Усі співробітники податкової служби Донецької області, включаючи вище керівництво відомства, найближчим часом складатимуть тести на знання нового Податкового кодексу. Про це йдеться на веб-сайті Донецької обласної податкової адміністрації.
У повідомленні наголошується, що після навчальних семінарів податківці пройдуть кілька етапів комп’ютерного тестування і фінальний іспит. Спеціально написана для «податкової сесії» програма містить більше 100 питань, відповідно до положень Податкового кодексу, і перевіряє правильність відповідей в онлайн-режимі.
Жодний зі співробітників ДПА в Донецькій області не буде допущений до подальшої роботи, поки не переконає екзаменаторів у доскональному знанні предмету, наголошено в повідомленні.
Коментуючи нововведення, голова ДПА в Донецькій області Олександр Клименко сказав: «Ми маємо стати тією єдиною інстанцією, яка чітко і ясно донесе до кожного громадянина суть нових законодавчих норм і механізми їхнього застосування на практиці. Тому наші співробітники зобов’язані знати і вміти застосовувати Податковий кодекс краще за всіх. Якщо не напам’ять, то дуже близько до тексту». При цьому Клименко додав, що сам має намір пройти тестування одним із перших.
Після здачі внутрішніх іспитів податкове відомство створить консультаційні центри для платників податків Донецької області. При цьому керівник податкової служби регіону запевняє, що для всіх бажаючих вивчення нового кодексу буде безоплатним.
Тим часом у Корсунь-Шевченківському, що на Черкащині, місцеві податківці по-своєму демонструють знання нового Податкового кодексу. 10 грудня вони розмістили в районній газеті оголошення, яким зобов’язували місцевих підприємців до 15 грудня змінити систему оподаткування в зв’язку зі скасуванням фіксованого податку. «У зв’язку з прийняттям Податкового Кодексу України скасовується фіксований податок. Платникам фіксованого податку потрібно до 15 грудня 2010 року звернутися із заявою до ДПІ для зміни системи оподаткування, — аргументували податківці в своєму оголошенні. — ...Обов’язковою умовою переходу є відсутність заборгованості до бюджету та соціальних фондів».
Хоча завдяки акціям протесту на майдані Незалежності до основного податкового закону було внесено правки, що дають право підприємцям застосовувати в незмінному варіанті спрощену систему оподаткування — як фіксований, так і єдиний податок. Таке право підприємці можуть реалізовувати «до внесення змін до розділу XIV Податкового кодексу України в частині оподаткування суб’єктів малого підприємництва», заявляють, у свою чергу, в Корсунь-Шевченківському оргкомітеті підприємців.
Однак, як розповіли «Дню» в оргкомітеті, якщо одні підприємці, спробувавши розібратися в ситуації, назвали дане оголошення неправдивим, то багато хто все ж таки поспішив у ДПІ із заявами на зміну системи оподаткування.
Тепер обурені підприємці вимагають від ДПІ не лише повернути постраждалих назад на фіксований податок, а й спростувати вищезгадане оголошення, притягти до відповідальності посадову особу, що склала та направила його в друк, і повідомити громаду підприємців про заходи, прийняті для усунення перерахованих недоліків в роботі працівників Корсунь-Шевченківської ДПІ.
«Шановні податківці, слово «кодекс» пишеться з малої літери. Ліпше би ви написали слово «Підприємець» з великої, адже заробляє вам на чималі зарплати та премії саме він, а не кодекс, — зауважує в інтерв’ю «Дню» представник Корсунь-Шевченківського оргкомітету підприємців Олег Собченко. — Також викликає подив така поведінка працівників ДПІ — хіба мають моральне право «орли Азарова», що самі кожного Божого дня порушують закони та вводять в оману громаду підприємців, вимагати суворого дотримання законодавства від інших?».
Окрім того, вважає Собченко, стягнення заборгованості до соціальних фондів не входить до меж компетенції податкової служби, в податковому законодавстві такі функції ДПІ не передбачені. Так що перешкоджання підприємцям у звітуванні чи отриманні дозволів через їхню заборгованість до ПФ та інших фондів є незаконними діями ДПІ. Карний кодекс кваліфікує такі дії як перевищення посадових повноважень, упевнений підприємець.
Аби подібні інциденти не ставалися й надалі, в оргкомітеті радять своїм колегам звертатися до податківців виключно письмово — рекомендованими листами. Адже, отримавши на свої запити письмові відповіді, їх можна буде оскаржити в разі невідповідності законодавству. «А от слів до справи не пришиєш», — констатує Собченко.
Як виявилось, випадок у Корсунь-Шевченківському не єдиний. «До нас надходили подібні сигнали і з Київської області, з інших регіонів», — коментує «Дню» перший віце-президент Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України В’ячеслав Биковець. На думку експерта, це свідчить передусім про непрофесійність самих працівників ДПІ. «Загальновідомо, що, відповідно до Податкового кодексу і його перехідних положень, які стосуються якраз спрощеної системи оподаткування, фіксований податок залишається. І це передбачено відповідним декретом Кабінету Міністрів України, — документом, яким він був впроваджений», — пояснює Биковець.
Дізнатися про причини таких «помилок» «День» намагався в Державній податковій адміністрації, але, на жаль, на час виходу матеріалу до друку відповіді на запит ми так і не отримали.
Хоча, на думку Биковця, вищезгадана проблема могла виникнути й через «прорахунок» законотворців. Адже в декреті вказано: фіксований податок сплачує фізична особа-підприємець, що здійснює торгівельну діяльність на ринках і сплачує ринковий збір. А Податковим кодексом ринковий збір було відмінено. «От деякі податківці й вирішили: раз немає ринкового збору, отже одна з умов сплати фіксованого податку не виконується, то потрібно перевести підприємців на іншу форму оподаткування», — пояснює вчинок держслужбовців Биковець.
Однак, як запевнило Спілку підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств керівництво Державної податкової адміністрації України (ДПАУ), це питання вже вирішено, і ризик виникнення подальших подібних «конфузів» зведений до нуля. «Відбулася нарада в ДПАУ, за підсумками якої розіслано відповідний лист до ДПІ. В останньому вказується, що, незалежно від того, що ринковий збір скасовано, заяви підприємців на фіксований податок податківці приймати зобов’язані», — каже Биковець.
Тим же, хто все ж таки, прочитавши відповідне оголошення в газеті, змінили систему оподаткування і перейшли з фіксованого на єдиний податок, або ж на загальну систему, а відтак, швидше за все, збільшили свій податковий тягар, доведеться чекати другого кварталу наступного року. Відповідно до чинного законодавства, лише 15 березня 2011-го вони зможуть подати заяву на «повернення» на фіксований податок, каже Биковець. «Це ще за умови, що не буде прийнято якісь інші вимоги, беручи до уваги парламентський процес по спрощеній системі», — підкреслює експерт.
Аби вберегтись у майбутньому від подібних ситуацій, Биковець радить підприємцям згуртовуватись. «Коли вони (підприємці. — Ред.) поодинці, їм вберегти себе тяжко. Але як тільки вони утворюють спілки, асоціації, союзи, — одразу ж мають можливість отримувати централізовано інформацію: роз’яснення, консультаційну допомогу... Таким чином підприємці зможуть бути зорієнтованими, а відтак захищеними від подібного «непрофесіоналізму» чиновницьких структур», — каже експерт.
ДО РЕЧI
Верховна Рада України відмовилася створити тимчасову слідчу комісію з питань розслідування фактів порушення прав підприємців і незаконного переслідування суб’єктів економічної діяльності органами виконавчої влади. За проект відповідної постанови проголосували лише 138 народних депутатів при необхідній кількості 226.