Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iнвестиції йдуть

Чи поспіє за ними цінова політика?
22 червня, 2006 - 00:00

Сільськогосподарські підприємства Харківщини вже не відстають в битві за інвестиції. За підсумками минулого року, частка іноземних інвестицій у цю галузь становила 17% від усієї суми, яку вдалося залучити області. Ще кілька років тому цей показник був удвічі меншим — усього 8%.

Сьогодні в регіоні більше тисячі сільгосппідприємств. Разом iз фермерами вони вирощують 1/15 всієї аграрної продукції країни. Незважаючи на торішні несприятливі погодні умови, Харківщина посіла перше місце з виробництва пшениці (як з валового збору — 2 млн. тонн, так і з урожайності — 39,5 центнерів з гектара). Урожай вдвічі перевищує потреби регіону.

Природно, селянами зараз рухає, в основному, особистий інтерес, керівниками господарств — прибуток їх компаній. Але обласна влада намагається додатково внести елемент змагання. Так, торік трьом кращим екіпажам комбайнів під час збиральної кампанії були обіцяні дуже щедрі преміальні. У результаті переможців виявилося більше, але нікого не образили. Не погано виглядає область і на всеукраїнському рівні. У рамках першої Міжнародної виставки «Україна зернова-2005» за підсумками збирання врожаю приватна агрофірма «Ватал» iз Краснокутського району визнана кращим підприємством України.

Нинішнього року харківські аграрії засіяли 1 мільйон 580 тисяч гектарів, що на 61 тисячу гектарів більше, ніж торік. Удвічі збільшилася площа посівів під такі технічні культури, як ріпак і соя. Ними засіяно 36 тисяч гектарів, і з цим в області пов’язують великі плани. Як повідомив начальник головного управління зовнішньоекономічних зв’язків і євроінтеграції облдержадміністрації Віктор Коваленко, вже цього року в Шевченківському районі може початися будівництво заводу з переробки ріпаку на біодизельне пальне. У проекті зацікавлена німецька сторона, і тепер справа тільки за тим, щоб відшукати український банк, який би погодився гарантувати реалізацію спільного проекту. Важливим стимулом для банку-гаранту, на думку Коваленка, буде те, що він отримає частку прибутку в майбутньому україно-німецькому підприємстві. Серед перспективних інвестицій у сільгоспвиробництво виділяється будівництво комплексу з розплодження великої рогатої худоби. У значущий для області проект може перерости зацікавленість російських підприємців у створенні агропідприємства з вирощування птиці.

Але для успішної роботи сільськогосподарського комплексу і, відповідно, реалізації всіх інвестиційних планів, на думку губернатора Арсена Авакова, потрібно законодавче встановити мінімальні закупівельні ціни на тваринницьку продукцію на рівні, спроможному забезпечити подальший розвиток виробництва. З цією пропозицією Аваков уже звернувся до прем’єр-міністра України Юрія Єханурова. Губернатор пропонує для стабілізації ситуації встановити мінімальні закупівельні ціни на наступному рівні: на молоко 1 сорту — 1,2 гривні за кілограм, на кондиційний молодняк великої рогатої худоби в живій вазі — 9 гривень, на молодняк свиней — 8 гривень за кілограм. Аргументом на користь цінових змін, на думку голови облдержадміністрації, є той факт, що незважаючи на позитивну динаміку розвитку тваринництва в перші чотири місяці року, з початком весняно-літнього періоду, а в молочному скотарстві ще раніше, ситуація почала стрімко ускладнюватися через зниження закупівельних цін.

Марина ГОЛІНА, Харків
Газета: 
Рубрика: