Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Емітент, відкрийся?

Система розкриття інформації встановлює нові правила гри
1 серпня, 2007 - 00:00

В Україні завершився перший етап пілотного проекту з впровадження електронної системи розкриття інформації емітентами цінних паперів (EDS). Розмови про доцільність такого ноу-хау давно вже точаться в бізнес- колах. Але до конкретики справа так і не доходила. Матеріалізувати цю ідею взялася Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) за сприяння проекту USADI «Розвиток ринків капіталу».

Пілотами стали 12 компаній, цінні папери яких включені до лістингу фондових бірж. Головна перевага нової системи, за словами розробників, у більш повному інформаційному розкритті.

Для участі в проекті підприємства подавали дані про господарську діяльність, фактори ризику, постачальників сировини, клієнтів, структуру підприємства, про дочірні компанії, філіали, об’єднання, до яких входять, основні дані про спостережну раду та інші органи управління, інформацію про випущені цінні папери тощо.

Розв’язати ж найбільш резонне питання — про справжніх власників — поки що не вдається у рамках закону, розводять руками розробники. На практиці — це означає збереження традиційної схеми з отримання даних від реєстратора, з ліцензії та від підприємства. Змінити на краще ситуацію зi ступенем прозорості може комісія з цінних паперів, говорить старший радник з питань розвитку ринків капіталів проекту USAID Віктор Стеценко. Їй достатньо тільки прийняти рішення, яке зобов’яже всі підприємства це робити. Легко сказати... Та оптимізму розробники не втрачають. «Ця вимога — міжнародна норма. І рано чи пізно ми прийдемо до цього в Україні», — говорить Стеценко.

Водночас є фактом, що нова система має істотні переваги проти нині діючої. Якщо раніше споживачем звітної інформації була комісія з цінних паперів, то тепер скористатися нею може як інвестор, так і звичайний акціонер. Зібраний матеріал дозволяє відтворити реальний стан справ на підприємстві.

Крім того, існуюча система спрямована на подання інформації регулюючим органам в основному в табличній формі, без якихось пояснень і заглиблення. EDS має описовий формат у відповідності з міжнародними стандартами. «Можливість прийняти правильне інвестиційне рішення: купувати чи не купувати, виходити з інвестиціями чи не виходити — ось у чому полягає різниця між цим описовим форматом і тим табличним, який давався комісії для звітності», — вказує Стеценко. наголошуючи на важливості останньої відмінності.

Самі учасники пілотного проекту відгукуються про нову систему позитивно. Мовляв, підготовка інформації за міжнародними стандартами, безкоштовні навчання та програмне забезпечення стали головними мотивами до участі. Тим паче, практика свідчить, що в Україні поширюються тенденції до відкритості компаній. Адже кожна з них хоче бути привабливою для іноземних інвесторів.

За словами розробників, користь від ноу-хау отримують як виробники, так і інвестори. Крім вищезазначених переваг, українські підприємці полегшують собі вихід на міжнародні біржі. Якщо на базі звіту зробити проспект емісії, то це вже практично готовий для такого просування матеріал, пояснює Стеценко. З іншого боку — інвестор отримує матеріал, який показує причинно-наслідкові зв’язки, що багато чого важить при ухваленні інвестиційного рішення.

На першому етапі систему тестували. Результат — створення веб-сайту з інформацією про емітентів. Отриманий досвід продовжать удосконалювати. Розкривати інформацію про себе під час другого етапу проекту, який стартує у вересні цього року, планують 577 лістінгових компаній. Але обмежуватися лише цим напрямком вони не збираються. «Ми працюємо з депозитаріями, системою бухгалтерського обліку і хочемо зауважити, що далі буде сприяння пенсійному напрямку, — зауважив керівник проекту USAID «Розвиток ринків капіталу» Нільс Екберг.

Розповідаючи про цей напрямок, Стеценко пояснює: масштабних змін на законодавчому рівні не потрібно. Закони про цінні папери та комісію цінних паперів, за його словами, вже містять необхідні норми для запровадження таких систем. Усе стосуватиметься внутрішніх положень та процедур, які розробляє та чи інша комісія. Запропонована система відкритості «з одного боку відображатиме контроль держави, комісії над маніпуляцією на ринку, з іншого — надаватиме допомогу ринку для здійснення нормальних інвестиції».

Наталія БІЛОУСОВА «День»
Газета: 
Рубрика: