Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Газ по 212 доларів за кубометр і дешевшає...

Експерт: Зниження вартості бареля нафти створило надзвичайно хороші умови для гарантованого зниження ціни для України
12 січня, 2016 - 11:13
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

Ціна російського газу для України згідно з рішенням уряду Росії на I квартал 2016 року складає 212 доларів за 1000 куб. м. «Нафтогаз» опинився за півкроку до рекорду найнижчої ціни на газ, який був зафіксований у IV кварталі 2009 року та складав 198 доларів. Разом із тим, прем’єр Яценюк повідомив, що «Нафтогаз» не купуватиме газ у «Газпрому»: «1 січня вони виставили рахунок із ціною газу 212 доларів за 1000 куб. м. Ми не купуємо газ у Росії, тому що ми купуємо газ у ЄС дешевше, ніж нам запропонувала Росія. Середня вартість закупівлі газу в Європейському Союзі — близько 200 доларів». Чи це так — коментує експерт.

КОМЕНТАР

Юрій КОРОЛЬЧУК, член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій:

— Насправді контрактна ціна російського газу на I квартал 2016 року становить 230 доларів за 1000 кубометрів, а разом із наданою Росією знижкою — 212 доларів. Якщо нафта і далі коливатиметься в межах 30—40 доларів, то у II кварталі ціна російського газу зі знижкою може становити приблизно 190—200 доларів.

Однак, до цього часу існує розбіжність між прем’єром Яценюком і керівником «Нафтогазу» Коболевим у питанні необхідності закупівлі газу в Росії. Яценюк заявив, що купувати не будемо. Коболев підтвердив факт перемовин із Росією. Тим самим визнав необхідність закупівлі газу в «Газпрому». Більш того, активне використання газу зі ПСГ у зв’язку з холодною погодою змусить «Нафтогаз» у січні-березні купувати газ у Росії, окрім існуючих постачань із ЄС.

Справді, зниження вартості бареля нафти протягом липня-грудня 2015 року з 65 до 35 доларів створило надзвичайно хороші умови для гарантованого зниження ціни на газ для України в I та II кварталах 2016 року. В умовах катастрофічного економічного провалу в Україні висока ціна на газ на рівні 300—350 доларів була б просто вбивчою для бюджету.

Разом із тим така низька ціна на газ не є заслугою ні президента Порошенка, ні прем’єра Яценюка, ні керівника «Нафтогазу» Коболева. Хоча при цьому протягом минулого року Порошенко, Яценюк і Коболев безсоромно постійно повторювали «газову мантру», що саме вони зробили все для того, щоб понизити ціну на російський газ майже вдвічі — з 350—400 до 200—250 доларів

Проте, навіть при такій низькій ціні на нафту і, як наслідок — на природний газ, у «Нафтогазу» сьогодні банально відсутні долари для закупівлі газу. Навіть якщо валюта і з’являється, то це або долари від «Газпрому» за транзит, або кредити міжнародних банків, або пряма дотація з бюджету України. Така складна ситуація пов’язана із тим, що «Нафтогаз» втратив свою вагому роль на ринку постачань газу для промисловості. А продаж газу підприємствам «Теплокомуненерго» залишається збитковим.

Що ж до заяв Яценюка та Коболева про купівлю недорогого газу з ЄС, то дані Держстату та Мінекономіки про більшу вартість імпортного газу з ЄС постійно спростовують їхні слова.

Саме тому заява «Нафтогазу» про те, що компанія «вивчає» цінову пропозицію «Газпрому» викликає подив. Ще жодного разу Росія не переглянула встановлену знижку та ціну на газ. Ціна російського газу зазвичай нижча, ніж газу з ЄС на 20—30 доларів.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: