Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гранти для «Енергоатома»

24 листопада, 2004 - 00:00

Під егідою Українського ядерного товариства сьогодні в Києві триває міжнародна конференція «Екологічні аспекти ядерних технологій». Учені підготували декілька десятків наукових доповідей, присвячених аналізові стану природного середовища на територіях поблизу ядерних об’єктів і пропозиціям з підвищення ефективності природоохоронних робіт і екологічної безпеки.

Перед початком конференції один із її організаторів директор Державного науково-інженерного центру систем контролю і аварійного реагування Людвіг Литвинський сказав «Дневі» про те, що відсутність громадського контролю за діяльністю в галузі ядерної енергетики, відсутність нехай і не завжди справедливої і обгрунтованої критики дуже небезпечна для цієї галузі, оскільки веде до самозаспокоєння, застою і здатна викликати аварії типу Чорнобильської.

Проте, останнім часом на атомну енергетику, що забезпечила країну, з пуском двох нових ядерних блоків на Рівненській і Хмельницькій АЕС, додатковою електроенергією, полетіли не так «екологічні», як політичні стріли. Так що тепер, мабуть, названі вище небезпеки загрожують нам вже дещо менше. Зокрема, прес-служба НАЕК «Енергоатом» назвала черговим виявом політичного популізму нещодавній виступ у парламенті члена комітету ВР із питань ПЕК Олександра Гудими. Народний депутат висловив незадоволення відставкою віце-президента НАЕК «Енергоатом» Володимира Коровкiна, який вирішив зайнятися науковою діяльністю. Так само популістською, на думку прес- служби «Енергоатома», виглядає і інша заява пана Гудими. У ній ідеться про те, що закладка капсул під будівництво ще двох нових енергоблоків на Хмельницькій і Рівненській АЕС не відповідає енергетичній стратегії України. Як заявив народний депутат, «сьогодні Україна продає до Російської Федерації надлишки електроенергії, що виробляється на введених у роботу енергоблоках, нижче за собівартість цієї електроенергії». Прес-служба зазначає, що «Енергоатом» планує продавати електроенергію на експорт за ціною, що перевищує тариф, встановлений Нацкомісією регулювання електроенергетики (НКРЕ) для продажу на Оптовий ринок електроенергії (ОРЕ). При цьому в структурі тарифу для АЕС враховується не лише виробнича собівартість, але й витрати на соціальний розвиток, капітальні вкладення та прибуток. Крім того, як зазначає прес-служба, згідно з ухвалою НКРЕ у разі зростання тарифу на електроенергію в Україні буде відповідно коректуватися і експортна ціна. Одночасно вказується, що Мінпаливенерго займається також розширенням поставок української електроенергії на європейські ринки. Причому ця робота ведеться не лише в теоретичній площині. Досліджується можливість поновлення високовольтної лінії Південноукраїнська АЕС — Ісакча, яка дозволить постачати електроенергію на південь Європи. Наказом міністра палива та енергетики поставлено завдання до 2008 року добудувати Дністровську гідроакумулюючу станцію. Активно будується перший пусковий комплекс Ташлицької ГАЕС (введення в жовтні 2005 року). Ставши до ладу діючих, ці дві станції дозволять стабілізувати роботу енергосистеми України. При цьому Мінекономіки і Світовий банк днями уклали угоду про представлення урядом Японії гранта в розмірі $670 тисяч на вивчення потреб української енергетики для адаптації з енергосистемами Європейського Союзу. Мета цього гранта — розробити стратегію уніфікації енергоринку України з енергоринком Євросоюзу, включаючи і програми поступового переходу на норми і стандарти ЄС. А ще один грант на $250 тисяч — для забезпечення обліку і охорони радіаційних джерел — надасть Україні Держдепартамент США.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: