Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фіскальна філософія

Великому бізнесу готують великий строк... перевірки
18 червня, 2008 - 00:00

Держкомпідприємництво та Державна податкова адміністрація України ведуть перемовини щодо змін до Закону «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом і державними цільовими фондами». Ідеться про те, щоб збільшити терміни податкових перевірок для великих підприємств, тобто час, протягом якого підприємство знаходиться наче в лихоманці й практично не працює...

У випадку затвердження зміни торкнуться великих фінансово-промислових груп та афільованих структур, які є бюджетоутворюючими. Податківці прагнуть збільшити відповідні терміни до 120 днів, натомість Держкомпідприємництво погоджується лише на вдвоє меншу цифру. «Ідеться про те, що не можна безпідставно продовжувати перевірку, що для позапланової перевірки повинні бути чітко визначені підстави. Якщо податкова дотримуватиметься цих принципів, ми готові врахувати її специфіку стосовно великого бізнесу і часові рамки перевірок розширити. Але це має бути не 90 і не 100 днів, а розумний термін, про який, гадаю, домовимось. Можливо, це буде 60 днів. Два місяці — це максимум для перевірок великих підприємств», — сказав голова Держкомпідприємництва Костянтин Ващенко в інтерв’ю «Дню».

Бажання податківців збільшити часові межі для перевірок підсилюється поверненням цього відомства під дію Закону «Про засади державного контролю (нагляду) у сфері господарської діяльності». Те, що відтепер ДПА підпадає під дію цього закону, «Дню» підтвердив перший заступник голови цього відомства Вадим Кайзерман: «Якщо брати формалізовану позицію, то ця норма (закладена в бюджеті. — Авт. ) відмінена, і цей закон поширюється».

За словами члена Громадської колегії при ДПА Дмитра Видолоба, спротив податківців цьому законові був зумовлений «не врегулюванням питання камеральних перевірок, термінами перевірок та метою їх проведення». «У принципі, з юридичної точки зору матеріали кожної податкової перевірки можна було б визнати такими, що суперечать закону, бо метою перевірки з боку податкової служби є позиції, які не збігаються з метою держнагляду та контролю чинного закону», — говорить він. Звісно, це поставило б під загрозу нормальну діяльність податкової.

Зі специфікою податкової і в цьому разі готові рахуватися у Держкомпідприємництві, але за умови, що податківці дотримуватимуться принципів та норм, які закладені у закон про перевірки. Тобто, для збільшення терміну перевірки мають бути чіткі агрументи. У податковій також запевняють: робити податкових революцій ніхто не збирається. Валовий оборот підприємства, податкова віддача — лише частина критеріїв з відбору великих підприємств для перевірок.

Проти збільшення термінів для податкових перевірок висловилася голова Ради підприємців і роботодавців України Тетяна Зацерковна. За її словами, такий намір iде врозріз із обіцяним партнерством влади і бізнесу. На думку Видолоба, вносити такі податкові зміни не можна без чіткого законодавчого визначення, що ж таке велике підприємство. Якщо цього не зробити, у податківців завжди залишається спокуса прирівняти середнє підприємство до великого, адже бюджетні плани ніхто не відміняв.

«Усі ці терміни перевірок дуже умовні, — говорить «Дню» голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Сергій Терьохін. — Вони були встановлені, м’яко кажучи, через некваліфіковану роботу податківців. Ніде у світі не існує граничних термінів перевірок. Але навіть не на це потрібно звертати увагу, а на поліпшення ефективності податкового аудиту: навчання, встановлення адміністративної відповідальності податківців за недбалість». На його думку, всі проблеми виникають через відсутність правильної податкової філософії, за якою б податки мали платитися добровільно.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: