Україна, здається, зробила важливий крок до енергетичної безпеки. Наш уряд і дочірня компанія американської Vanco Energy Company Vanco International Ltd., що спеціалізується на розвідці покладів вуглеводнів на глибоководному морському шельфі, домовилися про умови видобутку нафти та газу в Чорному морі. Роботи будуть вестися в межах Прикерченської нафтогазоносної ділянки. Угоду підписали президент та засновник Vanco Джин Ван Дайк і віце-прем’єр України Андрій Клюєв у присутності Президента України Віктора Ющенка.
«Це стратегічний для України проект, і це унікально добрий прецедент для формування, перш за все, основ національної енергетичної стратегії, і з іншого боку — співпраці з провідними міжнародними інвесторами», — відмітив глава держави. На зустрічі, що передувала церемонії підписання, Ющенко високо оцінив факт підписання названої угоди, відзначивши комплексне значення цього документа в контексті зміцнення енергетичної безпеки нашої держави. На думку Президента, йдеться також про добрий стимул для масштабної активізації роботи з дослідження української ділянки континентального шельфу Чорного моря.
Підписання угоди стало кульмінацією тендерного процесу, участь в якому також брали американські компанії Hunt Oil Company of Ukraine, Shell, ExxonMobile, турецька Turkiye Petrolleri A.O., британська Alphex One Limited і ОАО «Укрнафта», спільні заявки подали Shell і ExxonMobile, а також TPAO і Alphex One. Виграла тендер, як відомо, Vanco International Ltd.
Подальші переговори щодо освоєння української глибоководної частини Чорного моря розпочалися ще в квітні 2006 року. За словами Джина Ван Дайка, домовитися було не легко, проте кінцевим результатом задоволені обидві сторони й зараз уже обговорюють плани робіт. Розпочати їх планується вже наступного року. «Робота почнеться негайно по деталізованій програмі розвідки, що буде включати всебічне тривимірне сейсмічне дослідження, за яким піде глибоководне буріння», — відзначив Джин Ван Дайк. Протягом трьох років плануєтсья пробурити три свердловини...
Щодо головних умов угоди — відсотків розподілу продукції, то, за словами Ван Дайка, приблизний розподіл повинен здійснюватися так: 65% продукції — уряду України, 35% — компанії Vanco, причому свою частку продукції американці також продаватимуть Україні. Проте, як повідомляє прес-служба Міністерства охорони природи й навколишнього середовища, сторони остаточно домовилися, що таке співвідношення діятиме лише під час розробки перспективної ділянки. З початком експлуатації ж продукцію ділитимуть навпіл...
«Ми вважаємо, що цей шельф має дуже великий потенціал запасів. Геологія Чорного моря дуже схожа на геологію Каспійського моря, а Каспійське море — це море, де видобувають дуже багато нафти та газу. Але середня глибина Чорного моря — два кілометри... Лише 4—5 років тому з’явилися такі бурильні установки, які можуть бурити на такій глибині. Проте ми сподівємося, що там будуть великі відкриття...» — говорить Ван Дайк. За попередніми оцінками, на Прикерченській нафтогазоносній ділянці загальною площею 12,96 тисячі квадратних кілометрів зосереджено 10,8 мільярда кубічних метрів вуглеводнів.
«Якщо успішно пробуримо, то це може бути 2—3 мільярди барелів нафти, це близько 400 мільйонів тонн», — зазначає Ван Дайк. Проте він наголошує на тому, що все це лише прогнози, адже буріння свердловин, тим більше на такій глибині — дуже ризикована справа... Однак він обіцяє, що у випадку невтішного результату Україна збитків не понесе: «Буріння свердловини коштує приблизно мільйон доларів на день! А свердловина може виявитися сухою, тоді ми понесемо збитки в 90 мільйонів доларів... Декілька років тому ми пробурили в Турецькій частині Чорного моря свердловину, яка виявилася сухою. Витратили на неї 25 мільйонів доларів... Розробка ж такого родовища коштує 2—3 мільярди доларів. Тож цей бізнес дуже ризикований! І застрахувати цей ризик не можна!» За словами президента Vanco, статистика неуспішних свердловин на такій глибині сягає 50%...
Проте багаторічний досвід Ван Дайка, а також його неприхована радість з приводу підписання угоди все ж дає надію на позитивний результат. Адже в цьому разі, за словами обох сторін, що уклали угоду, Україна може стати енергетично незалежною... У Vanco відзначають: якщо розвідницькі зусилля будуть успішними, розвиток проекту «зажадає» інвестицій у розмірі понад 20 мільярдів доларів. Прес-служба Президента, у свою чергу, вказує, що Україна очікує від укладеної угоди протягом 30 років надходження більш ніж 15 мільярдів доларів інвестицій, а також видобутку понад 200 мільйонів тонн вуглеводнів. Планується, що реалізація проекту забезпечить також понад 200 мільярдів гривень надходження в держбюджет.