Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iнвестиційна приманка

Закордонним бізнесменам готують податкові преференції
23 квітня, 2009 - 00:00

Про мільярди доларів надходжень в економіку України почали говорити, щойно стало відомо, що вона буде одним із господарів чемпіонату Європи з футболу. Однак реалізація цих позитивних прогнозів у деяких експертів викликає сумніви. Мовляв, Україна дійсно має чудовий лотерейний квиток, який обіцяє швидку окупність вкладених інвестицій. Але прибутковість та спішність реалізації футбольного чемпіонату залежить від злагодженості дій української влади та від стабільності економічного розвитку країни загалом. Утім, поряд із скепсисом існують і позитивні сигнали. Один з них — запровадження певних податкових преференцій для іноземних інвесторів, які готові вкладати в Євро-2012.

За словами заступника голови Державної податкової адміністрації України (ДПА) Сергія Лєкаря, мова йде про пільгове оподаткування прибутку підприємств та звільнення від оподаткування доходу, отриманого УЄФА. Справа в тому, що УЄФА — власник окремих прав (зокрема, маркетингових) на здійснення певної діяльності різними організаціями. Надавши такі пільги, можна розраховувати на те, що вдасться залучити додаткові організації для успішного проведення чемпіонату. У перелік податкових поступок, які пропонується підтримати народним обранцям, потрапила й норма про звільнення капітальних активів від сплати ПДВ при завезенні на митну територію України. А от отримувати висококласних спеціалістів із-за кордону для забезпечення позитивної динаміки реалізації Євро-2012 пропонується завдяки пільзі у сплаті податку з доходів фізичних осіб, які є працівниками УЄФА. Але на цьому перспективи отримання податкових пільг не закінчуються. Місцеві органи влади, на території яких проводитимуться матчі чемпіонату, можуть іти на поступки забудовникам у питаннях сплати орендної ставки за землю.

Разом з тим чемпіонат — це не лише видача пільг. Так, сьогодні точаться розмови про доцільність запровадження туристичного збору. Єдності з цього питання немає. Місцева влада доводить, що по всій Європі туристи відраховують певну суму до казни конкретного міста, яке вони відвідують. Натомість їхні опоненти твердять, що в українських містах закордонний турист отримує не той рівень послуг, який йому надають у європейських містах. «Загалом це потребує прийняття узгодженого рішення. Бо місцеві органи самоврядування повинні мати певні джерела для обслуговування своїх місцевих громад, а громадяни, які перебувають (на території міста. — Авт.), повинні вносити певну плату», — говорить Лєкарь.

Взяти «своє» від Євро-2012 хочуть і податківці. За словами Лєкаря, на період проведення чемпіонату в Україні може бути введено спрощену систему видачі документів для підприємницької діяльності. Він уточнив, що термін дії таких документів буде обмежено і що така практика буде можлива у містах, які беруть участь у проведенні Євро-2012. «Зараз розглядається така можливість — щоб людина, яка здала, припустимо, квартиру або надала транспортні послуги з перевезення, реєструвалася і сплачувала до бюджету відповідну суму», — пояснив він.

Не зовсім згоден із такими податковими преференціями економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. Він вважає, що і внутрішні, і зовнішні інвестори повинні мати рівні умови роботи на ринку. Якщо одні отримують пільги, то й інші мають отримати хоч щось. Є питання в експерта й до звільнення від ПДВ певних видів імпортних товарів. За словами Жолудя, однією з причин нещодавньої зміни валютного курсу був надмірний наплив імпортних товарів. Отже, полегшуючи доступ до певних заморських товарів, слід зважати, щоб це не руйнувало позиції вітчизняного виробника. Крім того, потрібно створити систему контролю за прозорістю отримання цих пільг. Але й тут він бачить проблеми. «Будь-яка система контролю не є абсолютно чесною і постійно працюючою. Завжди існує можливість, що її насправді поглине той, кого вона контролює. Тому слід мати мінімальну кількість преференцій, щоб їх не могли використати не за призначенням», — підсумовує Жолудь.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: