Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Євро-2012: готуючись до останньої перездачі

43% громадян не вірять, що Україна встигне виконати всі вимоги УЄФА до 30 листопада...
5 вересня, 2009 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Щоб повноцінно відчути себе господарями чемпіонату Європи з футболу 2012 року, українським містам до 30 листопада потрібно виконати низку умов та надати гарантії своєї спроможності реалізувати взяті в рамках турніру зобов’язання. 10 грудня, оцінивши динаміку підготовки нашої держави, Виконком УЄФА має прийняти остаточне рішення щодо формату Євро-2012 в Україні. Поки що ж, нагадаймо, право провести матчі Євро має лише Київ. Та й той тільки на груповій стадії, у чвертьфіналах і півфіналах. А чи прийме столиця України фінал турніру, також дізнаємося лише в грудні.

Утім, зрозуміло, що Україні дали час до кінця осені не для того, аби просто поінтригувати. Фактично, нам назначили час для перездачі. Від того, в якому стані Київ, Донецьк, Харків і Львів підготуються до нового іспиту, й залежатиме доля української частини Євро-2012.

Якраз стосовно готовності «до перездачі» в українців виникають сумніви... Згідно оприлюдненого днями опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг», у те, що Україна до 30 листопада виконає більшу частину вимог УЄФА, вірить лише чверть опитаних (25,7%). Не вірять натомість — 42,7%, а 31,6% не змогли визначитися.

Вистачає скептиків і серед публічних людей... «Найстрашніше — бути чесним, але поганим пророком у своїй батьківщині. Тому констатувати не буду, — говорить «Дню» перший заступник київського міського голови та екс-голова Нацагентства з питань підготовки Євро-2012 Євген Червоненко. — Я знаю одне: в будь-якій ситуації необхідно адекватно аналізувати, але, найголовніше, говорити правду собі й навколишнім. Принаймні, мені дуже було неприємно на відкритті «Донбас-Арени», коли голова парламентської слідчої комісії, колишній президент Професійної футбольної ліги, Равіль Сафіуллін сказав, що Міністерство молоді, сім’ї та спорту не допускає парламентську слідчу комісію до контролю за графіком виконання будівельних робіт. Плюс мене бентежить, що, як і раніше, я не бачу тендерів. Польща за рахунок тендерів у кризу зменшила кошторис Євро-2012, при тому, що їй допомагає Євросоюз. Я вважаю, що головні ризики (для чіткого виконання будівельного графіка. — Авт.) — чиновники — тимчосовики».

На питання ж, яка імовірність того, що УЄФА піде на поступки, якщо Україна таки не вкладеться в графік, він відповів: «Це компетенція УЄФА і політики. Я думаю, що політично якісь матчі нам залишать. Адже є «Донбас-Арена», відкриється оновлений «Металіст». На жаль, що не буде повернення Дніпропетровська, де теж відмінний стадіон... Де є приватний бізнес, там немає космічних кошторисів, там немає відкатів. І там є реальні справи, які можна показати УЄФА».

Думку Червоненка про кращу ініціативність у підготовці саме бізнесу, а не держави підтримує й директор Центру політичного аналізу «Пента» Володимир Фесенко. За його словами, приклади Харкова та Донецька демонструють, що фанати футболу з бізнесу значно швидше та ефективніше допомагають у підготовці до чемпіонату. «Харків випередив і Одесу, і Дніпропетровськ. Бо там дуже велику роль зіграв також бізнесмен і футбольний фанат Олександр Ярославський (президент ФК «Металіст». — Ред.). Він вплинув на те, щоб місцева влада об’єдналася, і долала політичні та особисті протиріччя», — говорить політолог.

А от Львову, на думку Фесенка, свого бізнесмена-фана футболу не вистачає, тому й надіються там здебільшого на бюджетні кошти. Далі — коротко про стан справ у кожному місті-претенденті на проведення Євро-2012.

ЛЬВІВ

Відповідальні за підготовку до турніру чиновники, рапортуючи про чергові досягнення на даному «фронті», відкидають будь-які сумніви стосовно можливого переформатування участі України в проведенні Євро-2012. Чемпіонат приймуть всі чотири міста і нема чого наводити песимізму, що Україні залишать лише два. На сьогодні головне — стабільне фінансувати об’єкти для чемпіонату, вважає зокрема віце-прем’єр-міністр України Іван Васюник. «Практично впродовж останнього періоду немає такого засідання уряду, на якому не розглядається питання підготовки країни до Євро-2012. Просто час такий, що він потребує дуже швидкої реакції і дуже прагматичних рішень», — цитує Васюника його прес-служба. Виступаючи 1 вересня на брифінгу в Київському військовому ліцеї ім. Івана Богуна, Васюник нагадав, що 31 серпня такі рішення були оперативно прийняті по Львову.

Нагадаймо, що після того, як львівський міський голова Андрій Садовий особисто поскаржився прем’єр-міністру Юлії Тимошенко на повільність чиновників в питанні держфінансування підготовки Львова до Євро, 31 серпня було скликане позачергове засідання Кабміну, на якому окремим розпорядженням місту було виділено 50 мільйонів гривень на будівництво стадіону (загалом до кінця року на це має надійти 100 мільйонів гривень) та 15,5 мільйона гривень на реконструкцію комунальних доріг (до кінця року сума становитиме 31 мільйон гривень). Уряд ще й врегулював питання про фінансування до кінця року заходів щодо забезпечення цілодобового водопостачання Львова в обсязі 191 мільйона гривень.

Окрім того, Кабмін передав права з управління будівництвом терміналу аеропорту Львова Львівської обласній державній адміністрації. Про ухвалення такого рішення журналістам повідомив голова Львівської ОДА Микола Кміть, зазначивши, що раніше це право належало державі. «Найближчі критичні дати, які є з цього приводу, — це початок будівництва терміналу, а саме його фундаменту. Ці роботи мають розпочатися 15 вересня», — цитує Кмітя Уніан. За його словами, це рішення дасть можливість витримати графік УЄФА з будівництва аеропорту. Для викупу приватних споруд, що знаходяться на території майбутнього терміналу, Кабмін прийняв рішення виділити з стабілізаційного фонду близько 9,8 мільйона гривень.

ДОНЕЦЬК

Головне досягнення — супер сучасна «Донбас-Арена», яку урочисто відкрили 29 серпня. 50-тисячний стадіон, на побудову якого витратили 400 мільйонів доларів, уже пророкують до 10 кращих стадіонів світу за рейтингами журналу Forbes.

«Я такого не бачив!» — саме так, як передає Уніан із посиланням на слова голови Донецької облдержадміністрації Володимира Логвиненка, сказав сам президент іспанського ФК «Барселона» Хоан Лапорта. Як пояснив Логвиненко, у президента іспанського футбольного клубу викликали захоплення як сама інженерна споруда, так і ті святкові заходи під час церемонії відкриття стадіону. «Ще раз говорю, що подібного в Україні немає, і я вам сміливо можу сказати — і не буде. І ми цим пишаємося, що саме в Донецьку створено таку споруду», — зазначив і сам Логвиненко.

Утім, транспортна інфраструктура, зокрема аеропорт — ще далекий до завершення. Так само Донецьку вистачає роботи й у готельній сфері. Як розповів журналістам мер міста Олександр Лук’янченко, станом на 31 серпня офіційний туроператор УЄФА — компанія TUI Travel вже уклала договори з 66 готелями. За його словами, договори розміщено на 4470 номерів, зокрема «5 зірок» — 699 номерів, «4 зірки» — 2414 номерів, «3 зірки» — 1357 номерів. Крім того, на сьогодні в Донецьку будуються сім готелів на 477 номерів.

Та разом з тим, Лук’янченко хоче поселити гостей чемпіонату... в казармах. Мовляв, це для тих, у кого нема зайвих грошів на готелі. Посилаючись на схожий досвід Німеччини й Португалії під час проведення чемпіонатів Європи та Світу з футболу, він заявив журналістам, що таким чином певній категорії уболівальників у Донецьку буде надано мінімум умов за мінімальними розцінками, і як приклад навів Німеччину, де для гостей чемпіонату мінімальні умови проживання коштували «25—30 євро за ніч». «Найближчим часом я подивлюся стан військового містечка колишнього Донецького військово-політичного училища. Ми там також приймемо рішення із задіяння площ, якщо все буде нормально, то ми обов’язково там ці казарми спробуємо привести в порядок для масового уболівальника», — повідомив Лук’янченко. Щоправда, цікаво, наскільки треба довго ремонтувати донецькі казарми, щоб за ніч у них віддавати такі гроші...

Проте головний операційний директор чемпіонату Європи з футболу 2012 року Мартін Каллен, котрий днями відвідував Донеччину, залишився задоволеним ходом підготовки міста Донецька до турніру. Принаймні, про це повідомив Лук’янченко. Донецький мер також заявив, що домовився з Калленом про наступну зустріч. «Ми домовилися, що наприкінці вересня ми знову зустрінемося, і він хоче провести в Донецьку семінар з питань розміщення, з питань транспортної логістики не тільки для українських міст, а й для польських», — сказав Лук’янченко.

ХАРКІВ

Спершу запасне місто, а нині — основне (якщо не провалить останній іспит у грудні), Харків часто ставлять за приклад іншим містам. Оновлений стадіон «Металіст», третій за кількістю глядацьких місць в Україні, мають відкрити в грудні. Аеропорт — єдиний в державі викликає найменше запитань у експертів УЄФА. Днями прес-служба Мінтрансу повідомила про затвердження проекту та титулу реконструкції аеродрому Харківського аеропорту. Згідно з розпорядженням Кабміну від 26 серпня, площа забудови аеродрому становить 115,25 тисячі квадратних метрів. Загальна кошторисна вартість реконструкції — 711, 659 мільйона гривень з Державного бюджету. Відповідно до документу, планується, що реконструкція аеродрому триватиме 26 місяців, а генеральний підрядник для реконструкції буде визначений за результатами проведення тендеру.

Готелі та номери високої зірковості Харків гарантував, залучивши Полтаву та ще кілька розташованих у допустимій віддаленості міст. Хоча саме готелі — актуальна проблема для всіх міст окрім, хіба що, Львова. Мало того, що готелів не вистачає, так вони ще й задорогі, беручи до уваги якість послуг, сваряться на нас європейські футбольні чиновники... Офіційний туроператор УЄФА — компанія TUI Travel вважає, що рівень готелів в Україні не відповідає вартості їх послуг і домагатиметься від українських готелів більш прийнятних цінових пропозицій для розміщення делегацій УЄФА під час підготовки й проведення фінальної частини чемпіонату Європи.

КИЇВ

Столицю України й головного претендента на проведення фінального матчу турніру ми не даремно поставили в кінець списку. Адже хоч Київ досі єдине місто, яке за рішенням УЄФА здатне прийняти матчі Євро-2012 (поки окрім фіналу), проблем у ньому чи не найбільше. Адже можливість відмови УЄФА провести на «Олімпійському» фінал Євро можна порівняти з відмовою проводити чемпіонат в Україні взагалі...

Як заявив «Дню» Євген Червоненко, він «дуже сподівається, що Київ прийматиме чемпіонат», проте не відповів прямо на питання про шанси столиці на фінальний матч. Червоненко зазначив, що його відсторонили навіть від підготовки Євро в Києві.

Утім, в Мінспорту фінал Євро-2012 пророкують саме «Олімпійському». Як повідомила прес-служба міністерства, заступник міністра Сергій Драч після чергового засідання штабу з реконструкції НСК «Олімпійський» заявив, що аналіз виконання будівельних робіт свідчить про те, що київський стадіон має всі шанси стати головною ареною Євро-2012. За його словами, усі роботи ведуться безперебійно в дві-три зміни чітко за графіком, узгодженим з УЄФА.

За інформацією прес-служби Мінспорту, станом на 28 серпня почалося зведення залізобетонного каркасу естакади та об’їзної дороги. Тривають роботи з формування нижнього ярусу трибун. Також споруджується зона обслуговування вболівальників та VIP-зона. Почалося відновлення верхнього ярусу трибун.

ПИТАННЯ ПРЕСТИЖУ

Згідно вищезгаданого опитування, для 42,3% українців проведення Євро — це питання престижу. Такі ж речі, як нові робочі місця, можливість підзаробити на проведенні чемпіонату, забезпечення розвитку міст, покращання інфраструктури — на другому місці. І тільки 8,8% з двох тисяч опитаних респондентів в усіх регіонах країни вважають, що Євро-2012 для нас не є важливим. Тим часом рівень готовності України опитані оцінили в середньому в 2,4-бала із п’яти можливих. А оцінюючи людей, котрі найбільше зробили в підготовці, люди з великим відривом обрали Ріната Ахметова (38,1%) та Григорія Суркіса (21,6%).

Оцінку роботи влади в питанні підготовки до Євро найкраще демонструє низький рейтинг Івана Васюника (0,9%), котрий курує Євро-2012, вважають експерти. «В опитуванні майже непомітна людина, яка в уряді відповідає за підготовку до Євро-2012. Він для громадської думки майже непомітний, — говорить Володимир Фесенко. — Я жартома зробив для себе такий висновок: щоб Євро-2012 у нас таки остаточно відбулося, є сенс призначити головою оргкомітету з його підготовки Ріната Ахметова, а його заступником — Олександра Ярославського чи Ігоря Коломойского (теж відомий бізнесмен — любитель футболу, президент ФК «Дніпро». — Ред.)».

А рядові українці, згідно з результатами опитування, для успішної підготовки до чемпіонату радять перш за все подолати економічну кризу — її вони вважають головним чинником, що заважає підготовці (61,2%). Лише трохи менше, на думку опитаних, заважає політична криза (54,4%) та наявність корупції у владі (50,5%). А от проблеми інфраструктури для чемпіонату респондентами називалися рідше: неякісні дороги — 39%, недостатні темпи будівництва стадіонів — 30,3%, відсутність сучасних аеропортів — 17,5%, готелів — 17,2%, важкий міський трафік — 14,3% і незручність залізниць — 8,8%.

КОМЕНТАРI

Андрій ЄРМОЛАЄВ, президент Центру соціальних досліджень «СОФІЯ»:

— Євро-2012 — це політичне та економічне питання одночасно. Політичний компонент полягає в тому, що ЄС, у тому числі й символічно, довірив проведення великого європейського заходу Україні та Польщі. Тому я не думаю, що європейці підуть на скандал, і відмовлять у цьому символічному праві країнам, тільки тому, що десь не добудовано дорогу. Проблема України полягає лише в тому, що вона розглядає Євро-2012 як подарунок, яким не знає, як правильно розпоряджатися. Для європейських компаній — це жирний пиріг. Ось кожен і намагається забрати окремі контракти та отримати кредитну підтримку з держави. Проблема України ще й у тому, що вона поводиться не дуже грамотно в цьому питанні та часто використовує тему Євро-2012 для внутрішньополітичних цілей, не розуміючи, що, насамперед, — це великий, вигідний комерційний проект. Це бізнес, який потрібно довірити власним підприємствам, створювати можливості, щоб заробляли в країні, а не за кордоном. На жаль, цього не роблять. Тому нас постійно супроводжують скандали, через які ніхто не забере право на проведення чемпіонату, але найімовірніше, ми втратимо дуже багато можливостей...

Ігор БУРАКОВСЬКИЙ, директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій:

— Гадаю, ми вкладемося у відведений графік Хоча, з іншого боку, зрозуміло: ситуація сьогодні не дуже сприятлива. Країна має проблеми через міжнародну фінансову кризу. З іншого боку, існуючі сьогодні проблеми в підготовці до чемпіонату показують, наскільки слабка держава як інститут влади. Немає якогось єдиного ефекту від проведення Євро-2012. Очевидно, що ефектів буде дуже багато. І надходитимуть вони від іноземців до місцевих бюджетів через сплату податків. Але цей ефект буде не таким великим. І за нинішніх економічних обставин — це нормально. Тому в даному контексті я б не став пов’язувати проведення Євро-2012 з майбутніми перспективами швидкого економічного зростання. Ефект отримають ті міста, де безпосередньо відбуватимуться матчі, де зараз проходить будівництво. І якщо говорити про загальний макроекономічний ефект, то давати подивимося, що буде реально зроблено, й тоді зробимо висновки.

Олексій САВИЦЬКИЙ, Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: