Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фінансовий прогноз: «ясно»

14 вересня, 2004 - 00:00

Рада Національного банку України розглянула Основні принципи грошово-кредитної політики України на 2005 рік. При цьому вона, зі слів голови ради Анатолія Гальчинського, «закріпила» прогноз інфляції на 2005 рік, а щодо прогнозу показника поточного року продовжить дискусію після закінчення третього кварталу. Проте рада вважає, що інфляція в Україні в 2004 році не перевищить 9%, у 2005 році — 6—7%. Зі слів Гальчинського, темпи зростання роздрібних цін цього року будуть вищі, ніж прогнозувало Міністерство економіки (5,8—6,3%). Разом із тим прогноз зростання інфляції на рівні 9% «є стелею його очікуваного значення». Уряд України прогнозував зниження темпів інфляції в 2004 році до 5,8—6,3%, проте допускав можливість перегляду прогнозу в бік певного збільшення.

Рада НБУ змінила прогноз курсу гривні на 2004 рік із 5,33— 5,38 грн./$1 до 5,31—5,35 грн./$1. Як пояснив журналістам Гальчинський, на це рішення вплинули темпи зростання сальдо поточного рахунку платіжного балансу, які значно перевищили прогноз, тобто перевищення експорту над імпортом. Як сказав А. Гальчинський, спочатку прогнозувалося, що за підсумками року позитивне сальдо поточного рахунку платіжного балансу становитиме $2 млрд., проте вже за підсумками семи місяців воно досягло $4,5 млрд. (14% ВВП) і його зростання триває. Середньорічний курс гривні в 2005 році рада НБУ прогнозує на рівні 5,27—5,31 грн./$1. При цьому Гальчинський відзначив, що фактично в 2005 році продовжиться поступове номінальне зміцнення курсу гривні. Такий прогноз курсової динаміки Рада НБУ закріпила в Основних принципах... Зі слів її голови, таке рішення Нацбанк прийняв, з огляду на прогноз сальдо торгового балансу країни, яке за підсумками 2005 року має становити $3,2 млрд., а також з урахуванням необхідності стримування темпів інфляції наступного року.

Що стосується рівня облікової ставки Нацбанку України (зараз 7,5% річних), то за інформацією Гальчинського, він не змінюватиметься до кінця року. Величина облікової ставки цього року може змінитися лише в разі непередбачених ризиків, що здатні призвести до суттєвіших за прогнозовані темпів зростання інфляції.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: