Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гривні пророкують стабільність

Банкіри запевняють: до кінця року національна валюта втримає свій курс
6 квітня, 2011 - 00:00

НБУ продовжує діяти в напрямку лібералізації валютного ринку та переходу до плаваючого курсу гривні, як того вимагають підписані угоди з МВФ. Тим самим головна фінансова інституція країни утримує вектор посилення залежності валютного курсу від ринкової ситуації. Варто зазначити, що з початку року на готівковому ринку по відношенню до долара гривня зміцнилася на 0,38% — до 7,96 грн. за долар. Тоді як відносно євро національна валюта знецінилася на 2,98% — до 11,2426 грн. за одиницю валюти ЄС.

Але вже найближчими місяцями високий рівень залучення коштів урядом на аукціонах Облігацій внутрідержавної позики разом зі зниженням їхньої вартості ослабить тиск гривневої ліквідності на валютний ринок і забезпечить стабільність національній валюті, повідомляють представники інтернет-трейдингу X-Trade Brokers. За їхніми підрахунками, в квітні долар на українському ринку можна буде придбати за 7,96—8,02 грн.

Тим часом банкіри пророкують гривні стабільність аж до кінця літа. Так начальник управління контролю валютної позиції банку «Хрещатик» Едуард Назаренко вважає, що до початку осені курс гривні не вийде за межі 7,94—8,00 українських грошових одиниць за долар. «Незважаючи на заяви про те, що Україна може відмовитися від отримання наступного траншу кредиту Міжнародного валютного фонду (МВФ), що спричинить зниження оцінки інвестиційного клімату країни на міжнародному валютному ринку, більш ніж достатній рівень резервів Національного банку України та перевищення припливу валюти в країну над її відтоком, який триватиме й цього року, дають Нацбанку можливість утримувати курс національної валюти в необхідному діапазоні. Якщо до бюджету країни на цей рік закладено курс 7,95 грн. за долар і в Нацбанку вважають прийнятною амплітуду вагання курсу в розмірі декількох відсотків на рік без різких курсових стрибків, гадаю, курс гривні до долара до осені цього року перебуватиме в діапазоні від 7,94 до 8 грн. за долар», — сказав він у коментарі агентству Інтерфакс.

Такий самий прогноз озвучив і перший заступник голови правління «Промінвестбанку» В’ячеслав Юткін. Але, на його думку, стабільність гривня демонструватиме весь рік, не лише до кінця літа. Адже ризиків для якихось стрибків курсу 2011 року, уточнив Юткін, він не бачить. «Дефіцит поточного рахунку платіжного балансу, зокрема, в зв’язку з підготовкою до Євро-2012, буде перекрито надходженнями за фінансовим рахунком, — пояснив він і додав: — У цілому курс 2011 року буде стабільним. У травні — серпні 2011 року очікується незначне зміцнення гривні внаслідок зниження попиту на енергоносії в зв’язку із закінченням опалювального сезону... Але значних ризиків для гривні 2011 року ми не бачимо».

Начальник управління грошових і валютних ринків «VAB Банку» Наталія Шишацька також прогнозує курсову стабільність найближчими місяцями. У той же час, за її оцінками, збільшення питомої ваги імпорту в структурі зовнішньоторговельних операцій надалі може чинити тиск на курс гривні, але сильна резервна позиція НБУ, що демонструється останнім часом, дозволить регулювальникові згладити можливі курсові коливання. «Як свідчить практика, в таких випадках НБУ негайно реагує проведенням валютних інтервенцій. Також Україна чекає чергових траншей від МВФ, і в разі позитивного рішення з цього питання приплив валюти сприятиме зміцненню гривні», — впевнена експерт.

Що ж до світових тенденцій, то аналітики впевнені: коридор курсових коливань головної валютної пари євро-долар найближчими місяцями буде дуже широким. «Курс валютної пари євро-долар на світовому ринку в квітні буде в широкому діапазоні 1,2925—1,4152 дол.», — говорить експерт аналітичного департаменту X-Trade Brokers Ukraine Володимир Олексюк. За його словами, інвестори вже від квітневого засідання Європейського центрального банку чекають збільшення на 0,25% облікової ставки, що в змозі вплинути на підвищення вартості євро. Адже показники зростання європейської економки, зокрема, 17 країн єврозони, наразі вищі, ніж економіки США, пояснює Олексюк. Але, в той же час, на курс євро впливає дуже багато чинників, зазначає експерт. До таких, за його словами, треба відносити боргове навантаження периферійних країн ЄС, стійкість бюджетної політики цих країн і рівень інфляції, що перевищує раніше досягнуті показники.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: