«За такий короткий час, який залишився до початку відбору газу з підземних сховищ, Україні не вдасться закачати необхідний об’єм газу. Україні зараз потрібно близько 18 млрд кубометрів, а краще 20 млрд. І, на жаль, коли це зрозуміють, робити щось буде вже пізно, — налякав голова правління російського «Газпрому» Олексій Міллер, не виходячи поки що за межі своїх повноважень, але одразу ж додав: У разі різкої зміни погодних умов і похолодання уряд не зможе забезпечити своєчасне опалювання громадянам України». І російська преса одразу ж зробила голові російського монополіста рекламу як метеорологові: Олексій Міллер вважає, що «зима (в Україні) буде холодною».
Тим часом справжні синоптики так не вважають і, навпаки, прогнозують теплу осінь і зиму. Завідувачка відділу кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту Вазіра Мартазінова вважає, що ні зима, ні осінь холодними в Україні не будуть. «Я можу чітко вам сказати, температури будуть позитивними», — дала вона свій прогноз журналістам. За словами справжнього метеоролога, заморозки окремими днями очікуються з другої половини жовтня, але в цілому жовтень буде теплим і більшість днів температура буде близько 10 градусів тепла. Потепління очікується і наприкінці листопада — початку грудня: температура буде до 5—7 градусів вище нуля. Щоправда, Новий рік може бути сніговим і морозним. Температура повітря в третій декаді грудня опуститься до 10—15 градусів нижче нуля, а в січні значно підніметься. «Тільки до 10 січня буде мороз, а далі температура відновиться і піде вище норми. Якщо мінус 3 градуси — норма, то буде на три-чотири вище, тобто нуль і позитивна температура», — прогнозує Мартазінова. Лютий, за її словами, буде м’який і з незначними опадами.
Думається, що і в Міллера на столі лежить приблизно такий же прогноз для України, зроблений справжніми фахівцями. Але завдання керівника «Газпрому» спробувати злякати Україну дрімучими морозами і змусити купити якомога більше газу. Тим більше що під впливом світової кон’юнктури Росії, мабуть, доведеться і далі знижувати на нього ціну для України. 2016 року, повідомляє РІА «Новости», вона прогнозується в середньому на рівні 146,47 долара за тисячу кубометрів. Ця цифра легко визначається, виходячи з розрахунку надходження доходів від вивізних митних зборів до федерального бюджету, внесеного до Держдуми разом із проектом бюджету на 2016 рік. Об’єм експорту газу до України, оподаткований митом, 2016 року очікується на рівні 10 мільярдів кубометрів. Але доходів при такій ціні й настільки ж низькому споживанні виходить замало. Щоб їх збільшити, не тільки синоптиком, але й машиністом холодильних машин можна стати...