Уряд затвердив перелік підприємств та організацій, які визначають життєдіяльність держави чи регіону і тому не мають бути відключені від електропостачання, повідомляє УНІАН. Крім того, вже узгоджено і затверджено перелік підприємств, які відключатимуть від енергопостачання в осінньо-зимовий період з урахуванням їхніх реальних можливостей і специфіки виробництва. Про це повідомив в. о. першого віце- прем'єра Анатолій Кінах після закінчення наради, на якій розглядалися нагальні питання оптового ринку електроенергії.
А.Кінах повідомив, що нині уряд реалізує дуже жорсткі заходи щодо підвищення рівня банківських платежів за придбану електроенергію, зокрема, від обленерго, в тому числі приватизованих. За його словами, там, де рівень платежів, особливо банківськими коштами, дуже малий, анулюватимуться ліцензії обленерго на реалізацію електроенергії. А.Кінах зазначив, що анулювання ліцензії є тимчасовим надзвичайним заходом, підкресливши при цьому, що це абсолютно не означає, що планується реприватизація.
Мито на соняшник: бути чи не бути?
Дати оцінку закону про введення в Україні 23-відсоткового мита на насіння олійних, зокрема, на соняшник, реально можна тільки у першому-другому кварталі 2000 року, заявила Українським новинам голова асоціації «Укролія» Людмила Зінченко. «У нас завжди у четвертому кварталі підприємства працюють стабільно, мають сировину, а от перша половина майбутнього року реально покаже, наскільки ефективними виявилися 23% мита на експорт соняшника», — сказала Л.Зінченко.
Разом з тим, віце-прем'єр АПК Михайло Гладій заявив, що МінАПК проведе ще раз додатково аналіз роботи підприємств галузі після введення мита і якщо ефект від цього виявиться негативним для олієпереробних підприємств та виробників соняшника, то МінАПК ініціюватиме скасування мита. Проти введення 23% мита на експорт соняшника виступає МВФ, місія якого знаходиться зараз у Києві.
Л.Зінченко вважає, що нині підприємства працюють добре, тому можна сподіватися, що уряд не відмінятиме 23-вiдсоткове мито.
«Зеленi» на «Запоріжсталі»
Кабмін знизив державний пакет металургійного комбінату «Запоріжсталь» з 50% до 25% акцій, повідомляють Українські новини.
Фонд держмайна видав наказ, згідно з яким 25% акцій із «держпакета Запоріжсталі» розбито на 3 пакети — 8%, 8% і 9%, і вони будуть виставлені на продаж на фондовій біржі. Продаж пакетів акцій має бути закінчений до 1 травня 2000 р.
50% акцій «Запоріжсталі» продані. За неперевіреними відомостями, великий пакет акцій «Запоріжсталі» знаходиться у компаній, що контролюються «Реал-груп». Держпакет акцій «Запоріжсталі» знаходиться в управлінні народного депутата Василя Хмельницького (Партiя зелених).
За словами фахівця ФДМ, держпакет був зменшений у зв'язку із зверненням правління «Запоріжсталі». Статутний фонд «Запоріжсталі» — 281 227 260 грн., номінал акції — 25 коп. Останні акції — 7,03% — продавалися на Українській міжбанківській валютній біржі за 18 коп. за акцію.
Імпорт сигарет зменшується
Тютюнові компанії збільшили у січні- жовтні експорт сигарет приблизно на 100% до 6 млрд. штук на $41,8 млн., повідомляють Українські новини. У січні- жовтні минулого року компанії відправили на експорт біля 3 млрд. сигарет на $19,8 млн. Фахівці зазначають, що експортуються переважно сигарети, зроблені на Київській або Черкаській фабриках, що належать німецькій Reemstma.
За той же період імпорт сигарет в Україну скоротився на 60% або на 4,35 млрд. штук порівняно із січнем-жовтнем минулого року — до 2,847 млрд. сигарет на $32,9 млн. За 10 місяців 1998 р. Україна імпортувала 7,197 млрд. сигарет на $66,1 млн. Представники асоціації «Укртютюн» вважають, що скорочення офіційного імпорту лише підтверджує посилення контрабандного постачання сигарет. «Наші фабрики скорочують випуск, імпорт, за даними митниці, скорочується. Сумніваюся, що внаслідок цього курці менше курять. Вони курять, як і раніше, тільки не наше», — сказав один із фахівців. Представники тютюнових компаній стверджують, що через податкові платежі офіційний імпорт сигарет в Україну невигідний.
Перспективи подорожчання хліба
Держава має достатні резерви, щоб уникнути зростання цін на хліб і продовольство, заявив на нараді в.о. прем'єр-міністра Валерій Пустовойтенко. В.Пустовойтенко сказав, що чутки про можливе підвищення цін на хліб безпідставні.
Запаси зерна у державних ресурсах з урахуванням регіональних ресурсів оцінюються біля 3 млн. тонн, інформують Українські новини. За даними Держкомітету з матеріальних резервів, Кабмін виділив у жовтні-листопаді окремим областям (Хмельницька, Київська, Донецька, Закарпатська, Крим, Луганська) з резерву не менше 300 тис. тонн зерна. У той же час, у Черкаській, Луганській, Волинській обладміністраціях вважають, що найближчим часом у цих областях очікується подорожчання хліба через підвищення цін на борошно. «Нам видали з резерву, але ми з'їмо цей транш, а далі доведеться купувати зерно на ринку, порівняно з виділеним із держрезерву воно дорожче, що неминуче має привести до зростання цін і на хліб», — сказав представник Луганської адміністрації.
Середня ціна на хліб 1-го гатунку у листопаді по Україні становила 1 гривня/кг. Порівняно з жовтнем, ціни на хліб 1-го гатунку підвищилися на 2% (середня ціна у жовтні — 0,98 грн./кг).