Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Формати зони вільної торгівлі

Чи скаже вітчизняна економіка «yes» почутому на Ялтинському саміті?
16 липня, 2008 - 00:00

Європейський Союз і Україна можуть завершити технічну підготовку до створення зони вільної торгівлі до кінця 2009 року... До такого висновку прийшли учасники п’ятого щорічного саміту міжнародної мережі «Ялтинська європейська стратегія» (YES) — найбільшого і найбільш впливового неурядового форуму з питань України та Європейського союзу.

Як повідомила «Дню» прес- служба саміту, представники Євросоюзу впевнені в тому, що технічну сторону підготовки поглибленої зони вільної торгівлі можна завершити вже до кінця наступного року.

Однак представники української влади та бізнесу вважають необхідними більш ретельну підготовку формату такої зони, щоб звести до мінімуму ризики для вітчизняної економіки в результаті створення ЗВТ... Такі підсумки дискусії «Майбутня зона вільної торгівлі між ЄС і Україною», яка відбулася в рамках саміту Ялтинської європейської стратегії.

«Зона вільної торгівлі дає більш глибоку господарську інтеграцію між ЄС і Україною, це дає більше свободи в обігу капіталу та переміщення людей. Вона може також створити умови для подальшого членства або кандидатства України», — зазначає заступник керівника Генерального директорату ЄС із питань вільної торгівлі Пітер Балас, додавши, що створення ЗВТ із Євросоюзом жодною мірою не є перешкодою для підтримки гарних відносин із Росією. Він висловив упевненість у тому, що технічний бік підготовки ЗВТ може бути завершений до кінця 2009 року.

А заступник голови Секретаріату Президента України Олександр Чалий зауважив, що всі люди в Україні підтримують будь- які заходи інтеграції з ЄС. Але, в той же час, «вільна торгівля з країною, яка не має шансів на членство або має кандидатські шанси — це різні варіанти переговорів». Ураховуючи це, а також проблеми з подальшим розширенням ЄС, «український бізнес ставиться до цього дуже помірно».

На його думку, на створення ЗВТ необхідно не 1—2 роки, а 5—10. Крім того, в переговорах має бути врахована позиція Росії... «Раніше я вважав, що Росія не втручатиметься в наші переговори з ЄС. У нас із Росією хороша угода про вільну торгівлю і це дуже вигідно нашому бізнесу, тому що не підпадає під такі жорсткі умови, які диктує СОТ. Але зараз Росія дуже стурбована нашими переговорами.»

Заступник голови Секретаріату Президента висловив думку про те, що необхідно вести трьохсторонні переговори — за участю ЄС, України та Росії.

А ось директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський вважає, що про зону вільної торгівлі треба говорити не як про щось політичне, а як про бізнес-проект. «Сьогодні немає чітких рекомендацій або очікувань від ЗВТ. Українське ділове співтовариство ставиться до неї подвійно. Ми зверталися до найбільших українських експортерів, і вони націлюються на російські відносини, а з Європою сподіваються на зону вільної торгівлі. При цьому ми запитали, чи бачать вони ЗВТ як інструмент для входження на європейський ринок. І вони відповідали, що ми або вже там, або якось уже контактуємо.»

Але, як зазначив член правління YES Жан-Пьєр Сальтьєль, вступ до ЗВТ буде дорогим у фінансовому плані заходом, оскільки «Україна в умовах створення подібної зони повинна піднятися до рівня ЄС у ряді галузей економіки». Хоч і він вважає створення ЗВТ дуже важливим кроком у процесі євроінтеграції. «Ми ніколи не вважали, що ЗВТ буде замінником членства, але вона може стати важливою віхою на шляху членства», — сказав Сальтьєль.

Тетяна МАМАЛИГА
Газета: 
Рубрика: