З кожним роком все більше іноземців погоджується спіймати бізнес-фортуну в Україні. За перший квартал 2008 року надходження прямих іноземних інвеcтицій до країни збільшилося в чотири рази та досягло $3,4 мільярда.
Окрилена рекордними показниками вітчизняна «еліта» продовжує підраховувати ще не отримані інвестиції: до $500 мільйонів щорічно від членства в СОТ, трохи менше від будівництва об'єктів для Євро-2012, плюс - від розробки багатого на нафту та газ морського шельфу... Всього у 2008 році можна отримати $11 мільярдів прямих іноземних інвестицій.
Оптимістичні прогнози... Але вони можуть і не справдитися, якщо в країні не позбудуться інвестиційних бар'єрів. Корупцію, занадто забюрократизовані процедури, високу інфляцію, відсутність легального ринку землі, і, зокрема, рейдерство у змозі витримати навіть не кожен вітчизняний бізнесмен...
Левова частка всіх закордонних грошей надходить до сільського господарства. Ріпак, кукурудза, пшениця на українських землях приносять шалені прибутки. Отримати ж їх хочуть не лише ті, хто вкладав у вирощування культур. Підтверджують це два листи іноземних бізнесменів, що має в своєму розпорядженні «День». Цим інвесторам, як-то кажуть, довелося на практиці познайомитися з усіма особливостями українського рейдерства...
Бертольд Карл Алоїс ВІЛЬД, власник «Агро-Вільд Україна»:
- З 2002 року займаюся сільськогосподарською діяльністю на території Жашківського району Черкаської області. Обсяг моїх інвестицій за ці роки становить 4,5 мільйона євро. А кількість працюючих на підприємстві людей становить 85 осіб. Проблеми виникли в липні 2008 року в одному селі (восени минулого року я придбав 100% акцій місцевого ТОВ), на території якого посіяв озиму пшеницю та ріпак. Коли 19 липня 2008 року я прибув на поле, то побачив, як працівники іншого приватного сільськогосподарського підприємства своєю технікою збирають вирощений моїм господарством ріпак. Намагаючись з'ясувати ситуацію, підійшов до працівників цього підприємства. Мене зупинили невідомі люди, які, представившись охоронцями даного поля, погрожуючи фізичною розправою та застосовуючи фізичну силу, перешкоджали мені рухатися полем. При цьому, виявляючи агресію, вони направляли на мене зброю (пістолет). На полі разом зі мною був присутній мій товариш із Німеччини Бек Йоган Мартін, який також зазнав погроз та насильства.
Ми змушені були піти з поля, а працівники іншого господарства продовжували збирати вирощений за мій кошт врожай. Після цього я звернувся до голови Жашківської районної держадміністрації з проханням зупинити такі дії та дати мені можливість документально довести, що цей врожай дійсно вирощений та належить моєму підприємству. Але, на жаль, жодної реакції не надійшло. Не вирішено й питання про долю озимої пшениці, яку знову ж таки виростило моє підприємство.
У зв'язку із зазначеними обставинами, я перебуваю в стані постійної тривоги за своє життя та за стан справ мого підприємства. Окрім того, такі дії суперечать діловим стосункам між мною як громадянином Німеччини та державою Україна, де я тривалий час є інвестором.
Морітц ШТАММ, генеральний директор ТОВ «Багва»:
- З лютого 2007 року обробляю 1400 гектарів сільськогосподарських угідь у Черкаській області. До цього два роки керував іншим господарством в Україні. За цей час мав змогу отримати певний досвід спілкування з держслужбовцями та органами влади, тож зрозумів: в Україні існують закони, але їх не дотримуються. З того моменту, коли розпочав власну справу, небезпечні ситуації загострилися. Я думаю, що у даному випадку йдеться не лише про мене, але й про багатьох інших інвесторів.
Проблеми в нашому селі Багва розпочалися ще у вересні 2006 року (до мого приходу). Закінчувався термін дії угод про оренду мого попередника. Він подовжив їх на наступні десять років, при цьому 400 угод про оренду підписано з нашим господарством, інші 60 оформив на себе конкурент. Оскільки ці 60 не відмовилися від своєї оренди завчасно, на їхніх землях вже було посіяно озимі, а угоди автоматично продовжено на наступні п'ять років.
У лютому я перейняв на себе ці 400 орендних угод, приміщення та техніку. При цьому заплатив близько мільйона гривень податків, боргів із зарплати тощо, які залишилися у «спадок». Крім того, мій попередник ще в грудні 2006 року опротестував у суді ті 60 угод про оренду, дію яких не було вчасно припинено з нашим господарством. Прийняття рішення відкладалося до кінця липня 2007 р. За цей час конкурент переорав близько 140 га нашого озимого ріпаку на суму близько 420 тисяч гривень (з них 137 га - земельні паї, які за документами перебували в нашій оренді, і лише 3 га - орендовані конкурентом). Відшкодування збитків ми чекаємо й досі.
У липні ж 2007 року конкурент почав збирати врожай на ділянках, які за договором оренди належали йому, але рішення суду про це ще не було винесене. Наприкінці липня надійшло рішення суду: позов щодо угод про оренду було відхилено. На цій підставі 70 орендодавців, з якими у нас були підписані договори, звернулися до мене з проханням не обмінювати їхні паї на паї, що за договорами належали моєму конкуренту. Оскільки в українському законодавстві зазначено, що орендодавці повинні погоджуватися на обмін паїв (чого не було у нашому випадку), у вересні 2007 року ми обміряли ці 50-60 ділянок. І саме ці 3 га конкурента нами не оброблялися, а вони заростали бур'яном.
Навесні ж 2008-го мій конкурент разом із головою районної ради почали на мене тиснути. Вони хотіли, аби я поступився значним земельним наділом. Проводилися збори на селі, де вони намагалися вмовити власників паїв обміняти свої земельні наділи, обмовляли мене. Люди на це не погоджувалися. При цьому майже кожного тижня до мене навідувалися різноманітні контролюючі органи (податкова, пожежна служба, міліція тощо.)
На початку травня 2008 року до суду надійшов позив на моє ім'я на суму 51 тисяча гривень за орендну плату, яку мій конкурент виплачував 2007 року, хоча орендовані землі не обробляв. Звичайно, я заплатив у 2007 році оренду також. У подальшому суму позову підвищили до 650 тисяч гривень, що грунтувалося на різноманітних сфальсифікованих документах.
У іншій державі з нормальною судовою системою мій конкурент не мав би шансів. Але в Україні з її корумпованістю все можливо. І мене турбує, чи я зможу колись призупинити ці атаки. Чому виникає таке занепокоєння? Бо навіть районні та обласні адміністрації не надають нам необхідних документів, або ж блокують інші процедури. Моя мета - спокійно працювати в Україні та інвестувати у її розвиток, а не зазнавати при цьому значних фінансових втрат.
«День» звернувся з проханням прокоментувати масштаби рейдерських атак в агросекторі до президента Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекса Ліссітси: «Раніше такого не було. Ситуація погіршилася за останні три-чотири місяці. Перед збиранням урожаю посилилася активність місцевих рейдерів щодо іноземних інвесторів (у Черкаській, Харківській та Полтавській областях)... Траплялися випадки, коли інвестора закривали у міліції, а за цей час збирали вирощений ним врожай. І після цього його випускали», - говорить він.
Недосконалість орендних процедур та значні минулорічні прибутки дозволяють аграрним рейдерам, які мають надійний«дах», легко оббирати інвесторів. Не завжди вдається подолати місцеве лоббі й посольствам, а про результативність у цьому процесі профорганізації взагалі не йдеться. Через мовний бар'єр інвесторів часто навіть не можуть зрозуміти, додає Ліссітса.
Трапляється, що й іноземці нехтують нормами закону (не підвищують орендну ставку, мають заборгованість з розрахуванням за орендні ставки). Однак таких випадків, говорять експерти, значно менше. Необізнаність іноземних бізнесменів в тонкощами національних лазівок у законі та попередній досвід роботи за європейськими правилами «заважають» цьому.
Найгірше у цій історії навіть не те, що вирішувати рейдерські проблеми на селі ніхто не поспішає. Прикро, що на власній шкірі рейдерське свавілля від «своїх» відчувають й українські агропідприємці. Але вони мовчать, бо подітися їм нікуди. Закордонні ж бізнесмени в будь-який момент можуть повернутися додому і при нагоді обов'язково поділитися зі своїми колегами досвідом освоєння українських просторів. Після цього навіть сумніватися не варто, чиї аргументи про інвестиційну привабливість України будуть більш переконливими для потенційного інвестора: урядові чи перевірені колегами...
ДО РЕЧI
Чотирнадцять років праці, і все — рейдерам?
На жаль, рейдерство є актуальним для всіх галузей вітчизняної економіки. Це підтверджує й наступний приклад «інвестиційної привітності» нашої держави...
Саме стільки часу вклав польський інвестор у будівництво заводу з виробництва морозива в селі Красилівка Київської області. «Ми почали зі створення фірми, — розповідає «Дню» свою «сумну інвесторську історію» Збігнєв Врублевський, — спочатку готували торговельний відділ, відкривали торгові точки, філії по всій Україні, закупали обладнання, машини. Через чотири роки почали будівництво заводу. Але 1998 року почалася серйозна фінансова криза, і нам не вистачало якихось трьох-чотирьох мільйонів доларів для завершення будівництва. Тому я звернувся до людей із українського банку в Харкові і запропонував їм партнерство, за умови, що вони отримують 30% за чотири мільйони доларів додаткових інвестицій. Але через півроку, не отримавши грошей, ми розірвали угоду. Утім, до цього часу ми уклали угоди з людьми, які хотіли ввійти в цей бізнес, і в 2001 році за цими угодами був здійснений захват заводу...».
Після цього — сім років судової тяганини: рішення Верховного суду, Господарського суду, Апеляційного суду. Рішення, які, як це дуже часто буває в нашій країні, суперечать одне одному. Відповідно, сім років стоїть завод польського інвестора Збігнєва Врублевського.
До кого тільки не звертався багатостраждальний іноземець по допомогу: і до Президента України, і до міністра внутрішніх справ, до прокуратури, і в Верховну Раду загалом, і до окремих депутатів персонально, та... рейдери виявилися сильніші. Адже навіть рішення Верховного суду на користь Врублевського та особисте доручення Президента України генпрокурору і міністру внутрішніх справ розібратися в цьому питанні ігнорується.
Тим часом рейдери розпродали все майно, закрили фірму, на яку був записаний завод, розповідає інвестор. Врублевський втратив все, не отримавши за 14 років інвестиційної праці жодної копійки...
Уся складність ситуації полягає в тому, що Врублевський навіть захищатися в суді нормально не може, бо він іноземець і не володіє державною мовою. Зараз його підтримує лише голова українського відділення Міжнародного товариства прав людини Олексій Шляхов. Він висловив думку, що «варто створити громадський комітет порятунку іноземних інвесторів» і «якщо їх не підтримує влада, хай підтримає хоч громадськість».
«Ми підемо протестувати під Кабмін! Адже влада не лише нічого не робить для тих людей, які вкладають свої гроші в економіку держави, а й навіть не може, та й не хоче захищати інвесторів від свавілля бандитів! Я впевнений, що судді і державні установи заодно з ними...» — скаржиться «Дню» голова українського відділення Міжнародного товариства прав людини.
Зараз судовий позов у Вищий господарський суд України перенесений до розгляду, а завод... стоїть. А, можливо, і не стоїть вже... Адже рейдери отримали дозвіл його продати. Втім, інвестор налаштований боротись до останнього, все одно вже втрачати нічого, хоча... «Я ще не розповідав, що мені погрожували. Деякі друзі дивуються, що я ще досі живий. Але я вірю в Бога, вірю в чесність людей, вірю, що Україна прийде врешті-решт до Європи і що все буде добре!» — не втрачає віри в справедливість на українській землі польський інвестор...