Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гарантії за банківськими вкладами посилили

Експерт: Це дасть змогу до кінця 2012 року на 15% збільшити депозитний портфель фінустанов
28 серпня, 2012 - 00:00

Адміністративна рада Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ухвалила рішення збільшити гарантовану суму відшкодування за вкладами для фізичних осіб. Збільшення сягнуло з 150 до 200 тисяч гривень. Про це повідомив заступник голови Національного банку України, голова адміністративної ради Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Ігор Соркін.

«У Програмі економічних реформ Президента України на 2010—2014 роки одним із заходів для пожвавлення кредитування економіки є вдосконалення системи гарантування вкладів фізичних осіб. Для виконання заходів, визначених у цій програмі, зроблено певні кроки. Зокрема, ухвалено новий Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», що посилює захист громадян, які довірили свої заощадження банкам. Наступним кроком є збільшення гарантованої суми відшкодування за вкладами, які стали недоступними», — сказав Ігор Соркін і нагадав, що останнє підвищення цієї суми було ще в листопаді 2008 року.

«Кошти фізичних осіб є ресурсною базою для кредитування економіки. І рішення про збільшення гарантованої суми відшкодування зі 150 до 200 тисяч гривень ухвалено з метою подальшого зміцнення довіри населення до банків і підвищення рівня захищеності переважної більшості вкладників країни. Проведена попередня робота вже дає позитивні результати. Так, цього року станом на 1 серпня вклади населення зросли майже на 40 мільярдів гривень, зокрема й у національній валюті — більш ніж на 23 мільярди гривень», — наголосив Соркін. За його словами, минулого року обсяг коштів фізичних осіб на рахунках у банках збільшився на 13%, а з початку цього року — уже понад 11%. Понад половину вкладів населення (майже 52%) сьогодні розміщено в національній валюті.

«Це показник довіри до банківської системи, яку держава й Національний банк повинні зміцнювати. Сподіваюся, що це рішення, з одного боку, стане позитивним сигналом для вкладників щодо упевненості у збереженні своїх заощаджень, а з другого — дасть змогу банкам збільшити свою ресурсну базу для кредитування економіки країни. І головне — засвідчить рішучість влади захищати інтереси кожного громадянина, який довірив свої заощадження банківській системі», — підкреслив заступник голови Національного банку України, голова адміністративної ради Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Наразі рішення адміністративної ради Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про збільшення гарантованої суми відшкодування за вкладами передано для державної реєстрації в Міністерство юстиції України.

Експерти схвалюють такий крок. «Кошти Фонду гарантування вкладів і розмір гарантування виплати залежить від обсягів депозитів у банках. Що більше депозитів отримують банки, то більше коштів надходить у фонд. Оскільки витратити їх, крім як на гарантування виплати вкладів, фонд не може, тому й ініціює збільшення суми гарантії», — говорить «Дню» банківський аналітик Олександр Охріменко. За його словами, загальна сума гривневих вкладів фізичних осіб у банківській системі після кризи зросла на 70% (до 345 мільярдів гривень). На думку експерта, такий крок — насамперед позитивний сигнал для населення на психологічному рівні. Навіть не маючи 200 тисяч гривень, вкладник почуватиметься в більшій безпеці зі своїми заощадженнями, які він несе в банк. «Завдяки цьому маленькі банки можуть істотно збільшити суму депозитів від фізичних осіб», — каже він. За підрахунками Охріменка, збільшення суми гарантування за банківськими вкладами дасть змогу до кінця 2012 року наростити загальну суму всіх депозитів фізосіб у банківській системі до 370 мільярдів гривень, або на 15%.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: