Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Хто «збиває пінку» на українському пиві

Вітчизняна пивна галузь втрачає темпи зростання...
6 вересня, 2008 - 00:00
У ЦЬОМУ РОЦІ РІСТ ОБСЯГІВ ВИРОБНИЦТВА ЗМЕНШИВСЯ ВДВІЧІ / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

У цьому році зростання обсягів виробництва на українському пивному ринку знизилося майже вдвічі, а за підсумками року падіння темпів розвитку галузі може навіть перевищити цей показник. І річ не в тім, що в Україні стали споживати менше янтарного напою, українське пиво «розлюбили» у владі. Принаймні, саме про державну нелюбов до цього сегмента ринку слабоалкогольних напоїв говорять провідні виробники пивного ринку і вкотре підкреслюють, що очікуване підвищення акцизного збору з наступного року стане останнім, що «доб’є» галузь.

Із 45 до 60 декалітрів на душу населення виріс рівень споживання пива в Україні за останні три роки. Статистика свідчить, що співвітчизники активно залучаються до пивної культури й семимильними кроками долають дорогу до відмінного самопочуття — головній відмінності завзятих пивоманів, образ яких нашим споживачам прищеплюється всюдисущою рекламою. Однак, на думку представників цього ринку, нарівні з рекламою розгорнута також жорстка антирекламна кампанія, направлена проти «пивного алкоголізму». Щоправда, пояснювати боротьбу з масовим споживанням пива всього лише рухом за здоровий спосіб життя було б дуже необачно, вважає генеральний директор ЗАТ «Укрпиво» Галина Коренько. На думку керівника одного з провідних підприємств галузі, за добрими намірами ховається комерційний інтерес недругів пивного бізнесу. Конкретизувати натяк Коренько відмовилася, однак підказала, що в останні роки в алкогольній галузі стало дуже тісно. Інакше як пояснити, що вітчизняні медики та соціологи підняли метушню на пустому місці. «Якщо в Україні сьогодні з натяжкою споживається 60 декалітрів пива на душу населення, то в тій же Баварії — близько 100, і там ніхто не панікує щодо цього», — зазначила Коренько.

Поки недоброзичливці методично підкидають пресі свіжі теми для роздумів щодо шкоди споживання пива, відбити в підприємців бажання до розвитку виробництва старається також влада, встановивши «драконівські» тарифи на окремі ресурсні складові виробництва й плануючи вкотре підвищити ставки акцизного збору. Так, наступного року ціну акцизу для пивоварів буде піднято вдвічі — в першому півріччі до 39 копійок, у другому — до 49.

«Ми насправді не проти підвищення акцизного збору, оскільки це природно, однак, максимум — на рівень інфляції, адже нам також необхідно інвестувати кошти в розвиток виробництва», — пояснив фінансовий директор ВАТ «Славутич» Олександр Говядін. Крім того, він підкреслив, що саме по собі подорожчання акцизу було б не катастрофічним, якби не «доповнило» картину зростання цін на всі виробничі складові. Так, солод цього року подорожчав на 70%, фасувальна пляшка — на 25—30%, при цьому хміль узагалі підскочив у ціні в п’ять-сім разів. Тариф на воду для виробників напоїв був підвищений до 3,4 копійки за кубометр, плюс подорожчав природний газ. У зв’язку з цим виробникам доведеться підняти ціни на сам напій, однак це може згубно позначитися на обсягах продажу. Дезорієнтовані інфляцією вітчизняні споживачі й без того стали витрачати менше грошей на пиво, чого чекати після подорожчання хмільного напою, можна здогадатися. За словами Говядіна, «Славутич» розраховує підняти ціну в роздробі на 3%.

Посилює «тяжке» становище в галузі, за словами керівника відділу зберігання й переробки сільськогосподарської сировини Української академії аграрних наук Миколи Сичевського, і той факт, що близько 85% хмільної сировини вітчизняним виробникам доводиться імпортувати, до того ж, за далеко не прийнятними цінами. При цьому українське полісся, що в радянські часи жило за рахунок виробництва хмелю, сьогодні не забезпечує й шостої частки виробництва вітчизняного пива. Згортання виробництва хмелю було викликане демпінгованням української сировини на фоні більш рентабельного закордонного, що імпортується.

Загалом, за підсумками поточного року в Україні, як очікується, буде виготовлено 334 мільйона декалітрів пива і 460 тисяч тонн солоду (2007 року — 315,6 мільйона декалітрів пива, що на 48,3 мільйона більше результату 2006 року). При цьому зростання темпів виробництва пива впаде з 12%, зафіксованих на початку поточного року, до 5—6% річних.

Лідія ПОГРЕБНЯК
Газета: 
Рубрика: