Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кабмін придумав програму ще більшого «покращення»

Обійшлися без пропозицій опонентів. Отож — у портфелі в опозиції?
28 лютого, 2013 - 12:26
У ЗАТВЕРДЖЕНІЙ КАБМІНОМ ПРОГРАМІ ВЛАДА ПРОІГНОРУВАЛА ДУМКУ ОПОЗИЦІЇ, А ВІДТАК — І БАЧЕННЯ ЗНАЧНОЇ ЧАСТИНИ УКРАЇНЦІВ ЩОДО МАЙБУТНЬОГО КРАЇНИ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Учора Кабінет міністрів схвалив Державну програму активізації розвитку економіки на 2013—2014 роки фінансування якої оцінюється у 380 мільярдів гривень. Розширене засідання пройшло за участі президента та представників усіх політичних сил, за виключенням УДАРу. Під час засідання було озвучено ряд пропозицій, через що, на доопрацювання програми було виділено ще тиждень.

Хоч прийняття позитивного рішення очікувалося, та засідання було наповнене напругою і скандалами. Перед початком, до зали не пустили більше сотні репортерів, фотокореспондентів та операторів, запропонувавши їм переглянути хід засідання по телевізору прес-центрі. В той же час, малий зал засідань зайняли столами з накритим фуршетом. Це можна було побачити під час короткочасної помилки у телетрансляції.

Держпрограму, створену під кураторством першого віце-прем’єр-міністра Сергія Арбузова, презентував очільник уряду Микола Азаров. За його словами, джерелами фінансування програми стануть кошти з державного бюджету, приватні інвестиції, гроші міжнародних фінансових організацій і новий механізм державних гарантій.

«Ми очікуємо досягнення зростання ВВП не менше 3% щорічно та зниження рівня енергоємності ВВП на 1,5—3%», — підкреслив Азаров. Він відзначив, що реалізація програми дозволить наростити обсяги виробництва експортоорієнтованої продукції приблизно на $3 мільярди 2013 року і значно збільшити цей показник 2014 року. Що-що збільшити, а вартість програми урядовцям вже вдалося — за останній місяць вона зросла на 20 мільярдів, порівняно з проектом цього документу, що раніше потрапив у розпорядження «Дня» (читай №12 від 24 січня). Багато прописаних тоді пунктів зникли, залишивши дійсне на сьогодні положення у ряді галузей. Головний посил документу, став схожим радше на рекомендацію, ніж на регламентовану інструкцію з урятування економіки. За словами, джерел «Дня» в уряді, виною цьому стала незгода багатьох чиновників з першопочатковим текстом, за яким планувалося економити на ряді галузь, та більше того провести певні реорганізації. Тому, в кожному міністерстві намагалися дописати щось своє. Наприклад, міністр доходів та зборів Олександр Клименко, спільно з міністром фінансів Юрієм Колобовим планували скоротити податкові пільги на суму до 8 мільярдів гривень. Але їхню пропозицію не підтримали ні в Міністерстві аграрної політики та продовольства, ні в Міністерстві промислової політики. За тією ж схемою з документа зникли пункти про легалізацію заробітної платні та відміну мораторія на ігровий бізнес.

Після Азарова доволі агресивний виступ розпочав Президент Віктор Янукович. У своїй промові він критикував уряд, який так і не спромігся за три роки реалізувати обіцяну передвиборчу програму «покращення». «Нам не вдалося досягти всього запланованого. Я відчув це під час «Діалогу з країною». Десятки тисяч людей потребують вирішення конкретних проблем. Це — робочі місця, своєчасна виплата зарплати, високі тарифи тощо», — наголосив глава держави.. При цьому він розкритикував корупційну систему в Україні і вкотре дав завдання боротися з нею

«Ми недооцінили рівень бюрократичного опору на всіх рівнях. Через це і млява реалізація програми реформ», — додав Янукович. Окрім того, у рамках програми розвитку він зобов’язав поновити Міністерство молоді та спорту. Більша частина міністрів під час своїх виступів наголошували не на тому, що зроблено, а на своїх планах на майбутнє. Що ще більше нівелювало віру у спроможність цієї команди реально діяти. Під час виступу міністра соціальної політики Наталії Королевської Азаров попрохав представників «Батьківщини» та «Свободи» уважніше слухати чиновницю і, як варіант, запропонував покинути залу, якщо у них «відсутня зацікавленість». По завершенні виступів усіх міністрів Яценюк почав вимагати надати йому слово для пропозиції свого плану активізації розвитку. І навіть показав міністрам течку, де за його словами, вже лежали 42 готових законопроекти. Азаров, у свою чергу, відмовився надати слово, пославшись на те, що бажаючих виступити на засіданні дуже багато, а регламент вже вичерпаний. Він запропонував їм розмістити тексти з виступів на сайті уряду і пообіцяв, що особисто вивчить всі пропозиції. На це всі представники опозиції демонстративно покинули засідання. Після цього, Яценюк заявив журналістом про початок збору підписів під резолюцією про недовіру Кабінету Міністрів. «Опозиція вимагатиме відставки уряду і президента, який призначив цей уряд», — підкреслив опозиціонер.

В той же час, експерти економічного сектору говорять, що дану програму неможливо здійснити без тотальної боротьби з корупцією. «День» попросив спеціалістів розповісти про альтернативні проекти підняття української економіки, що вирізняються від ухваленої в середу програми.

«СЛІД ПІДТРИМУВАТИ ТОЧКИ ЗРОСТАННЯ: ІТ, СФЕРУ ТУРИСТИЧНИХ ПОСЛУГ, СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО»

Олександр ПАСХАВЕР, президент Центру экономічного розвитку:

— Я думаю, що потрібно здійснити перезавантаження влади. Причому потрібно навіть змінювати не персоналій, а сам тип управління, бо протягом останніх 20 років усі влади, розглядали свої пости, як прибутковий бізнес. Неможливо змінити країну без цього простого рішення, бо критерії ефективності господарських рішень викривлені. Це так само, як стріляти зі зміщеним прицілом. В таких суспільствах як наше, зазвичай поновлювальний ріст економіки достатньо швидкий. Але якщо є об’єктивні перешкоди, такі як кризи, тоді падіння більше, аніж у нормальних країнах. Тобто, дуже важко піднятися у таких корупційних економіках. Тому у найближчі два роки нічого не можна зробити без перезавантаження, бо економіка ослаблена. Вона затратна і це все не просто так. Вона виглядає так, саме внаслідок такого типу управління. Така влада підтримує тільки галузі, наближені до неї. Як правило, це підприємства з великими власниками: металургія, суднобудування, машинобудування, тощо. А це крупні підприємства минулого. Слід підтримувати точки росту: ІТ, сферу туристичних послуг, сільське господарство. Причому підтримувати потрібно не всіх, а тільки тих, хто ефективно росте. І навіть за таких умов, підняти економіку за два роки неможливо, на це потрібно значно більше часу.

«ЗАРАЗ ПОТРІБНО ПОВНІСТЮ ЗМІНИТИ ЧИНОВНИКІВ НА ТАКИХ, ЯКІ НЕ БРАТИМУТЬ ХАБАРІВ»

Віктор СУСЛОВ, екс-міністр економіки (1997—1998):

— Для того аби підняти українську економіку потрібно зробити лише один великий і фантастичний крок — покінчити з корупцією. Ця проблема поки що не розв’язна. Прийняття програми — це позитивний фактор. Без неї уряд не має працювати. Кожен уряд мав свою програму, яка була направлена на розвиток і покращення життя. Але жодна з них не була виконана у повному обсязі через величезний рівень корупції. З цієї ж причини і нинішня програма не буде виконана. Це основний пункт, про який говорив і Віктор Янукович під час цього засідання. Хоча за останні роки рівень корупції тільки збільшився. Тому зараз потрібно повністю змінити чиновників на таких, які не будуть брати хабарі. Інше питання де їх взяти. Можливо виписати з Англії.

«НА ЧАСІ ЗАБЕЗПЕЧИТИ В УКРАЇНІ СТАНДАРТИ ВИРОБНИЦТВА, ВИЗНАНІ ЄВРОПОЮ»

Оксана ПРОДАН, народний депутат України (фракція «УДАР»):

— Для підняття економіки (а наразі — для припинення її падіння) необхідно мінімізувати вплив держави, вплив чиновників на виробництво. Це значно зменшить корупцію і відповідно — собівартість українських товарів і послуг. Зниження фіскального тиску при цьому на заробітні плати, на доходи простих людей, забезпечить реальний ріст купівельної спроможності українців. А це, так само, сприятиме розвитку економіки. На часі забезпечити в Україні стандарти виробництва, визнані Європою. Це дасть можливість експортувати вітчизняні товари зі значно меншими витратами і, відповідно, допоможе виплачувати зарплати і сплачувати податки. Наша політична сила не вважає роботу міністрів навіть частково такою, яка спрямована на користь простим громадянам України. Тому сьогодні ми прийшли на розширене засідання Уряду. УДАР вимагає звіту Кабінету міністрів за три роки своєї роботи.

«БІЛЬШІСТЬ ФРАКЦІЇ ПАРТІЇ РЕГІОНІВ НЕ ПРОГОЛОСУЄ В РАДІ ЗА ЗАПРОПОНОВАНІ В ПРОГРАМІ ЗАКОНИ»

Олександра КУЖЕЛЬ, народний депутат (ВО «Батьківщина), колишній голова Держкомпідприємництва:

— Нас запрошували до співпраці давно. Але те що побачили в підсумку вчора... Там немає жодного пункту розвиту, а тільки фіскальні позиції. Це не програма розвитку, а програма погіршення фінансової ситуації в Україні. В ній немає оцінки реально дефіциту бюджет, який сьогодні становить майже 10 мільярдів доларів. Але не можна робити вигляд, що все добре. Тим більше, що раніше була розмова про те, що урядові законопроекти про трансферне ціноутворення регіонали не зможуть прийняти без опозиції, бо група їхніх олігархів ніколи не дасть потрібні для цього голоси. Розуміючи, що країна потребує прогресу, опозиція прийшла вчора для конструктивного діалогу і принесла з собою 48 першочергових законопроектів, які є альтернативою руйнівних рішень, запропонованих у програмі. А натомість нас навіть не вислухали. Прийняття цієї програми урядом призведе до того, що більшість фракції Партії регіонів не проголосує в Раді за запропоновані в програмі закони. Що треба міняти і яка є альтернатива? Як приклад можна назвати пропозицію по збільшенню вартості імпортних автомобілів та зняття фактично всіх податків для вітчизняних виробників авто, продукція яких вдвічі дорожча. Якщо буде не можна завезти офіційно машину, то її завозитимуть через різні «криві» схеми і бюджет не отримає з цього жодної копійки. Цього не можна допустити. Я також пропонувала зменшити єдиний соцвнесок до 18%, але Мінфін виступив проти і в той же день Арбузов розповів про 15%. Але ж ніхто не дивиться, що в пропозиції є дуже істотні деталі: окрім податку на прибуток бізнес платитиме і 3% на обіг. Опозиція принесла закони і про те, щоб створити можливості для самозайнятих осіб, яких сьогодні налічується 5-6 мільйонів . Нічого за ними бігати, а треба дати можливість легально працювати. Є ініціативи і про зміну ідеології пенсійної реформи.

«ЗАРАЗ ПОТРІБНО ПОСЛАБИТИ ФІСКАЛЬНИЙ ТИСК НА БІЗНЕС І ПРОСТИХ ГРОМАДЯН»

Сергій ТЕРЬОХІН, екс-міністр економіки (2005 рік):

— Прийнята урядом програма — це витрата паперу. Фактично — це повторення того, що було задекларовано Президентом у передвиборчій програмі. Він уже три роки при владі і головна ідея усіх змін — економічних, соціальних, політичних — це концентрація влади. Макроекономічна основа цієї програми нічим не відрізняється від того, з чого уряд Азарова розпочав роботу у 2010 році. Чого тільки вартує економічна ситуація, коли під час кризи у нашій країні виростає ряд мільярдерів. І це в той час, коли поточний дефіцит бюджету дорівнює рівню 2009 року під час піку падіння вітчизняної економіки. Головна ідея програми — це концентрація влади і використання більшості людей як найманих працівників. В той час, як зараз є суспільна необхідність зміни податкових і пенсійних правил — треба починати з цього. Чим більше економічної свободи, тим менше влада може сподіватися, що вона отримає незаконні кошти. Зараз потрібно послабити фіскальний тиск на бізнес і простих громадян. Розвивати економіку так, щоб жителі країни не пам’ятали, як звати прем’єр міністра.

Віталій СЕЛИК, «День»
Газета: 
Рубрика: