За останні два тижні розробники вакцин від коронавірусу потішили оптимістичними новинами. 9 листопада американо-німецький тандем — Pfizer та BioNTech заявили, що їхній препарат на стадії досліджень показує ефективність у 90% випадків. А за півтора тижні — після отримання нових даних — підвищили цей показник до 95%.
Інша американська компанія — Moderna, яка також займається пошуком вакцини від Covid-19, оголосила про надійний захист та ефективність своєї розробки в 94,5% випадків.
На новини від фармацевтів оптимістично відреагували світові фондові ринки. Ключові індекси на Нью-Йоркській біржі — DowJones і S&P500 навіть оновили свої максимуми. DowJones (промисловий індекс, що відстежує акції 30 найбільших компаній у США) піднявся до 29 950,44 пунктів, наблизившись до психологічної позначки у 30 000. S&P500 (індекс, у кошик якого включено 500 акціонерних компаній США з найбільшою капіталізацією) досягнув 3626,91 пункта.
Насамперед пожвавилися сектори, які найбільше постраждали від пандемії та карантинних обмежень: банківський, нафтовий, а також усе, що пов’язане з туризмом та перевезеннями. Багато інвесторів переглянули ризики в бік зниження.
ФОТО РЕЙТЕР
«Новини про те, що вакцини мають зробити інвесторів терплячішими щодо зростання кількості інфікувань коронавірусом. Це дасть їм можливість побачити сильну динаміку, яка сформується до наступного року», — заявила в коментарі Bloomberg головний стратег компанії Principal Global Investors Сіма ШАіХ.
До кінця тижня американські індекси втрималися в зеленій зоні. Однак перша оптимістична реакція змінилася певною настороженістю. На тижні США перетнули невтішну позначку у 250 тисяч смертей від коронавірусу. Число інфікованих перетнуло позначку у 12 мільйонів. Штати звітують про рівень поширення епідемії, якого не було навіть навесні в першу хвилю. Кількість госпіталізацій зростає, місць в інтенсивній терапії починає не вистачати.
Pfizer та BioNTec уже подали заявку до американського управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) на екстрене використання своєї вакцини. Однак навантаження на медичні заклади в зимові місяці зростатиме. Тому фахівці ринку намагаються зрозуміти, як швидко вакцина зможе дати ефект для економіки.
«Чи можна буде впоратися з цим за півроку, дев’ять місяців, рік? Якщо ви запитаєте мене, коли ситуація може стабілізуватися, я думаю, що може, але в довгостроковій перспективі. До цього ми спостерігатимемо коливання. Доки остаточно не зрозуміємо, що відбувається з економікою і пандемією», — наводить Reuters коментар генерального директора інвестиційної компанії Vespula Capital Джеффа ТОМАСУЛО.
Ще одна проблема, яка хвилює інвесторів, — розповсюдження вакцини. Цього року Pfizer та BioNTech готові поставити 50 мільйонів доз, а наступного — 1,3 мільярда. Однак зберігати її можна лише за наднизької температури -70 градусів. Це може спричинити труднощі з транспортуванням і зберіганням.
Вакцина компанії Moderna здатна зберігатися у простіших умовах — до півроку за -20 градусів. Цього року фармацевти готові поставити 20 мільйонів доз у США. 2021-го — від 500 мільйонів до одного мільярда доз по світу.
На європейських ринках новину про успіхи розробників також сприйняли як добру звістку. Пожвавлення тут розпочалося ще на початку листопада, коли стало відомо про перемогу Джо Байдена на президентських виборах у США. Тріумф демократа в Європі сприйняли як можливість налагодити партнерство, яке значно похитнулося за каденції Трампа.
Після успіху досліджень корпорації Moderna європейський індекс STOXX Europe 600 досяг максимуму за більш ніж вісім місяців. Вгору пішли також німецький DAX, британський FTSE100, французький CAC40.
Європейський Союз готовий закупити в обох розробників понад 400 з половиною мільйонів доз. Хороші результати продемонструвала й вакцина британсько-шведського консорціуму AstraZeneca. Друга фаза випробувань засвідчила: розробка ефективна і безпечна навіть для людей похилого віку.
Україна може отримати вакцину, підписавши угоду з глобальною системою розподілення COVAX. Відвідний договір мають укласти вже в грудні, повідомив міністр охорони здоров’я Максим СТЕПАНОВ.
Утім, задля підтримки економіки офіційному Києву потрібно більше перейматися співпрацею з Міжнародним валютним фондом. Аналітики банку Morgan Stanley вважають: отримання Україною до кінця 2020 року навіть одного траншу МВФ на суму 0,7 млрд доларів виглядає сумнівним.
А така заморожена співпраця не дає Україні залучити нові інвестиції навіть на тлі позитивних прогнозів для світової економіки.
«У нас величезна діра в бюджеті, бо немає співпраці з МВФ. Світ «пухне» від грошей — всю кризу заливали грошима, їх надрукували дуже багато. І Україна серед небагатьох країн (поруч із Північною Кореєю чи Венесуелою), які не мають доступу до цього ресурсу», — зазначає у своєму блозі інвестиційний банкір Dragon Capital Сергій ФУРСА.
Тож перш ніж отримати шанс скористатися загальним обнадійливим ефектом вакцин для вітчизняної економіки, Києву варто відновити співпрацю з МВФ. Інакше, як попереджають фахівці, до проблем з епідемією додасться ще й посилення економічної кризи.