Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ХРОНІКА ПОДІЙ

7 квітня, 1999 - 00:00

Обсяг готівки в обігу (агрегат М0) в Україні в січні—березні знизився на 441 млн. грн., повідомляє агентство Інтерфакс-Україна з посиланням на джерело в уряді. При цьому основне зниження сталося в січні, після масових виплат наприкінці 1998 року. У лютому обсяг готівки зріс на 42 млн. грн., а в березні трохи знизився — на 30 млн. грн. За станом на кінець першого кварталу, грошова база (агрегат М1) становила 8507 млн. грн., скоротившись із початку року на 97 млн. грн., або 1,1%. Грошова маса (агрегат М2) зросла з початку року на 220 млн. грн., або на 1,4% — до 15940 млн. грн.

За даними агентства, відповідно до технічного Меморандуму, підписаного Україною й МВФ, зниження грошової бази повинно було становити 455 млн. грн. Згідно з Меморандумом, у квітні НБУ може збільшити грошову базу на 225 млн. грн., у травні — на 115 млн. грн. — у зв'язку із поповненням валютних резервів після надходження кредитних траншів МВФ і Світового банку. Враховуючи те, що банківські резерви збільшуватись не будуть, йдеться про збільшення готівки в обігу за рахунок зростання соціальних виплат і заробітної плати.

За ліцензії треба платити

Кабмін затвердив розміри одноразової плати за видачу Національною комісією регулювання електроенергетики ліцензій на проведення низки видів підприємницької діяльності в нафтогазовому комплексі й електроенергетиці, повідомляє агентство Інтерфакс-Україна. Плата за видачу НКРЕ ліцензії на виробництво електроенергії за 1 МВт встановленої потужності становить 18,72 грн. (нині — приблизно $4,76, раніше — $8,32), на передачу електроенергії за 1 млн. кВт год. річного обсягу по мережі напруги 220 кВ і більше — 0,92 грн. (приблизно $0,23 і $0,41), а по мережі напруги 0,4-154 кВ — 4,12 грн. (приблизно $1.05 і $1,83). Одноразова плата за ліцензію на постачання електроенергії за 1 кВт. год. річного обсягу — 8,26 грн. ($2,1 і $3,67). Одноразова плата за ліцензію на транспортування 1 млн. кубометрів природного й нафтового газу магістральними трубопроводами встановлена в розмірі 11,18 грн., а окремими — 15,51 грн.

30% вилучених грошових коштів за видачу ліцензій буде надходити до держбюджету, а 70% — на рахунок НКРЕ.

Купимо сою — будемо з олією?

Україна розглядає можливість імпорту 100 тис. тонн сої за рахунок американського кредиту GSM-102, повідомив «Українським новинам» перший заступник міністра АПК Леонід Сватков. Кредитну лінію надано Україні міністерством сільського господарства США — $35 млн. на 18 місяців по ставці LIBOR. Закупівля сої дозволила б завантажити олієжирові комбінати в літні місяці й поповнити запаси олії на внутрішньому ринку.

Аналогічна схема по закупівлі сої з використанням програми GSM-102 розглядалася і на початку 1998 р., однак проект тоді не був реалізований. Україна імпортувала готову сиру олію.

Не виключається також варіант закупівлі аргентинського соняшника, у зв'язку з чим ввізне мито на нього може бути знижено. «Можливо, буде введено сезонне нульове мито на імпортний соняшник для завантаження наших підприємств. А то соняшник вивозять, а наші заводи влітку стоять», — сказав Л.Сватков. Фахівці вважають, що влітку дефіцит олії на внутрішньому ринку стоновитиме близько 160 тис. тонн.

Офіційний статус МФК

Україна й Міжнародна фінансова корпорація підписали договір про статус і діяльність представництва МФК в Україні, повідомляє агентство Інтерфакс-Україна. Досі МФК проводила роботу через представництво в Росії. Як повідомив директор 2-го департаменту Європи МФК Едвард Нассим, відкритий в Україні офіс є одним із найнайбільших у світі. За його словами, МФК збирається підтримувати розвиток приватного підприємництва в Україні. При цьому він відзначив, що в МФК «немає обмежень з обсягу інвестицій в одну країну, і їхній розмір залежить від попиту».

У цей час МФК реалізовує в Україні 4 проекти з технічної допомоги, спрямовані на підтримку процесів великої приватизації та проведення земельної реформи, які фінансуються МФК спільно з донорськими організаціями. Загальний обсяг інвестицій МФК в Україну становить майже $27 млн. Капітал Міжнародної фінансової корпорації становить $2,45 млрд. Україна як член МФК щорічно вносить свої платежі і є власником 8,907 акцій цієї корпорації.

Експортери металобрухту об'єднуються

Відбулися установчі збори Української асоціації компаній, що працюють з металобрухтом, повідомляють «Українські новини». На ньому були присутніми представники близько 60 компаній. Було обрано спостережну раду асоціації, в яку увійшли представники «Кримвтормету», «Київвтормету», «Одесвтормету», «Дніпровтормету», компаній «Гаррісон», «Керамет», «Металургійний центр», «Маса Інвест груп», «Євроінвест», представники міністерств, відомств, Верховної Ради, громадських організацій. Головою ради обрано заступника міністра промислової політики Валентина Куличенка.

Асоціація збирається впливати на регулювання питань ліцензування діяльності та експорту, ставок експортного та імпортного мита, митного та валютного регулювання, кредитування, оподаткування та ціноутворень. На думку членів асоціації, в Україні існує невиправдано високий рівень державного регулювання діяльності підприємств галузі, особливо у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з даними Мінпромполітики, в Україні зареєстровано майже 2000 компаній, чия діяльність пов'язана з металобрухтом.

До горілки запропоновано медичний збір

Комітет ВР із питань охорони здоров'я, материнства та дитинства подав на розгляд парламенту проект закону про запровадження медичного збору з алкогольних напоїв та тютюнових виробів — непрямого податку, що входитиме в цiну таких виробiв. Збiр пропонується стягувати з реалізації виготовлених на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів як за живi грошi, так і за бартером, а також iз безоплатної передачi таких виробiв.

Медичний збiр, згідно з проектом, також стягуватиметься з виробiв, виготовлених на давальницьких умовах та з митної вартостi цих напоїв та виробiв, що ввозяться в Україну. З алкоголю та тютюну, що експортується за межi України, медичний збiр стягуватися не повинен, повідомляє агентство Інфобанк. У проекті сказано, що перелiк продукцiї, з якої стягується медичний збiр, та його ставки встановлює Верховна Рада. Сам комітет пропонує встановити ставку на міцні спиртні напої на рівні 0,3 євро за 1 літр 100-відсоткового спирту.

Газета: 
Рубрика: