Іноземні інвестори, які здійснюють свою діяльність в Україні, ключовою проблемою вважають відносини з українськими податковими органами, а головною перевагою розвитку бізнесу — висококваліфіковані кадри. Такі результати отримав підрозділ Держінвестпроекту— InvestUkraine під час власного опитування, що відбулося в жовтні-листопаді 2012 року за участю регіональних центрів із інвестицій та розвитку, а також за підтримки проекту USAID ЛІНК.
В Україні таке дослідження проводилося вперше, хоча для світових агенцій із залучення інвестицій це стандартна практика. «По-перше, це опитування допомагає встановити контакт із компаніями-інвесторами, які працюють в Україні, привертає їхню увагу до InvestUkraine, відображає можливості «єдиного інвестиційного вікна», розповідає керівник InvestUkraine Сергій Євтушенко. Другий корисний та важливий момент — ми дістали актуальну інформацію щодо настроїв інвесторів, підготували рейтинг найпоширеніших проблем іноземних інвесторів в Україні та готуємо план дій для реагування. Зрозумівши ключові тенденції сектору, можемо планувати додаткові напрямки активності на наступний рік».
Як повідомили «Дню» в прес-службі InvestUkraine, матеріали до опитування розроблялися на основі досвіду провідних агенцій із залучення інвестицій, зокрема спеціалістів CzechInvest. До участі в опитуванні були запрошені понад 1200 компаній з іноземними інвестиціями, що здійснюють свою діяльність по всій Україні. За результатами отримано 130 заповнених анкет від компаній із походженням інвестицій з таких країн, як Росія, Швейцарія, Швеція, Німеччина, Канада, США, Франція, Туреччина, Ізраїль, та інші. Варто зазначити, що кількісні показники участі компаній в опитуванні з досвіду закордонних агенцій із залучення інвестицій зазвичай досягають 10% від загальної розсилки.
Згідно з опитуванням, найпоширенішою проблемою для інвесторів є відносини з українськими податковими органами. На цю проблему вказали 22,8% респондентів. 14,45% висловили свою невдоволеність щодо перевірок і пов’язаними із цим процедурами, а також відзначили недосконалість нормативно-правової бази.
З іншого боку, ключовими перевагами України іноземні інвестори називають наявність кваліфікованої та доступної робочої сили, високий потенціал та перспективність ринку, зручне географічне та логістичне розташування України, доступ до сировини. «Приємно було побачити серед позитивних аспектів підтримку національних та регіональних органів влади у реалізації інвестиційних проектів», — зазначає Євтушенко.
Загалом керівник InvestUkraine наголошує на позитивності отриманих результатів, оскільки вони стануть базою для подальшої організації заходів щодо покращання бізнес-клімату в Україні. Так, наголосив він, у березні наступного року планується зробити круглий стіл, під час якого обговорюватимуться основні проблеми інвесторів, зокрема підготовка за участю провідних юридичних фірм — партнерів Держінвестпроекту — шляхів їх вирішення.
Цікаво, що проведення опитувань іноземних інвесторів, що здійснюють свою діяльність в Україні, планується проводити щорічно.