Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Інвестиційні потоки "Захід - Схід"

18 листопада, 1997 - 00:00

Якщо пам'ятає читач, у літній кореспонденції з Харкова "Останній доказ машинобудівників" пропонувався оригінальний метод привернення уваги іноземних інвесторів: називати мікрорайони приємними для них іменами. Наприклад, у міському районі Нова Баварія є чимало підприємств, яким потрібні солідні замовлення, кошти на модернізацію. Стаття закінчувалася закликом "Achtung, deutsche kameraden!"

Це неймовірно, але були почуті заклики газети! Національне міністерство економіки ФРН започаткувало стимулювання українського бізнесу. І центром прикладання сил вибрало саме Харків. Наприкінці жовтня тут пройшов спільний ярмарок ідей для німецьких та українських бізнесменів. Його проводили Харківська торгово-промислова палата і фірма "VS Berliner Konsalting"- координатор та керівник міністерського проекту.

Як заявив представник фірми Майкл Леєндекер, усі пропозиції були цікавими і німецькі підприємці бачать перспективи для співпраці. Вона розвиватиметься в галузях металообробки, деревообробки і меблевої промисловості, у сфері виробництва і продажу продовольчих товарів. Наприклад, пан Бернгард, представник гамбурзької фірми "Miller und K°" прихопив із собою велику валізу, повну ковбас, окостів та інших зразків продукції. Фірма вже постачає справжню німецьку ковбасу в Київ, Одесу та Дніпропетровськ. Їй потрібний був партнер у Харкові - і він знайшовся. Представник фірми ZAN пан Крюмель приїхав, щоб пошукати тут чавунне та сталеве лиття, деталі для верстатів та іншу продукцію металообробки. Назад він повіз договори з харківськими підприємствами.

Як повідомила представник Мінекономіки ФРН Антже Краузе, зростання товарообігу України з Німеччиною за останній рік становило 27 відсотків. Цікавим є документ, котрий був розповсюджений обласним управлінням статистики, про прямі іноземні інвестиції в економіку Харківщини. За дев'ять місяців нинішнього року майже з усіх показників спостерігалося подвійне зростання. Інвестиції вкладено в 146 підприємств, минулого року - в 77 підприємств. Найбільші інвестиції - із Сполучених Штатів (44,5 відсотка від загального обсягу), потім - із Ліхтенштейну. Але абсолютні цифри дуже псують картину зростання. Це всього 26,9 мільйона доларів. Із них німецькі інвестори видали 1,6 мільйона - це у 2,3 разу менше, ніж уклали, наприклад, харківські підприємства в економіку Росії.

Іноземці, які вперше приїхали до величезного міста, за два дні ярмарку не змогли дізнатися про всі його можливості. Тому й інтерес майбутніх партнерів поки що можна визначити приблизно так: купувати в нас заготівки, продавати готові вироби. Навіть якщо йдеться про спільні підприємства, то наші партнери орієнтують їх насамперед на місцевий ринок, а не на ринок Німеччини. Але як сказав пан Леєндекер, з усіх регіонів Східної Європи Харків має найбільші шанси перемогти у своєрідній конкуренції одержувачів інвестицій. Авіабудування та виробництво для космосу є далеко не скрізь.

Михайло БІДЕНКО, "День"
Газета: 
Рубрика: