Учора Верховна Рада ухвалила постанову та законопроект, у яких запропонувала ввести на півроку мораторій на приватизацію 50%+1 акції Нікопольського заводу феросплавів: за це рішення проголосували 289 депутатів. У відповідь Кабмін провів засідання робочої групи по поверненню Нікопольського феросплавного в держвласність. Уряд визначив два шляхи повернення акцій — зарахувати їхній перелік ФДМ «Славутичем-реєстратором» чи подати в суд на їхнього охоронця — «Укрсоцбанк». Чи буде виконаний урядовий «указ», чи Фонд знову проігнорує урядове рішення, враховуючи що інтереси соціалістів дивним чином відповідають побажанням нинішнього власника НЗФ? Треба сказати, що напередодні виборів СПУ Олександра Мороза виявилася в невигідному положенні: вона стрімко втрачає електоральний ресурс, що позначається й на внутрішньопартійній дисципліні. Якщо міністри-соціалісти Ніколаєнко та Баранівський, які потребували партійної підтримки для збереження своїх посад, іще визнають авторитет партійного лідера, то Семенюк і Луценко почали проводити цілком самостійну політику. І якщо весь негатив від непослідовних дій і необдуманих заяв головного міліціонера дістався Президенту, який несе відповідальність за призначених ним силовиків, то позиція голови ФДМ Валентини Семенюк наносить шкоду як репутації уряду, так рейтингу та перспективам соцпартії.
Нагадаємо, що Семенюк намагалася заблокувати повторний продаж «Криворіжсталі» з тим, щоб зберегти за її власником можливість відновити контроль над комбінатом.
Керівництво ФДМ підписало також меморандум (мирова угода) з «Аеросвітом», внаслідок якого не тільки були зняті всі претензії до компанії з приводу її діяльності в аеропорту «Бориспіль», але ще виділені додаткові землі в зоні аеропорту.
Але головним «козирем» голови ФДМ є Нікопольський завод феросплавів (НЗФ). Фонд понад півроку затягував вступ держави в права власника (незважаючи на наявність усіх необхідних судових рішень). Та й уся стратегія Семенюк примушує засумніватися в прозорості дій Фонду в питанні НЗФ. Так, в інтерв’ю «Комерсанту» (7.12.2006) керівник ФДМ, пояснюючи причини уповільненого повернення підприємства державі, знаходить безліч винних, які заважають ФДМ «виконувати рішення суду». Це виконавчі служби, що ігнорують присудження, а доволі часті зміни їхнього керівництва заважають налагодити стабільну роботу. Ще одна причина — відсутність керівника концерну «Придністров’я» і його фінансового директора. Але навіть якби всі були на місці, а виконавчі структури працювали як належить, не факт, що ФДМ виставлятиме Нікопольський завод на приватизацію. «Дайте спочатку повернути, а потім будемо говорити…» — розпливчаcто обіцяє Валентина Петрівна. Отже: процес повернення затягнеться… І дійсно — дотягли до прийняття в четвер Верховною Радою закону про закріплення в держвласності 50% акцій НЗФ і постанови про введення мораторію на приватизацію вказаного пакету акцій. Проте заступник голови правління «Приватбанку» Тимур Новіков відзначив із цього приводу: «Як міноритарний акціонер ми до цього рішення ставимося позитивно, особливо враховуючи, що п.4 цього документа зобов’язує ФДМ здійснювати управління держакціями належним чином». Звідси — висновок про ставлення Семенюк та її апарату до своїх обов’язків...
Зрозуміло, що такі висновки не могли не торкнутися партії, якою керує Мороз, що заявляє про відсутність зв’язків СПУ з так званими олігархами. Справи Семенюк ставлять ці твердження під сумнів.
При цьому не можна сказати, що в лідера СПУ не було й немає виходу. Коли міністри-соціалісти почали компрометувати партію, Мороз міг відкликати їх із уряду, а, в разі відмови, виключити з лав. Можливо, партія побоювалася напередодні виборів позбавитися адмінресурсу, а також фінансових надходжень до партійної каси, що залежать від «принципової» позиції керівництва Фонду?
У результаті, Соцпартія має репутаційні втрати, програючи війни, що ведуться її міністрами, наприклад, м’ясомолочну. Експерти відзначають: політичний капітал соціалістів був ними «розбазарений», а електоральне положення наблизилося до критичного. Опитування дають партії від 3% до 5% на березневих парламентських виборах.