«Облгази, що належать групі Фірташа — Льовочкіна, безкоштовно користуються всіма газорозподільними мережами, що перебувають у держвласності. Уряд вимагає ухвалення відповідного закону, який передбачає виключно право користування такими газопроводами на платній основі. Гроші платіть державі... Я сподіваюся, парламент підтримає позицію уряду», — цитує прем’єр-міністра Інтерфакс-Україна.
Не відчуваючи великої любові до членів згаданої групи, будь-який громадянин усе ж здатен поставити з цього приводу чимало запитань. І головне з них: чи не позначиться ця справедлива вимога на супервисокому газовому тарифі? Раніше на це запитання вже відповідав глава НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв. Він як фахівець сумнівався в доцільності введення орендної плати за газові мережі, які використовують облгази, оскільки це призведе до зростання тарифу на транспортування газу, отже, до чергового підвищення вартості газу для населення й підприємств.
Директор енергетичних програм Центру світової економіки та міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський підкреслює, що в інвестзобов’язаннях облгазів закладені 4%, які вони повинні відраховувати на ремонт, реконструкцію й модернізацію мереж. «Але проблема насправді, — сказав експерт «Дню», — в необхідності провести інвентаризацію цієї власності. Сьогодні немає навіть її реєстру. Фахівці говорять, що там уже все попереплутувалося: не зрозумієш, де державні мережі, де комунальні. Особливо важко з мережами низького тиску, які будували й садові товариства, й кооперативи, й сам якийсь Іван Іванович проклав трубу...» Землянський також стверджує, що практично всі облгази збиткові. У будь-якому разі в тариф на оплату газу має бути включена складова, що піде на оплату оренди мереж. «Швидше за все так і буде, — зазначає експерт і додає: — У результаті це, звісно, ляже на плечі кінцевих споживачів».
«Я підтримую в цьому Яценюка, — сказав «Дню» екс-міністр енергетики Сергій Єрмілов, — але лише в тому випадку, якщо не підвищуватиметься тариф на постачання газу населенню». «У цього питання є глибинна підоснова, — продовжує він. — Вона полягає в тому, що НКРЕКУ працює без закону, відповідно й тарифи затверджуються їм не згідно із законом. І це породжує в суспільстві шалену дискусію. На жаль, і новий закон, який уже внесено до парламенту, істотних змін не принесе».
«Члени НКРЕКУ, а це надзвичайно важливий інститут держави, — пояснює екс-міністр, — знову призначатимуться Президентом. Керівники такого органу мають відбиратися й призначатися на прозорій і всім зрозумілій основі. Потрібен закон, і відповідно до нього висувати кандидатів мало б експертне середовище. Потім ці люди повинні пропонуватися, й краще не Президентом, а прем’єр-міністром, і затверджуватися в парламенті. А якщо Президентом, то після обговорення в РНБО. Не менш важливо, щоб уряд затвердив методики визначення тарифів. І ви як споживач могли б перевірити, чи відповідає тариф конкретній методиці. Я за те, щоб усі платили державі за використання її майна. Але для цього мають бути законні підстави».