Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ХРОНІКА ПОДІЙ

2 грудня, 1999 - 00:00

Кабмін передав Раді міністрів Криму й облдержадміністраціям право вимагати заборгованості сільгоспвиробників за отримані ними від держави в період 1994-1999 рр. позики у вигляді матеріально-технічних ресурсів і кредитів, повідомляє Інтерфакс- Україна. Згідно з постановою від 26 листопада, розмір заборгованості обчислюється за станом на 1 листопада 1999 р. У зв'язку з цим Мінфіну доручено під час уточнення показників держбюджету-99 і доробки бюджету-2000 передбачити, що частина такої заборгованості сільгоспвиробників переоформляється в рахунок дотацій, передбачених держбюджетом регіонам.

Як зазначається в документі, 1998 р. і за 10 перших місяців поточного року сільгоспвиробникам централізовано поставлено близько 1,6 млн. тонн світлих нафтопродуктів, 2,2 млн. тонн мінеральних добрив, а також 619 тис. тонн непродовольчого зерна на виготовлення комбікорму для спеціалізованих птахоферм і тваринницьких комплексів. Однак «через незадовільну організаторську роботу» керівників місцевих органів виконавчої влади державі повернуто лише 41% заборгованості, а в господарствах Рівненської, Тернопільської, Херсонської, Черкаської та Чернівецької областей — лише 22—26%.

Нацбанк береже резерви

Нацбанк уже майже місяць не працює на міжбанківському валютному ринку, не здійснюючи ні купівлі іноземної валюти, ні її продажу зі своїх валютних резервів. Про це агентству Інтерфакс-Україна повідомив директор департаменту валютного регулювання Нацбанку Сергій Яременко. При цьому він зазначив, що Нацбанк і надалі не планує виходити на міжбанківський ринок з метою продажу валюти зі своїх резервів для підтримки курсу гривні.

З початку листопада офіційний курс гривні девальвував на 4,38% до 4,7071 грн./$1 за станом на 30 листопада. При цьому курс на міжбанківському ринку цього дня становив 4,95- 4,97 грн./$1. Як повідомлялося раніше, валові міжнародні резерви НБУ за станом на 1 листопада становили $1160 млн. порівняно з $793 млн. на 1 січня. З початку року Нацбанк закупив на міжбанківському валютному ринку $670 млн.

Розголошування банківської таємниці є протизаконним

Асоціація українських банків (АУБ) вважає незаконним прагнення ДПАУ отримувати інформацію про розрахункові операції клієнтів банків, повідомляє Інтерфакс-Україна. Як зазначається в прес-релізі АУБ, ДПАУ останнім часом активізувала підготовку актів, які зобов'язують комерційні банки надавати інформацію про операції клієнтів. Зокрема, «черговим таким документом» став проект Порядку обміну інформацією між Нацбанком, комбанками та їхніми установами з органами ДПАУ щодо здійснення незвичайних (підозрілих) операцій на рахунках клієнтів. Юридична експертиза засвідчила, що проект не відповідає чинному законодавству України в частині дотримання банківської таємниці.

АУБ також звертає увагу на те, що банки «у більшості випадків не є власниками цієї інформації, вони тільки мають доступ до неї внаслідок специфіки своєї діяльності». Тому вимога стосовно надання такої інформації «третій особі без згоди її власника фактично провокує банки до розголошування банківської таємниці і відповідно порушення норм чинного законодавства».

Потужності використовуються на межі

Споживання електроенергії в Україні з 1 по 23 листопада становило 12,217 кВт . год, що на 26% перевищує завдання щодо граничного споживання, повідомляє Інтерфакс-Україна. Перевищення завдання на 2519,6 млн. кВт. год еквівалентне перевитраті 907,1 тис. тонн умовного палива або споживанню тепловими станціями додатково 1486,6 тис. тонн вугілля.

Як уже повідомлялося, в ніч з 26 на 27 листопада були роз'єднані українська і російська енергосистеми. За даними міністра енергетики України Івана Плачкова, зараз дефіцит генеруючих потужностей України становить 2,5— 3 тис. МВт. Добове вироблення електроенергії становить 530—540 млн. кВт .

год за потреби 570—580 кВт . год. Як один із заходів забезпечення роботи енергосистеми міністр запропонував корегувати через кожні п'ять днів ліміти відпускання електроенергії областям з урахуванням її сплати. При роз'єднанні енергосистем України та Росії частота струму в українській енергомережі істотно знижується, що призводить до необхідності масового примусового відключення для утримання частоти на рівні вище за 49 Гц.

Iнвестори вимагають гарантiй

Рада з питань спеціальних економічних зон (СЕЗ) і спеціальних режимів інвестиційної діяльності в Донецькій області схвалила 63 інвестиційних проекти загальною вартістю $511,3 млн., повідомив агентству Інтерфакс-Україна секретар ради Віктор Письмак. Він зазначив, що близько половини проектів здійснюватимуться із залученням іноземних інвестицій.

Як нагадав В.Письмак, у Донецькій області функціонують 27 територій пріоритетного розвитку (ТПР, 22 міста та 5 районів) і дві СЕЗ («Донецьк» і «Азов»). Загальна площа ТПР і СЕЗ становить близько 40% площі регіону. На цих територіях мешкає 85% населення області, виробляється 84% продукції. Основний обсяг інвестицій (за схваленими проектами) припадає на галузі важкої промисловості — $302,6 млн.

На думку В.Письмака, залучення іноземних інвестицій ускладнене через відсутність робочого механізму гарантій. «Західні кредитори вимагають: дайте гарантії бюджету або обладміністрації, але ми не можемо зробити цього законодавче», — сказав секретар Ради.

Газета: 
Рубрика: