. Разом із тим, майже мільярд американської валюти від продажу зброї недоотримав... державний бюджет. Це вже дані Тимчасової парламентської слідчої комісії, створеної спеціально для розслідування діяльності «Укрспецекспорту».
Якщо за підсумками 2007 року Україна не ввійшла до головних світових експортерів зброї в рейтингу Стокгольмського інституту досліджень світу, то в недалекому минулому завдяки окремим великим контрактам часом їй доводилося бути серед лідерів. 2007 року обсяги українського збройного експорту та послуг виросли на 20% порівняно з 2006 роком. Найбільш успішним 2007 року був продаж високоточних засобів ураження, легкої бронетехніки, засобів протидії високоточній зброї, засобів радіолокації та ПВО. Крім того, великим попитом торік користувалися радіоелектронне озброєння, спеціальна військова автомобільна техніка, а також комплектуючі військової авіа- та морської техніки. Втім, вітчизняний ОПК непогано заробляє й на наданні послуг. Так, минулого року найчастіше замовляли модернізацію бойової авіатехніки та надання спеціальних космічних послуг. Успішний рік на ринку озброєнь приніс державі понад мільярд доларів. 2006 року цей показник варіювався у межах $800—900 мільйонів.
А 2008 року Україна ввійшла до десятки світових лідерів за обсягом експорту зброї та військової техніки. У п’ятірці, за даними «Укрспецекспорту», — Сполучені Штати Америки, Російська Федерація, Німеччина, Франція й Англія. За словами генерального директора Державної компанії «Укрспецекспорт» Сергія Бондарчука, кризові процеси на світовому фінансовому ринку в цьому році ніяк не позначилися на об’ємах контрактів і їхньому фінансуванні, оскільки ці статті витрат, як правило, захищені бюджетами міністерств оборони країн-замовників.
Найбільшим замовником серед 80 країн, яким Україна постачає продукцію та послуги військового призначення, за даними «Укрспецекспорта», досі лишається Російська Федерація, на яку доводиться чверть усього обсягу українського експорту. Хоча ще на початку 2000-х років до Росії продавалася третина всіх озброєнь і послуг вітчизняного оборонно-промислового комплексу. Скорочення обсягів замовлень на зброю та військову техніку з РФ пояснюється державним курсом Росії на створення замкнених циклів виробництва зброї для забезпечення незалежності від постачальників.
Окрім того, основними покупцями української зброї сьогодні залишаються Китай, Ірак і Азербайджан. Україна постачає до цих країн переважно бойові машини та ракети. Хоча серед неофіційних споживачів української зброї і, знову ж, за неофіційною інформацією, ще в нещодавньому минулому була Лівія. Є також інформація, що наш «збройний товар» регулярно купує й Іран. Щоправда, ці дані не знаходять підтвердження у державних органах.
Разом із тим, дражливим і доволі гострим (у російсько-українських політичних іграх) стало питання експорту зброї з України до Грузії. За версією російської сторони, висловленій, нагадаємо, главою уряду РФ Володимиром Путіним, Україна забезпечувала Грузію зброєю й під час воєнного російсько-грузинського конфлікту в серпні поточного року. Проте від такого експорту під час конфлікту вже «відхрестилася» українська влада. Крім того, її позицію підтримав і Бондарчук. «Я відповідально заявляю, що з самого початку збройного російсько-грузинського конфлікту з боку України до Грузії не було поставлено жодного патрона, ні, тим більше, якогось зразка зброї», — підкреслив Бондарчук.
Та все ж у цьому конфлікті було введено в дію українську зброю, втім, поставлену до Грузії, за словами Бондарчука, раніше за події серпня. Так, за даними ООН, Україна 2007 — на початку 2008 року стала ключовим постачальником військової техніки й озброєнь до Грузії.
Разом із тим, доки Україна нарощує темпи збройного експорту, відомче підприємство, що займається цим напрямком, — Укрспецекспорт — саме стало зброєю... щоправда, вже у внутрішньому політичному конфлікті між президентським і парламентським відомствами. Так, перший віце-прем’єр-міністр Олександр Турчинов у інтерв’ю журналістам укотре нагадав, що згідно з Конституцією України, Укрспецекспорт можна перепідкорити замість РНБО Кабміну, й тоді уряд зможе ефективніше контролювати діяльність підприємства й експорт зброї взагалі. Для контролю зовнішньої торгівлі зброєю й аудиту надходження грошових коштів «Укрспецекспорту» минулого місяця було створено Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради з розслідування незаконних поставок зброї та військової техніки до Грузії. За словами голови комісії Валерія Коновалюка, урядовий аудитор встановив, що за три останні роки Україна продала зброї на суму $2 мільярди, тоді як до держбюджету надійшло всього лише 840 мільйонів гривень. Такі дані комісія отримала у держскарбниці, й вони, за твердженням Коновалюка, чітко свідчать, що значна частина тих коштів, які Україна мала отримати від продажу зброї, лишилася поза рахунками держбюджету та Міноборони. Українським держпідприємством, яке торгує зброєю, тепер, швидше за все, займеться Генеральна прокуратура...