Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ХРОНІКА ПОДІЙ

21 квітня, 1999 - 00:00

Формування обов'язкових резервiв комерцiйних банкiв має здiйснюватися суто в грошовiй одиницi України — гривнi, незалежно вiд коливання курсу iноземних валют. Такою є вимога правлiння Нацбанку, доведена до вiдома комбанкiв телеграмою емiсiйно-кредитного департаменту НБУ 14 квiтня, повідомляє агентство Інфобанк.

Згiдно з документом, визначення норм та порядку формування комбанками обов'язкових резервів і зміна норми формування таких резервів є ексклюзивною прерогативою правління НБУ, а їх виконання є обов'язковим для всіх без винятку банків. Правління НБУ також наголосило, що не розглядатиме звернень комбанків про послаблення будь-яких вимог формування обов'язкових резервів. Сьогодні норма обов'язкового резервування в Україні становить 17% від залучених банком коштів.

НБУ також зобов'язав начальникiв своїх регiональних управлiнь застосувати штрафнi санкцiї до всiх комбанкiв, що недорезервували кошти за лютий — березень 1999 р., за винятком тих, проти яких порушено справи про банкрутство.

ЕНЕРГЕТИКА Усі розрахунки — через банк

Найближчими днями уряд підпише постанову про здійснення розрахунків між учасниками енергоринку через спеціальні банківські рахунки, повідомив міністр енергетики Іван Плачков. Під час розрахунків можуть також використовуватися векселі Держскарбниці і векселі обласних адміністрацій.

Цього року споживачі оплачують близько 50% споживаної електроенергії з урахуванням бартеру. За словами І.Плачкова, Міненерго збирається скасувати всі інші негрошові форми розрахунків. Очікується, що для здійснення розрахунків один або декілька українських банків нададуть необхідні кредити. Розрахунки здійснюватимуться в замкненому одномоментному режимі між споживачами електроенергії, обленерго, «Укренерго», генеруючими компаніями і недержавними компаніями-кредиторами енергоринку. Поки що Міністерство енергетики відмовляється прогнозувати передбачуваний обсяг розрахунків.

За попередніми оцінками фахівців компанії «Центренерго», для оплати таким чином 60% електроенергії, що виробляється, необхідний розмір банківських кредитів має становити 4 — 6% від вартості електроенергії, повідомляють Українські новини.

ПРИВАТИЗАЦIЯ З «Укртелекомом» вирішили не поспішати

Уряд не планує приватизувати держпідприємство електронного зв'язку «Укртелеком» до прийняття Верховною Радою відповідного закону. Як заявив агентству Інтерфакс-Україна віце-прем'єр Сергій Тигипко, «якщо ми почнем приватизацію, не маючи такого закону, інвестори нам не повірять». На його думку, початок продажу акцій «Укртелекому» можливий через 9 місяців після прийняття законопроекту, «мінімум через півроку».

Віце-прем'єр уточнив, що прийняті в березні поточного року рішення про надходження від приватизації «Укртелекому» по 500 млн. грн. у червні й липні в рахунок погашення боргів по соціальних виплатах і заробітній платі є нездійсненними. «Укртелеком» належить до числа підприємств, що не підлягають приватизації, а проект закону про його приватизацію знаходиться на розгляді в ВР.

ЦIННI ПАПЕРИ Винагорода торговцю — 1%

Мін'юст зареєстрував порядок розпорядження цінними паперами, що перейшли в державну власність. Порядок дозволяє передавати такі цінні папери на зберігання або на реалізацію торговцям цінними паперами, повідомляє Інфобанк.

Ціну їх продажу торговець встановлює самостійно, але вона не повинна бути нижчою від тієї, за якою означені цінні папери прийнято на державний облік, до кінця терміну їхнього обігу (якщо вони мають визначений термін обігу) чи упродовж 9 місяців із дати передачі їх торговцеві на реалізацію (якщо визначеного терміну обігу вони не мають). Якщо цінні папери реалізувати не вдалося, то торговець передає їх Нацагентству з управління державними корпоративними правами, при цьому витрати з реєстрації переходу прав власності на них несе торговець.

Якщо ж цінні папери було продано, то торговець зобов'язаний у термін не пізніше 7 банківських днів, перерахувати до бюджету виторг. При цьому винагорода самого торговця за реалізацію цінних паперів не може перевищувати 1% їхньої ціни.

УПРАВЛIННЯ Мінфін змінює структуру

Нову структуру Міністерства фінансів уже затверджено, й нині йде процес її впровадження, повідомив агентству Інтерфакс-Україна міністр фінансів Ігор Мітюков. За його словами, в рамках нової структури створено окремий блок, який буде відповідати за виконання бюджету і в який включено галузеві підрозділи міністерства. Крім того, зауважив міністр, створюється управління податкової політики й законодавства. «Ми перебираємо ці функції на себе, а за Податковою адміністрацією залишається тільки адміністрування», — сказав І.Мітюков.

Буде також створено кілька аналітичних управлінь по відстеженню фіскальної, грошово-кредитної політики, що спільно утворять аналітичний блок для підготовки бюджету. Окреме місце в новій структурі відведено управлінню державного боргу.

ГАРАНТIЇ Відповідальність перед вкладниками

Банки мають нести відповідальність перед приватними вкладниками, заявив заступник голови правління КБ «Приватбанк» В'ячеслав Козесон, відповідаючи на запитання УНІАН щодо доцільності створення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Водночас, вважає В.Козесон, сьогодні великі банки, згідно з останніми рішеннями НБУ, проводять подвійне резервування: звичайне — в розмірі 17% і у Фонд страхування вкладів фізичних осіб — 10%. «Це дуже впливає на рівень відсоткових ставок, у тому числі і за вкладами у валюті, оскільки більшість громадян вважає за краще зберігати заощадження у твердій валюті». У результаті собівартість роботи на цьому ринку дуже висока для банку.

Як відзначив заступник голови правління, «Приватбанк» звернувся до НБУ із проханням розглянути можливість депонування коштів у Фонд страхування вкладів не в ОВДП, а в «цінних паперах саме у валюті», однак відповіді поки що не отримав. Нині, повідомив В.Козесон, спостерігається відтік вкладників у невеликі регіональні банки, які пропонують більш високі відсотки за вкладами.

Газета: 
Рубрика: