Боротьба з корупцією в нашій країні посилюється, хоча до цих пір не можна було назвати її ні всеосяжною, ні масштабною. Так, у цій справі є деякі окремі успіхи. Комусь висунуті звинувачення, хтось сидить у СІЗО, хтось відкупився і носить браслет. Вироків украй мало. Чи досить цього, щоб економіка припинила годувати паразитів, що присмокталися до неї, і почала працювати по-справжньому ефективно? Відповідь на це риторичне питання знають усі. Ось тільки тим, хто готується до виборів, що наближаються, вкрай потрібен позитивний результат. І днями його варіант був запропонований суспільству.
У відповідь на прохання голови Васильківської районної держадміністрації Дніпропетровської області Сергія Литвинова прибрати київських «смотрящих» Держгеокадастру з регіонів, керівництво країни влаштувало публічну прочуханку всій цій системі і, звичайно, її керівництву. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив на засіданні Ради розвитку регіонів про звільнення голови відомства. «Пане Цвях, з цієї хвилини ви звільнені від виконання своїх обов’язків, — сказав прем’єр. — Завтра я звернуся до Генеральної прокуратури, Національного антикорупційного бюро відкрити проти вас справу, проти всіх ваших керівників районних управлінь, розслідувати і сидітимете».
Більш того, Гройсман закликав представників місцевих властей надати йому до кінця дня інформацію про «смотрящих». «Шановні колеги, які аплодували, я чекаю від вас сьогодні до кінця дня конкретних фактів, конкретних прізвищ тих, хто є «смотрящими» у ваших районах і областях», — сказав він, додаючи цими словами антикорупційній акції системний і всеосяжний характер. «Смотрящі» залишилися в 2014-му, далекому 2013-му, і, я наголошую, що від того, що ви робите сьогодні, якщо це правда, ви паразитуєте сьогодні на тілі нашої держави, і вам прощення немає. Винні — сидітимете. Крапка», — сказав прем’єр.
МЕР ЛЬВОВА АНДРІЙ САДОВИЙ НАПИСАВ У СЕБЕ НА «ФЕЙСБУЦІ»: «МАВ ОСТАННЮ НАДІЮ, ЩО РАДА РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ (НА ФОТО) БУДЕ МАЙДАНЧИКОМ ДЛЯ ДИСКУСІЙ ТА ОБГОВОРЕННЯ РЕАЛЬНИХ ПРОБЛЕМ. ЗАМІСТЬ ЦЬОГО ПОТРАПИВ НА ТЕЛЕВІЗІЙНИЙ МАЙДАНЧИК, ДЕ РАНІШЕ ПРОХОДИЛО ЄВРОБАЧЕННЯ... ВСЕ В СТИЛІ ПУТІНСЬКОЇ ТЕЛЕДЕМОКРАТІЇ. БІЛЬШЕ ТИСЯЧІ КЕРІВНИКІВ ВСІХ РІВНІВ ВИСТУПАЮТЬ В РОЛІ МАСОВКИ!» / ФОТО МИХАЙЛА ПАЛІНЧАКА
«Пане Президенте, я вислухав інформацію про «смотрящих» і на цьому ми зупинятися не будемо. Я вважаю, що все, що ми тут почули, має бути предметом розслідування, і не просто когось кудись забрати, а посадити потрібно у в’язницю», — заявив Гройсман, звертаючись до глави держави. Президент подякував прем’єр-міністрові за рішення, а також заявив, що необхідно вирішити питання щодо права місцевих громад розпоряджатися держземлями за межами населених пунктів і винести його на засідання Нацради реформ.
Порошенко розкритикував діяльність Держгеокадастру і заявив, що ніяких «смотрящих» з Києва в регіонах не буде. «Ні я, ні прем’єр-міністр, ні уряд, ні коаліція ніяких «смотрящих» не призначають, жодного стосунку до них не мають, і терпіти їх не будуть», — заявив Порошенко, хоча ніхто його в цьому і не звинувачував (і шапка не горіла), і додав, що реєстрація земельних прав є одним із ключових елементів інвестиційного клімату.
Система «смотрящих», як відомо, перекочувала в економіку із в’язниць і набула широкого поширення під час правління Януковича. А земельна галузь, особливо після запровадження мораторію на продаж землі, як відомо, є улюбленою годівницею корупціонерів. Нагадаємо, у вересні 2014 року Кабмін звільнив з посади голови Держземагентства скандально відомого Сергія Рудика. Причина не оголошувалася, але приховати корупційний скандал не вдалося: Рудик садовив на хлібні місця своїх людей, за якими слався корупційний слід.
Але і після зміни керівництва Держземагентство залишилося корупційною системою. В кінці 2014 року його було вирішено ліквідовувати. У березні 2015-го відповідні функції були передані Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру, а на початку 2016 року в її підпорядкування перейшли і територіальні органи Держземагентства. Таким чином, система отримала сьогоднішній, більш ніж зручний для корупційних операцій статус.
«Аграрії давно закликали почати реальну боротьбу з корупцією в Держгеокадастрі, — каже лідер Аграрної партії Віталій СКОЦИК, — ми провели ряд акцій, пікетів у Києві і біля будівель регіональних відділень цього відомства. Називали суми хабарів, які чиновники вимагають від підприємців за виділення землі. Доводили, що кадастр сформований непрозоро, а службовці сприяють рейдерству. Але до влади, як завжди, доходить із запізненням». Разом із тим, на думку політика, одне лише усунення з посади голови Держгеокадастру та розслідування щодо його підопічних системно проблему не розв’яжуть.
«Повинен нагадати, що корупція виникла на ґрунті системи, за якої Держгеокадастр, окрім функцій розпорядження землею, «узурпував» і функції контролю за використанням земель. Якщо не ліквідувати цю гнилу систему, ті, хто прийде на зміну нинішнім чиновникам, сядуть на ті ж схеми і набиватимуть власні кишені», — вважає політик.
Чи вважаєте ви, що ця спроба навести лад у земельних стосунках і, головне, системно розправитися з корупцією матиме успіх, запитав «День» голову фермерського господарства «Ольгополь» Павла КАЛЕНИЧА. Відповідь була дипломатичною: «Можу сказати лише одне: не потрібно вигадувати велосипед сьогодні, коли створюються об’єднані громади. Виділення землі. Її розподіл і вся реєстрація має бути на місцях, у цих об’єднаних громадах. І тоді не буде ніякої корупції, і працюватимуть громади, а землі виділятимуться тим людям, які там працюють і платять податки, несуть соціальне навантаження і думають про розвиток села».
«А коли ці функції позабирали в обласні кадастри і на Київ, — продовжував аграрій, — тут, як кажуть, і до ворожки не треба ходити, корупція процвітатиме. А ще треба дати громадам право розпоряджатися своєю землею і не лише на території населених пунктів, як сьогодні, але і поза ними. Тоді земля буде в руках тих, хто тут працює, а не тих, хто більше заплатив... по-чорному».
Ще жорсткіше коментує нинішню ситуацію довкола Держгеокадастру екс-народний депутат Андрій СЕНЧЕНКО. У коментарі «Дню» він передбачив, що нинішній раунд владного протистояння з корупцією щодо ліквідації інституту «смотрящих» не завершиться. «Смотрящих» ввів Янукович і його підручні, — сказав політик, відповідаючи на питання «Дня», — а нинішня влада розвинула і удосконалила. «Смотрящі» тепер навіть і називаються інакше, але вони сьогодні є скрізь, де є які-небудь фінансові потоки. Особливо в Міноборони, в Оборонпромі, у Фонді держмайна, Антимонопольному комітеті, в НКРЕКП і так далі. Це ще одна вертикаль влади, що створюється зверху донизу. Наприклад, можу навіть назвати прізвища «смотрящих» за Укроборонпромом (називає три прізвища). А далі все це гілкується, і з кожного підприємства смокчуть гроші свої молодші «смотрящі», «смотрящі» середньої ланки. Це і називається корупція. Вона структурована у нас зверху донизу. Повторюю, саме зверху. Якщо десь виник публічний скандал, а влада зараз хитається, то влаштовується шоу для всієї країни і звучать гасла: звільнимо, посадимо і так далі. Ну хто повірить, що це для них новина?»
Учора стало відомо, що Кабінет міністрів України звільнив Олега Цвяха з посади виконуючого обов’язки голови Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр). «Цвяха звільнили», — сказав віце-прем’єр-міністр Павло Розенко журналістам після засідання Кабміну в середу.
А прес-служба Федерації незалежних профспілок України назвала звільнення Цвяха ще однією перемогою профспілок. «Нещодавно декілька сотень представників профспілкових організацій прийшли під Кабмін, вимагаючи від Гройсмана звільнити людину, яка шкодила роботі державного земельного кадастру. Ця людина — Олег Цвях. Гройсман заявив, що Цвях не лише буде звільнений з посади, а, ймовірно, притягнений до відповідальності за призначення «смотрящих» у регіонах. Це звільнення — наша перемога», — прокоментував керівник Федерації Сергій ПАВЛЕНКО. «Упевнені, що Гройсман виконає й інші наші вимоги найближчим часом. Що робити із землею повинні вирішувати люди, а не чиновники, які відірвані від села», — додав профспілковий функціонер.