Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iндустріальним паркам узаконили пільги

Експерт: Треба дозволити агрохолдингам створювати такі структури, тоді дрібні фермери дістануть більший доступ до бюджетних грошей
9 січня, 2013 - 12:19

Уряд схвалив розроблений Мінекономрозвитку законопроект про надання пільг індустріальним паркам щодо ввезення обладнання. Документ передбачає внесення змін до ст.287 Митного кодексу України. «Основною метою законопроекту є конкретизація обсягів обладнання і комплектуючих до нього, матеріалів, які будуть завезені на територію України без сплати ввізного мита», — йдеться у повідомленні Мінекономрозвитку. У міністерстві переконані, що це надасть змогу удосконалити законодавче регулювання механізму ввезення на митну територію України обладнання, а також — уникнути ввезення надлишкових обсягів таких товарів і необґрунтованих (у зв’язку з цим) втрат державного бюджету.

Нагадаємо, згідно з ухваленим торік законом, індустріальним (або промисловим) парком називатиметься улаштована відповідною інфраструктурою земельна ділянка або кілька земельних ділянок, в межах яких учасники такого парку здійснюватимуть господарську діяльність у сфері промислового виробництва, а також науково-дослідну діяльність, діяльність у сфері інформації і телекомунікацій тощо. Державне агентство з інвестицій і управління національними проектами планує створення 10 індустріальних парків в Україні до кінця 2015 року. Запуск першого пілотного планується в середині 2014 року.

Практика створення таких парків існує в багатьох країнах. У Росії їх працює панад 50, а в перспективі планується довести цю цифру до 200. Лише у Калузькій області компаніями, які працюють на території індустріальних парків, вже залучено понад 3 мільярди євро інвестицій. У Туреччині закон про організовані промислові зони ухвалили 2000 року. Нині у країні працює 148 таких парків. Це дало змогу Туреччині за вісім років збільшити експорт і ВВП утричі. У Китаї створено 54 індустріальних парків, які дають змогу формувати близько 10% ВВП, 30% прямих іноземних інвестицій і 37% товарного експорту. Як вплине на українську економіку зелене світло технопаркам? Про це «День» запитав голову Ради підприємців при Кабінеті міністрів України Леоніда КОЗАЧЕНКА:

— Світова практика свідчить, що 1 га території індустріальних парків дає від 1 до 5 мільйонів доларів інвестицій і 20—50 нових робочих місць. Нині перспективи створення таких парків в Україні є, вони непогані. Але складність полягає в тому, що кожен парк створюється окремим законом. Проте багатогалузевий парк непросто адмініструвати. Тому, на мій погляд, непогано було б, якби депутати трохи переглянули механізм формування індустріальних парків. Сьогодні індустріальні парки дуже актуальні для сільського господарства. Саме в цьому секторі, як у жодному іншому, їх можна використовувати дуже ефективно. Адже внутрішня структура агрохолдингів відповідає кластерним вимогам, і застосування такої моделі надасть колосального стимулу для розвитку всього українського АПК. З одного боку, за допомогою пільг у рамках створення такого парку агрохолдинги могли б оптимізувати своє оподаткування, зменшити виробничі витрати, підвищивши при цьому ефективність роботи. З другого — натомість вони поступилися б державними дотаціями дрібним виробникам і фермерам, які сьогодні просто жадають такої підтримки. До того ж зв’язаність всіх суб’єктів агросектора в один виробничий цикл істотно спростила б контроль за діяльністю таких індустріальних парків. Тому, на мій погляд, потрібно розширити перелік галузей, які мають право створювати такі парки. Зокрема, депутатам треба ухвалити галузевий закон, який дозволив би Кабмінові своїми постановами створювати індустріальні парки на базі агроходингів. Іншими словами, потрібно дозволити агрохолдингам створювати такі парки, тоді дрібні фермер отримають більший доступ до бюджетних коштів.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: