Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Енергоефективний «ліхтар-соняшник»

Концептуальна розробка вчених може не лише сама себе забезпечувати енергією, а й навіть пересуватися вулицями...
22 жовтня, 2008 - 00:00

«Квітуче світло» — так назвали інновацію в галузі використання джерел енергії, що відновлюються. Цей стовп-«квітка» протягом дня накопичує енергію сонця та вітру, а вночі видає суворо необхідну кількість світла. Новинку прогресивної наукової думки нещодавно представили в Москві на щорічній демонстрації розвитку технологій для блага людини під назвою Simplicity Event, організованій компанією «Philips».

За прогнозами експертів, до 2030 року нинішні енергетичні потреби міст зростуть удвічі. Тому проблема ресурсів дуже актуальна. А новий концепт працює за принципом накопичення енергії джерел, що відновлюються. На зовнішній вигляд «Квітуче світло» — звичайний вуличний ліхтар, ось лише його верхівка складається з пелюсток, які повільно розпускаються з першими променями сонця. Як соняшник, конструкція повертається за сонцем, а в хмарні або вітряні дні вона накопичує енергію від вітру.

Коли настає ніч, «Квітуче світло» починає використовувати накопичену за день енергію. Має ця новинка ще й властивість розпізнавання людей: якщо нікого немає поруч, то ліхтар знижує рівень освітленості до мінімуму, а коли наближаються люди — збільшує інтенсивність світла.

Є в цієї новинки й інші плюси — цей ліхтар може не лише продукувати енергію для освітлення, але й віддавати надлишки енергії в мережу, будучи також її виробником. Ще один плюс — зручність використання у віддалених районах, адже для роботи такого пристрою не потрібне підключення до мережі електропостачання.

Але скільки б не було плюсів у такого винаходу, поки що він лише в одному примірнику. Масовими такі ліхтарі, за словами їхніх розробників, можуть стати приблизно через п’ять років. А поки що найближчим часом виставковий примірник планують розмістити як зразок на Арбаті. На думку одного з розробників цього ліхтаря, з яким «Дню» вдалося поспілкуватися в Москві, потрібно, щоб люди спочатку звикли до новинки й перестали їй дивуватися. За цей час можна буде виготувати необхідну кількість таких ліхтарів і почати облаштовувати ними вулиці. Але на цьому майже фантастичні плани розробників не закінчуються. Вони впевнені, що в далекому майбутньому такі ліхтарі можна буде зробити на дистанційному керуванні або запрограмувати так, щоб вони самі переміщалися в малоосвітлювані місця...

Не менш цікавим є ще один концепт, розроблений вченими для цієї фірми. «Кругообіг життя» — це система покупок, в якій старі продукти повертаються до виробника, переробляються і використовуються знову, а нові створюються на місці за участі покупця. Ця система виявляє собою замкнений цикл із п’яти кроків: повернення товару для розбирання, спільна розробка нового товару для клієнта, створення необхідного зовнішнього вигляду, задоволення від виробництва та збирання нового продукту, а також придбання й користування новим товаром. Що корисного в такій системі? По-перше, споживачу не потрібно турбуватися про утилізацію непотрібної техніки — варто просто принести її до виробника, який отримує з непотрібних для споживача речей сировину для нового виробництва. По-друге, споживача чекає винагорода у вигляді «кредитів». Використати їх можна на свій розсуд — або пожертвувати природоохоронним організаціям, або витратити на купівлю екологічно чистих товарів.

Але в більшості випадків, якщо людина принесла виробнику, наприклад, старий телевізор, то їй знадобиться й новий. Тому при бажанні споживачу надається можливість створити на зовнішній вигляд, параметри та функціональність саме такий товар, які задовольнить його повністю. І на кінець: важливо, що такий цикл дає можливість споживачу навіть через роки повернути товар у магазин для того, щоб додати або видалити які-небудь функції. А з погляду піклування про екологію набагато легше змінити маленьку частину продукту або додати йому функціональності, ніж зайнятися його повною утилізацією.

Тетяна МАМАЛИГА, спеціально для «Дня», фото автора. Київ — Москва — Київ
Газета: 
Рубрика: