Вчора пізно увечері біля Посольства Японії в Україні відбулася церемонія відкриття офіса Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA), який є ключовим стратегічним партнером України у впровадженні масштабних інфраструктурних проектів.
Відкриваючи церемонію, Надзвичайний та Повноважний Посол Японії в Україні Сумі Шігекі наголосив, що і японці, й українці, які заради цього працювали, з нетерпінням чекали цієї події.
Японський посол повідомив, що з початку наступного року буде запроваджено спрощений візовий режим для українців. «Ми будемо в Японії вітати якомога більше туристів та бізнесменів. Він також анонсував, що 22 грудня на Софійській площі відбудеться надзвичайно цікава подія — урочисте закриття Року Японії в Україні.
УКРАЇНА ТА ЯПОНІЯ ПОДІЛЯЮТЬ СПІЛЬНИЙ ДОСВІД ТА ЦІННОСТІ
Віце-президент Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) Кадзухіко Кошікава у своєму виступі наголосив, що його візит до України має дуже особливе значення.
«Це тому, що я бачу багато подібного між двома націями. Після Другої світової війни, 1945 року, Японія була спустошена, а люди були у відчаї. Однак завдяки допомозі, зокрема від Світового банку, нація прагнула відбудови. Незважаючи на складні стосунки з сусідніми країнами, Японія підтримувала мир та стабільність завдяки успішній дипломатії.
Україна, навіть після здобуття незалежності 1991 року, також опинилась у складному становищі. Але вона продовжує докладати всіляких зусиль для свого процвітання та розвитку. Через це я відчуваю, що Україна та Японія поділяють спільний досвід та цінності», —сказав пан Кошікава.
Він розповів, що JICA є найбільшим у світі агентством двосторонньої допомоги, яке робить внесок у розвиток багатьох країн у формі технічної допомоги, пільгових кредитів та грантів. За його словами, загальні обсяги наданої JICA допомоги за останні роки становили: (і) приблизно 20 млрд доларів США в зобов’язаннях по кредитах, (іі) 1,7—2 млрд доларів США в технічній допомозі та (ііі) 1 млрд доларів у грантах.
JICA, продовжив пан Кошікава, працює в більш ніж 150 країнах і регіонах та має майже 100 офісів за кордоном. «В Україні JICA впроваджуватиме проекти в трьох пріоритетних галузях: «підтримка стабілізації економіки», «вдосконалення середовища проживання» та «управління та просування інтеграції», — повідомив він.
За його словами, у відповідь на запит українського уряду JICA надала фінансову допомогу на будівництво міжнародного аеропорту «Бориспіль» та модернізацію Бортницької станції аерації. Крім того, в Україну було направлено 530 японських спеціалістів та експертів та запрошено понад 750 українських офіційних осіб на стажування та навчальні програми в Японії.
Пан Кошікава висловив сподівання, що новий офіс JICA в Києві тісно працюватиме з українським урядом, міжнародними агентствами та приватними компаніями та зробить внесок у посилення довіри між Україною та Японією, а також підтримуватиме зусилля України для економічного і соціального розвитку та добробуту народу України.
«ФОРМУВАННЯ ВІДНОСИН ЧЕРЕЗ РЕАЛЬНИЙ ІНСТРУМЕНТ»
Перший віце-прем’єр-міністр —міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів у своєму виступі українською мовою відзначив, що йому приємно вдруге зустрічатися з керівництвом JICA в універсальний історичний день, який посилить відносини між Україною та Японією в практичній площині. Він також висловив вдячність уряду Японії, пану послу та його команді, віце-президенту JICA за послідовну роботу щодо стабілізації та зміцнення і збереження миру в Україні в останні три роки.
«Вашим урядом і вашою країною за три роки проведена найпослідовніша санкційна політика проти Російської Федерації як агресора. Посилення економічних відносин базується на якісній роботі, яку проведено за роки незалежності, особливо останні три роки між обома країнами, — наголосив пан Кубів.
«Формування відносин через реальний інструмент офіс Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA), продовжив він,-—це нові можливості, інноваційно-інвестиційні та модернізаційні проекти. Ми говоримо про довготермінові кредити, які є конкурентні та дешеві та максимально ефективні для відновлення економіки України. Це кредити на 10 — 30 років зі ставкою до 1,5%, а це якраз те, чого потребує сьогодні українська економіка, виходячи з реалій та військових дій на сході України».
«ВІДКРИТТЯ ОФІСА JICA ДЕМОНСТРУЄ ІНШИМ ІНВЕСТОРАМ, ЩО В УКРАЇНУ ВИГІДНО ІНВЕСТУВАТИ»
Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко розпочав свій виступ англійською мовою, але потім перейшов на українську. Він вдало нагадав, що 1947 року Японія провела реформу децентралізації, що дало потужний поштовх розвитку регіонам країни. На його думку, відкриття офіса JICA за три місяці після візиту президента цієї організації це не лише економічний, а й політичний крок. «І тепер ми маємо першого керівника цього офіса Такаакі Кавано та кілька важливих проектів, починаючи від інфраструктурних, зокрема будівництва мостів до переробки твердих відходів із залученням найсучасніших технологій. Проект із реконструкції Бортницької станції аерації за своєю технологією є одним із найкращих у світі», — наголосив пан Зубко.
На його думку, ці проекти і зокрема відкриття офіса JICA демонструє іншим інвесторам, що в Україну вигідно інвестувати партнерам, які сьогодні готові працювати з нашою країною.
ПРО СІМ ПРОЕКТІВ ОФІСА JICA В УКРАЇНІ
Керівник офіса JICA в Україні Такаакі Кавано розповів про діяльність організації в Україні. Розпочав він з того, що JICA підтримує Україну в трьох пріоритетних напрямах, насамперед підтримання економічної стабільності, поліпшення умов проживання громадян України, а також управління та внутрішня інтеграція.
За його словами, на Проект модернізації станції аерування Бортничі в м.Києві JICA надала кредит на суму 1 млрд доларів США. Окрім того, було надано технічну допомогу для розробки спеціального проекту й організації тендеру, який відбудеться наступного року.
Інший значний проект — це будівництво міжнародного термінала в Бориспільському аеропорту, який було завершено 2012 року.
«Бориспіль». JICA надала кредит на суму 170 млн доларів.
Наступний проект, продовжив він, стосується розвитку можливостей громадського мовлення. JICA надала технічну допомогу для підтримки та посилення можливостей державної телекомпанії в її діяльності та обладнання для створення телепрограм культурного та освітнього напряму.
А також передбачається створення структури, яка могла б повідомляти про природні катастрофи та надзвичайні ситуації.
Цей проект технічної допомоги, який передбачає відправлення експертів, а також забезпечення обладнання та тренування співробітників у Японії. Проект розпочався у січні цього року і триватиме до вересня 2019 року.
Ще один проект стосується радника міністерства фінансів. На запит українського уряду у січні 2016 року JICA направила Масару Танаку на роль радника в згадане вище відомство. Танака працював у Центральному банку Японії, а також у МВФ. Він має великий досвідом у банківському секторі. Завдання пана Танака допомагати уряду України в реформуванні банківського сектору.
Наступний проект, розповів він, стосується посилення екологічного контролю та юридичної бази в Чорнобильській зоні та передбачає використання знань щодо рекреації навколишнього середовища, які ми отримали після аварії на АЕС Фукусіма. Йдеться про спільну програму SATRES — яку розробили українські та японські дослідники. Проект розпочато в квітні 2017 року і буде завершено 2019 року.
Останній сьомий проект, відзначив пан Кавано, стосується збору інформації щодо поводження з твердими відходами в Україні. За його словами, мета проекту полягає в аналізі поточної ситуації в галузі поводження з твердими відходами в трьох містах: Києві, Харкові та Дніпрі. Після завершення дослідження, яке розпочнеться у січні наступного року, сказав він, JICA оцінить потреби в допомозі та визначить можливість для допомоги в цій сфері.
На завершення виступу пан Кавано повідомив, що завершується юридична реєстрація офіса JICA, і сам він переїде в Київ у середині грудня.