Головна мета проекту — доступною мовою пояснити звичайним громадянам ключові аспекти формування та контролю за виконанням міського бюджету. Такі ініціативи вже впроваджують у Вінницькій, Львівській та Одеській областях. На Херсонщині «Громадський бюджет» реалізують у Голій Пристані, Скадовську, Херсоні, а також більш доступним стане обласний бюджет.
«Агенція громадської журналістики «МІСТ» у партнерстві з Центром політичних студій та аналітики за сприяння представництва Європейської комісії в Україні з червня почали впроваджувати цей проект у Херсонській області. Дуже важливо, що на початковому етапі ми заручилися підтримкою як міської, так і обласної влади, — розповідає «Дню» координатор проекту в Херсоні Сергій НІКІТЕНКО. — Сьогодні кожен може зайти на сайт органу влади, завантажити бюджетні документи і читати їх. Але не секрет, що ці документи складні для сприймання людині, яка ніколи з цим не мала справу. Ми перетворюємо цей складний продукт у доступну інфографіку, де чітко видно, які та звідки місто отримує доходи, які має видатки, скільки витрачають на конкретну програму, і хто за це відповідає. Ключові документи такі, як план виконання, власне бюджет, генеральний план міста, стратегії розвитку міста — все це містить «Громадський бюджет» у доступній формі. Для його впровадження розробляють спеціальне програмне забезпечення, яке й перетворить складні цифри у зрозумілі малюнки. Все це буде доступно на сайті міської ради та на «МОСТу».
Водночас, фахівці, які впроваджують проект «Громадський бюджет», почали активне лобіювання антикорупційного законопроекту №2012а «Про відкритість використання публічних коштів». Він входить до реанімаційного пакету реформ і дозволяє слідкувати за усіма витратами коштів державних та комунальних підприємств у режимі онлайн на спеціальному сайті. У червні закон було ухвалено Верховною Радою у першому читанні. «На місцях ми намагаємося звернути увагу влади і нардепів від Херсонщини на важливість прийняття цього закону, — продовжує Сергій Нікітенко. — З п’яти депутатів нам відповіли троє: Федір Негой, Андрій Путілов і Володимир Сальдо. Причому останній вирішив ще й пропіаритися на цьому питанні, подавши все так, ніби він є одним з авторів закону. Утім, нам сьогодні важливий кінцевий результат».
За словами Сергія, ще одним напрямком їхньої роботи по відкриттю доступу громадян до діяльності влади є моніторинг державних закупівель. «Як на рівні великих структур, так і в межах невеликих міст присутнє зловживання людськими коштами, які держава стягує у вигляді податків. У Херсонській області ми перевіряємо тендерні угоди, адже люди мають право знати, куди витрачають їхні кошти. На жаль, тут автоматизації поки немає, хоча з тендерними документами теж працювати нелегко, — зауважує Сергій. — Сподіваюся, що найближчим часом ми зможемо спостерігати за процесом тендерних закупівель онлайн. А зараз можемо констатувати лише здійснені операції і підозрювати когось у корупції. Наприклад, нещодавно довідалися, що член виконкому міської ради щорічно «оздоровлює» дітей у невідомому таборі, в якого навіть адреса несправжня. Або що під час закупки контейнерів для зберігання крові виграла фірма, яка запропонувала ціну на 100 тисяч гривень більшу, ніж та, що програла. У пакеті документів останньої, як виявилось, не було довідки про відсутність судимості у довіреної особи. Ця довідка коштувала нашому бюджету 100 тисяч. Тобто роботи маємо ще дуже багато».
P.S. Доступ громадськості до фінансів на місцях дозволить систематично моніторити доходи та витрати державного бюджету. Як виглядає сьогодні структура головного фінансового документу країни та як її пропонують покращити за рахунок нових змін до Бюджетного кодексу України, показано в таблиці.