Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гравці — поза грою

14 вересня, 2004 - 00:00

Вступаючи в контакт з контрагентом, бізнесмену треба цікавитися не тільки власниками й засновниками фірми, а й її безпосередніми керівниками. Інакше можна потрапити в ситуацію, коли ви підпишете договір з особою, яка не має на це права. У результаті такі документи може не визнати справжній повноважний керівник (з усіма наслідками). Господарський суд у таких випадках приймає рішення про приведення відносин у первинне становище, але все питання в тому, коли повернуть ваші кровні?

Знаючи, хто є керівником, головним бухгалтером і хто ще наділений правом рішення й підпису, можна контролювати правомочність усіх документів (доручень, актів, рахунків, доповнень, протоколів, векселів тощо), що підписуються від імені цієї фірми. Недавній випадок: для проведення досудового врегулювання заборгованості звернувся кредитор, який мав у своєму розпорядженні вексель. Але підпис на цьому документі був не керівника підприємства, а директора філії, який не має права підпису на векселях. Зрозуміло, до чого призвела така неуважність до статусу підписанта для всього ланцюжка держателів векселя й усіх тих операцій, які були цим цінним папером оплачені.

Відвідуючи офіс партнера, зверніть увагу на те, як виглядають його працівники. Якщо шеф міняє машини, а персонал ходить у стоптаному взутті, значить, зусилля керівника спрямовані більше на самого себе. І якщо йому наплювати на своїх працівників, то на вас — і поготів.

Цікаво буде дізнатися й про особисті захоплення того, з ким збираєтеся співпрацювати: найкращий партнер по картярському столу — це найгірший з партнерів по бізнесу. Якщо довелося дізнатися, що маєте справу з гравцем, якого впізнає навіть швейцар злачного закладу, негайно тікайте від нього. Залежність від зеленого сукна неприпустима для чиновника, банкіра й бізнесмена. Той, хто видає дозволи, контролює чужу власність, сидить на живих грошах або сам робить гроші, не має права ризикувати там, де для погашення особистих боргів можуть знадобитися суми, що перевищують власні можливості.

Якщо керівник, засновник, фінансовий директор, головбух або інші адміністративні особи фірми-партнера мають судимість, ви про це маєте знати. Особи, які вже мали кримінальний досвід, у тяжких обставинах або відчувши перспективу неабиякої особистої вигоди, легше вдадуться до нового злочину.

Треба знати й перевіряти також банківські реквізити партнера. Перераховуючи передоплату, слід пересвідчитися, що розрахунковий рахунок належить саме тому підприємству, яке ви маєте на увазі. Той, хто хоча б раз мав досвід стягування боргу, знає, що інформація про розрахункові рахунки відповідача виявляється на вагу золота. Донедавна (до скасування картотеки) кредитору важливо було знати номер основного рахунку, з якого списувалися кошти на підставі наказу арбітражного суду. Звісно, шахраї не лише не зазначали його в договорі, а й могли вписати взагалі неіснуючий, що не спричиняло для них жодних неприємностей навіть у разі виявлення обману. Завжди можна послатися на ненавмисність і випадковість такої помилки. З урахуванням змін положень Господарського процесуального кодексу, варто знати не лише основний, а й інші рахунки боржника, оскільки стягнення можна здійснювати й з них. Як правило, при складанні позовної заяви позивач оперує тільки тим номером, який його контрагент вписав у договір. Але, по-перше, він міг ніколи не існувати в природі, по-друге, він може бути вже закритий і, по-третє, може виявитися оголеним. У будь-якому з цих випадків банк поверне платіжне доручення без виконання. Що далі? Пошук інших рахунків. Але, розшукавши їх, необхідно знову звернутися до суду з заявою про зміну порядку виконання рішення у зв’язку з неможливістю стягнення коштів з розрахункового рахунку, раніше зазначеного в рішенні.

Тому можна вимагати від партнера якоїсь мізерної передоплати, щоб побачити хоча б один його «живий» рахунок і порівняти його номер з проставленим у договорі. А крім того, й перед підписанням договору, а тим паче, перед зверненням до суду варто з’ясувати якщо не всі, то хоча б деякі з рахунків, які має партнер у банках. У разі судового розгляду всі відомі вам рахунки доцільно відразу зазначити в позовній заяві.

Варто також врахувати, що в разі, якщо на поточних рахунках відповідача відсутні достатні гривневі кошти для задоволення ваших вимог, закон передбачає можливість накладення стягнення на кошти боржника в іноземній валюті. Отже, крім відомостей про поточні рахунки, потрібна інформація й про валютні. Адже, не виявивши коштів на всіх розшуканих рахунках, суд може обернути стягнення на майно, а це ще більше уповільнить процес повернення ваших грошей.

Світлана ЛАТАШ, директор компанії «Скіф-Капітал»
Газета: 
Рубрика: