Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Готуючись до енергетичної революції

Ентузіасти шукають нових вітчизняних світил-винахідників
8 серпня, 2009 - 00:00

Сьогодні в світі дуже гостро стоїть питання пошуку нових ідей у галузі енергозбереження та впровадження цих ідей у життя. І Україна — не виняток. У нас потреба в таких ідеях виходить на перше місце. Сьогодні людство замислюється про раціональне використання ресурсів і шукає можливості альтернативної енергетики, саме тому так важливо давати можливість заявляти про себе всім новим ідеям у галузі енергозбереження.

Першим і єдиним на сьогоднішній день професійним заходом в Україні, що об’єднує в собі можливості технічної експертизи, економічного обѓрунтування, лобіювання та залучення інвестицій для кращих проектів, є «Ярмарок ідей», який впровадив і проводить ось уже четвертий рік поспіль Альянс «Нова енергія України».

Конкурс вже має свою невелику історію. Починалося все з перших днів роботи Альянсу. Як не дивно, але з самого початку був розроблений чіткий і, як показав час, життєстійкий сценарій його проведення. На сьогоднішній день ми маємо лише підкоректований і трохи вдосконалений його варіант. Внаслідок проведення конкурсів ми маємо наступні висновки.

Перший — це найвищий інтелектуальний потенціал нашої країни. Це я говорю без пафосу і без перебільшення! Ті розробки та ідеї, які ми бачимо з року в рік на ярмарку, іноді просто вражають своєю новизною і справді революційністю світового масштабу! Другий висновок — невміння наших винахідників представити проект у необхідному форматі, показати стисло його ефективність і фінансову вигоду та захистити це. Третій висновок, який засмучує, — це майже повна байдужість держави до людей, наділених особливим типом розуму, людей, які мислять нестандартно, які постійно перебувають у пошуку нового, прогресивного. Та підтримка, яка їм декларується державою, не сприяє інноваційному розвитку в усіх галузях економіки країни. І це відношення, на жаль, з року в рік не міняється. Дуже слабкий інтерес до інноваційних розробок і у вітчизняного бізнесу. На пальцях рук можна перелічити випадки інвестування в реалізацію таких розробок. І ми щорічно, доводячи деякі розробки до стадії реалізації, певною мірою є першопрохідцями.

Процедура відбору проектів для подальшої реалізації наступна: на кожен конкурс приходить близько 60 проектів, хоча з кожним роком кількість збільшується, оскільки ми відкрили на сайті он-лайн прийом заявок на участь. Їх розділяють на три категорії — «Кращий проект до реалізації», «Кращий реалізований проект» і «Краща ідея». У фінальну частину, після жорсткого професійного відбору, потрапляють 15. Ну, а в кінцевому результаті переможцями стають троє учасників, кожен у своїй номінації.

Після кожного конкурсу ми відбираємо близько п’яти учасників для подальших, детальніших переговорів і вивчення реальності життєздатності й перспективності проекту. Це можуть бути не тільки переможці або фіналісти, це може бути і будь-який проект, що прийшов до нас на конкурс. Звичайно, після детального аналізу незалежними експертами з технічної та фінансової точок зору, ми зупиняємося на одному проекті, який втілюємо в життя.

Взяти, наприклад, теплоізолюючу фарбу «Керамоїзол». Дуже ефективний, технологічний і перспективний матеріал, який був відібраний нами на першому конкурсі «Ярмарок ідей». Унікальність його полягає в тому, що при невеликій товщині шару матеріалу він забезпечує відмінні теплоізоляційні властивості. До того ж, спосіб нанесення — розпилення звичайним фарбопультом — виключає застосування якихось деталей кріплення й наноситься на поверхню будь-якої конфігурації. З нашою допомогою він був сертифікований і зараз запущений у серійне виробництво. Він усе впевненіше торує собі дорогу на ринку теплоізоляційних матеріалів не тільки в Україні, але й за кордоном.

Інший приклад — спосіб отримання електроенергії від обертання Землі. Досить амбіційний і, на перший погляд, фантастичний проект. Він був відібраний на другому конкурсі. Зараз нами створена і вже близько року працює група вчених, які раніше працювали в КБ «Південне», вони дуже активно просуваються в цьому напрямі. Ця ідея запатентована в Україні і в активній фазі знаходиться процес патентування в США. Цим проектом зацікавилася Академія наук Великої Британії, Лівермонтська лабораторія в США, а також ряд інших профільних центрів світу.

Ще один дуже перспективний проект, над яким ми працюємо, — це «Хвильова станція», яка буде виробляти електроенергію, використовуючи енергію хвиль. Мною були проведені переговори з однією з найбільших енергетичних компаній США на західному узбережжі, яка готова взяти на випробування дослідний зразок цієї станції, нарівні з деякими подібними розробками з інших країн. У них під це розроблено спеціальну програму, і вони її почнуть реалізовувати вже наступного року. Також даною розробкою цікавиться Університет Пасифік на Фіджі, з яким у мене також відбулися переговори на початку цього року.

Сподіваюся, ми на правильному шляху і впевнений, що отримаємо успіх.

Ініціатором конкурсу, як зазначено вище, були ентузіасти — творці Альянсу. Тут зіграло чітке розуміння потенціалу винахідників загалом, і винахідників у сфері енергоефективності та енергозбереження зокрема. Адже членами Альянсу є такі ж ініціативні небайдужі люди, як і самі учасники конкурсу. За їх плечима не одна авторська розробка, не одна наукова праця. І вони, як ніхто інший, розуміють радість технічної творчості й радість гідної оцінки праці винахідника.

Умови проведення четвертого конкурсу не змінилися, вони доступні для всіх і розміщені на сайті Альянсу — www.newenergy.org.ua. Для участі в ньому ми запрошуємо всіх, хто вважає, що впровадження саме його розробки здійснить революцію в енергетиці не тільки України, а, можливо, й світу.

Однією з цілей проведення конкурсу є інформаційна підтримка винахідника. Адже для висвітлення роботи конкурсу ми запрошуємо засоби масової інформації, робимо розсилки через інтернет і виступи на телебаченні. Особливо хочеться подякувати також газеті «День» за виявлений інтерес та підтримку. Все це робиться для того, щоб винахідник був почутий, а його проекти були реалізовані. І ті перші розробки, яким ми дали путівку в життя, є для нас предметом гордості та впевненості у власних силах і в потенціалі нашої країни.

Спільний проект Альянсу «Нова енергія України» з газетою «День»

Раз на два тижні ми зустрічаємося на сторінках «Дня» для того, щоб обговорити шляхи формування енергоефективної економіки та підвищити енергетичну конкурентоспроможність країни.

Орієнтуючись на вас, шановні читачі, як на лідерів, на людей, які формують громадську думку в Україні, ми сподіваємось, що наш проект знайде серед вас позитивні відгуки. Ми запрошуємо вас до діалогу: хочемо разом знайти найефективніші шляхи для того, щоб енергоефективність була основою особливого енергозберігаючого типу світогляду українського суспільства.

Запрошуємо вас до активного обговорення проблем енергоефективності на сайті Альянсу — www.newenergy.org.ua, а також чекаємо на відгуки та пропозиції за телефонами: (044) 254 36 91, (044) 254 36 93.

Майбутнє нашої держави — в наших руках!

Валерій БОРОВИК, голова правління Альянсу «Нова енергія України»
Газета: 
Рубрика: