Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Газ: цінова хвиля

Створено умови для масштабної інфляції
21 січня, 2004 - 00:00

Отже, НАК «Нафтогаз України» зумів умовити уряд, і ціни на газ вдалося зрушити з «мертвої» точки (всупереч рішенню двох колегій — Мінпаливенерго та Мінекономіки, які визнали, що НАК не надав для підвищення достатніх мотивацій).

У результаті хвиля цінових підвищень докотиться до кожного. Але навіть промисловці, — а вони першими прийняли на себе удар, — до останнього дня не знали, за якою ціною вони купуватимуть газ. Якось уже дуже заплутано все це відбувалося — НКРЕ та уряд мовчали, а споживачі гарячково намагалися передбачити, що з усього цього буде. Проте в НАКу стверджують, що весь газ на 2004 рік був законтрактований і передоплату вже отримали.

Підвищення проводитимуть поетапно — по 3% щомісяця на наявну ціну. Голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Бойко заявив, що вже запланована подібна «надбавка» в лютому і підвищення триватиме. НАК повідомляє, що таким чином до кінця року газові ціни зростуть на 19%. (Простий підрахунок виводить на зовсім іншу цифру: понад 42,5%).

Віце-прем’єр із питань ПЕК Андрій Клюєв, коментуючи ситуацію, ще до Нового Року заявляв, що 19% — це багато, і треба спочатку розібратися з причинами та наслідками. Потім в інтерв’ю Інтерфаксу Андрій Клюєв визнав, що з 1 січня ціна зросте на 3%. Старт даний, і зупиняти зростання цін поки що ніхто не має наміру.

НАК аргументує свою позицію тим, що з 1999 року, коли ціну на газ заморозили, доходи населення та держбюджету стабільно зростали, як зростала і податкова складова ціни видобутку, транспортування й експорту газу. У повідомленні НАКу йдеться, що «компанія вважає обґрунтованим встановлення граничного рівня ціни реалізації природного газу в 2004 році промисловим споживачам та іншим суб’єктам господарської діяльності в розмірі 345,14 гривень за 1000 кубометрів без урахування тарифів на його транспортування та ПДВ».

Населенню та підприємствам теплокомуненерго пощастило трохи більше — для них ціни поки що не змінюються. Принаймні, протягом перших двох кварталів цього року. Підрахунки фахівців НАКу свідчать про те, що, якщо ціни в соціальній сфері, яка споживає близько 30 млрд. кубометрів газу на рік, залишаться незмінними, то газовики недоотримають за підсумками цього року 4,2 млрд. гривень. Як стверджує НАК, нинішні ціни забезпечують відшкодування витрат тільки на 50%, а тому компанія має намір відповідно підвищити вартість пального. НКРЕ поки що ніяк не коментує цей факт, хоч раніше повідомлялося, що граничні тарифи на газ для споживачів соціальної сфери залишено незмінними до кінця 2004 року.

За словами Юрія Бойка, поетапне підвищення ціни газу для промисловості розраховане таким чином, щоб це не позначилося на рентабельності підприємств. Чи варто довіряти цим обіцянкам? Вже сьогодні підприємства заявляють про підвищення цін на свою продукцію в зв’язку зі зростанням ціни газу. Серед тих, хто виступив із подібними заявами, виробник аміачних добрив «Рівнеазот», який підвищив ціну на розфасовану аміачну селітру на 13,5%, та корпорація «Інтерпайп», трубна й інша продукція якої подорожчає на 30 — 35% з лютого. Не важко передбачити, що інші підприємства також проведуть коректування цін у зв’язку зі зростанням собівартості виробництва. Голова промислово-господарського об’єднання металургійних заводів України Василь Каракулак, коментуючи «новорічний подарунок» від газовиків, відзначив, що нічого хорошого це підвищення металургам не принесе. Експерти прогнозують, що не затримається і третя цінова хвиля, спочатку піднята «Нафтогазом». Її жертвами спочатку стануть аграрії, яким доведеться купувати добрива, вироблені на дорожчому газі. Потім «четвертий» вал докотиться до населення і втілиться в черговий виток інфляції.


Володимир ДАНИЛОВ
Газета: 
Рубрика: