Концерн Asea Brown Boveri (АВВ) в умовах енергетичної кризи в Україні ухвалив рішення про зміну пріоритетів діяльності на місцевому ринку, повідомив головний виконавчий директор ABB в Україні Оке Давідсон.
За його словами, низький рівень як самих тарифів на електроенергію, так і її оплати, привів до різкого зменшення попиту на електричні перемикачі середнього напруження. У зв'язку з цим ABB продає свою частку в СП, створеному з Рівненським заводом високовольтної апаратури (РЗВА). Виконавчий директор не назвав умов операції та імені нового власника, уточнивши лише, що «це українські громадяни, які вірять у цю країну» і поєднають діяльність СП з поточною діяльністю РЗВА, інформує Інтерфакс-Україна. АВВ припиняє також свою участь у спільному виробництві сухих та олієнаповнених трансформаторів потужністю до 250 кВт на Хмельницькому трансформаторному заводі, повідомив О.Давідсон. Як повідомив виконавчий директор, до числа скоректованих пріоритетів ABB в Україні входить насамперед енергозбереження, неможливе без якомога швидшого впровадження контрольно-вимірювальних систем. Як вважає О.Давідсон, орієнтовно цей ринок оцінюється у суму від $100 млн.
Щоб не розпорошуватися, компенсація відміняється
Із проекту програми приватизації-2000 виключено положення про проведення завершального аукціону за компенсаційні сертифікати, повідомляють Українські новини. «Треба вилучити положення про продовження сертифікатної приватизації. Це буде розпорошенням державної власності», — сказав перший віце-прем'єр Анатолій Кінах на нараді уряду. Управління Кабміну з питань власності наполягало на проведенні 2000 року єдиного і завершального аукціону за компенсаційні сертифікати (КС), що перебувають в обігу. За даними Кабміну, нині в обігу перебувають КС на 200 млн. грн. Із такою пропозицією фахівців Кабміну категорично не згодний Фонд держмайна, Мінфін та адміністрація Президента. «Ми не повинні виявляти ініціативу стосовно ще одного КС-аукціону. Якщо ми не вистоїмо і Верховна Рада «протисне», лише тоді можна провести ще один аукціон», — сказав представник адміністрації Президента Ігор Григоренко.
На нараді ухвалено рішення до 14 грудня доопрацювати проект програми приватизації-2000 і внести його на затвердження Кабміну з тим, щоб до кінця грудня внести його на розгляд у Верховну Раду.
Зернова інтервенція не готується
Уряд не збирається проводити інтервенції на ринку зернових, заявив заступник міністра агропромислового комплексу Петро Шейко. «Якби зерновий ринок (виробництво хлібобулочних виробів) було монополізовано, тоді можна було б вести мову про інтервенцію. Інтервенції не буде, за рахунок Держрезерву — також», — сказав він.
Разом із тим, як зазначив П.Шейко, зернові запаси Держкомрезерву можуть бути використані для поповнення запасів тих областей, де цього року було зібрано низький урожай зернових культур. За словами П.Шейка, нині дефіцит зернових в окремих областях досягає 676 тис. тонн.
У той же час Державній митній службі дозволено провести митне оформлення без сплати ввізного митного збору 200 тис. тонн продовольчого і кормового зерна, повідомляє Інтерфакс-Україна. Це зерно має надійти в Україну до 1 вересня 2000 р. відповідно до контрактів між суб'єктами господарської діяльності Закарпатської області і фермерами Угорщини, Чехії та Словаччини. Як зазначається в розпорядженні Кабміну, таке рішення прийнято «з метою невідкладного забезпечення населення Закарпатської області хлібом і тваринництва — кормами».
Нові можливості покупців акцій
Юридичні і фізичні особи тепер зможуть купувати акції в процесі приватизації з використанням рахунків у цінних паперах, повідомили агентству Інтерфакс- Україна у Фонді держмайна. Відтепер під час продажу акцій ВАТ за номінальною вартістю особи, що мають право на придбання таких акцій, укладають договір про відкриття рахунку в цінних паперах із хранителем і повідомляють про це Комісії із продажу акцій товариства одночасно з поданням заяви на придбання акцій.
Під час купівлі акцій на спеціалізованих аукціонах за грошові кошти необхідно повідомити про відкриття рахунку ДАК «Національна мережа аукціонних центрів». Якщо акції купуються на фондових біржах і в ПФТС, то протягом 8 робочих днів від дня проведення відкритих торгів відповідний договір укладається із хранителем. Про відкриття рахунку в цінних паперах необхідно поінформувати Фонд держмайна.
У випадку придбання пакету акцій ВАТ на конкурсі, відкритих торгах або аукціоні договір із хранителем укладається не пізніше як буде здійснено повну оплату вартості пакету, і про це ставиться до відома орган приватизації.
Заробимо на «заморських» яблуках?
Комітет у справі садівництва і виноградарства веде переговори з Молдовою та Голландією про імпорт яблук, повідомив голова комітету Анатолій Рибак. За словами першого заступника голови комітету Петра Білого, Голландія готова продавати яблука за ціною $0,3-0,4 за кілограм. МінАПК вважає за необхідне імпортувати яблука на внутрішній ринок для збільшення пропонування через низький урожай фруктів цього року.
За даними міністерства, урожай фруктів близько 900 тис. тонн, що менше за торішній урожай у 2 рази. «До 15 січня навіть у приватників запаси фруктів будуть вичерпані», — сказав П.Білий. При цьому, за його словами, урожай характеризується досить невисокою якістю.
Сьогодні МінАПК також розглядає можливість пом'якшення умов імпорту фруктів на внутрішній ринок (ввізне мито на яблука становить 0,5 євро/кг). Імпорт яблук в Україну за 10 місяців становив 429 482 кг на $171,7 тис.
Фахівці комітету вважають, що ціни на фрукти, зокрема на яблука, будуть зростати. «Нині яблука навіть за 7 грн./кг продаються добре. Ринок порожній, тому ціни і будуть високі», — сказав директор компанії «Укрплодвинторг» Анатолій Капустін.